| aLaNx a întrebat:

Sunt impreuna cu prietena mea de 3 luni, timp in care am trait tot felul de sentimente.Am ajuns in punctul in care vreau sa ma despart de ea desi o iubesc.Din prima luna de relatie am avut mereu sentimentul ca nu ma iubeste din inima, probabil doar fizic.Simt mereu ca ar putea sa renunte la mine oricand, chiar si daca am fi impreuna 10 ani.Am ajuns la concluzia, nu stiu daca neaparat corecta [dar asa simt], ca inca se gandeste la fostul ei prieten si nu poate sa il uite, desi nu mi-a spus asta[se supara fara noima, plangea, imi reprosa mereu ca semanam prea mult la caracter si nu stie daca putem sa fim impreuna asa.Si intotdeauna am lasat tot de la mine, am incercat sa o inteleg, sa fac relatia sa mearga mai bine.Cred ca ea inca nu vrea sa se desparta de trecut si inca are in inima ei dorinta sa se impace cu fostul, iar eu am fost doar de tranzitie sau incercarea ei de a uita de trecut.
Mereu cand ma gandesc ca nu ma iubeste cu adevarat am o stare de rau, atat fizica cat si psihica, din acest motiv, desi o iubesc enorm, cred ca ar fi mai bine sa ne despartim, decat sa sufar si mai mult cu cat timpul trece.
Credeti ca e corect ceea ce vreau sa fac? E oare vina mea, percep eu gresit sentimentele pe care ea mi le poarta? E normal sa te simti mereu intr-o relatie ca si cum fiecare zi ar fi ultima din ea?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Nu e normal sa traiesti mereu in incertitudine. Eu in locul tau as face fix acelasi lucru. I-as si spune exact motivul.
Se pot intampla 2 lucruri...te desparti de ea si asta e. Sau poate ii dai un dus cu apa rece si se trezeste la realitate.
Oricum ar fi, ideea e ca e clar ca nu ti-e bine in relatia asta.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Clar ceva nu e în regulă acolo.
Dar ar trebui să descoperiți ce anume voi doi, împreună, discutând (chiar și certându-vă, dar omenește, nu cu pumni și răcnete) și comunicând deschis și sincer tot ce simțiți, credeți, doriți unul față de, sau de la, celălalt.

| HazelEyes77 a răspuns:

Clar problema e la ea si nu invers. Stii cum se spune ca unul iubeste si celalalt se lasa iubit...cam asa si in cazul vostru. Nu e sigura ca isi doreste relatia asta doar se complace in ea. Nu poti sa continui asa ca nu iti face bine. Discuta cu ea serios si spune i ce simti cu adevarat si vedeti daca relatia are vreun viitor sau nu.

| Aurra23 a răspuns:

Cred că ai luat o decizie corectă,cât de greu nu ți-ar fi dar mai bine e să îi zici sincer tot ce simți,până la urmă fiecare are dreptul de a fi iubit, dac vei fi important pentru ea, ea va sesiza asta și va relua relația, cred ca are nevoie de o pauză pentru a se determina în sentimentele ei, puțină răbdare vei vedea că timpul va pune lucrurile la locurile lor! Baftă în continuare!

| aLaNx explică (pentru Aurra23):

Ea imi spune ca nu vrea sa ne despartim ca mai trebuie sa ne cunoastem, chiar nu inteleg nimic, dar stiu ca nimic nu se va schimba...sunt constient de asta.

| Aurra23 a răspuns (pentru aLaNx):

Zii că nu mai poți așa și că trebuie să vă despărțiți, poate atunci din frica de a nu te pierde va înțelege poate nu deodată dar va sesiza câtești de important pentru ea.

| aLaNx explică (pentru Aurra23):

Revin dupa aproape o luna, si am prins-o vorbind cu fostul si mi-a recunoscut tot, desi plange ca vrea sa fim impreuna, morala, cand simtiti ca ceva e ciudat, nu treceti peste, sentimentele nu va inseala, multumesc pentru ajutor tuturor.

| aLaNx explică:

Daca nu te mai gandesti la fostul, mai pastrezi mesajele in telefon, poze, Facebook? Asta depinde de fiecare persoana in parte? Voi ce ziceti?