| Adriana294 a întrebat:

sunt foarte ingrijorata, mi-a intarziat menstruatia 3 zile, am facut testul de sarcina a iestit negativ, dar mentionez ca eu am dereglari menstruale in fiecare luna si nu stiu niciodata cand imi vine. Sfaturi?

9 răspunsuri:
| RigorMortis a răspuns:

E posibil sa iti fi întârziat pentru ca Februarie a avut doar 28 de zile, nu 30/31 iar ciclul menstrual vine dupa 31 de zile.

| Adriana294 explică (pentru RigorMortis):

Dar in luna februarie am avut in 12 13 cam asa si in luna ianuarie am avut in 18 dar am facut teste de sarcina a iesit negativ dar menstruatia nu a venit

| RigorMortis a răspuns (pentru Adriana294):

Atunci e posibil sa si o dereglare hormonală, stai liniștita si eu am pățit la fel luna trecută, mi-a întârziat doua saptamani dar in cele din urma a venit

| Adriana294 explică (pentru RigorMortis):

Mi-a venit in 16 mulumesc de sfaturi

| RigorMortis a răspuns (pentru Adriana294):

Oricând

| CristianSM a răspuns:

Baga degetu si vezi cum se simte

| Bbbiii a răspuns:

Ai avut contact neprotejat? Sunt in situația ta numai ca la mine sunt 11 zile dar nu am avut contact sexual neprotejat

| Adriana294 explică (pentru Bbbiii):

Da am avut dar a ejaculat afara dar eu tot timp am dereglari menstruale

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adriana294):

Femeile cu ciclul menstrual neregulat sunt "condamnate" sa intretina intotdeauna numai contacte sexuale protejate printr-o anumita metoda de protectie, fiindca este imposibil sa se poata calcula/previziona momentul producerii ovulatiei. Deoarece din acest motiv nu se poate determina nici PERIOADA FERTILA, reiese ca intretinerea unor contacte sexuale neprotejate comporta un anumit grad de risc a carei valoare depinde de experienta sexuala a partenerului. Caracteristica principala a fiecarui ciclu menstrual NEREGULAT este imprevizibilitatea si impredictibilitatea lungimii si imposibilitatea prezicerii momentului de incepere a menstruatiei. In consecinta fiindca NU exista un reper FIX si precis fata de care sa te raportezi nu se poate considera ca este vorba de o intarziere a menstruatie ci pur si simplu poate fi vorba de situatia ca actualul ciclu sa fie mai lung decat altele, insa fara a sti si acel numar de zile, deoarece imposibil de stabilit. Rezultatul testului de sarcina se poate lua in consideratie NUMAI in cazul in care au trecut minim 21 de zile de la ultimul contact sexual neprotejat intretinut. Multa sanatate!