| anonim_4396 a întrebat:

Sunt încă virgină și băiatul cu care vorbesc vrea să facem dragoste dar eu i-am zis că mi-e frică că aș rămâne și zic că mi-aș bate joc de mine că încă nu avem relație, sau pe urmă dacă o să avem nu vom sta o viață împreună, fiindcă el are 26, eu fac 19 și el vrea familie cu timpul și eu nu vreau. Dacă faci protejat cu prezervativ și se rupe și pe urmă iei o pastilă de la farmcie cer și cum ar trebui să cer? Pe urmă trebuie să iau mereu și dacă nu mai fac?

30 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Stai calmă că nu se rup atât de des prezervativele. folosește durex, sunt cele mai bune, nu din alea super ieftine și no name și n-ai stres. Dar da, dacă se întâmplă și ești în perioada de risc (învață despre perioada fertilă și nefertilă) poți apela raar de tot la această măsură

| Andreea930 a răspuns (pentru Adry05):

Tot cred ca se rup si cele durex

| Adry05 a răspuns (pentru Andreea930):

Se rup normal, dar muult mai rar decât altele. poți lua durex extra safe, sunt mai groase și au șanse mult mai mici să se rupă.

| aditimus a răspuns:

Totul ramane la decizia ta, e vorba de ceva ce ai si pe urma nu mai ai se numeste virginitate.
Daca faci protejat nu se rupe asa usor acum depinde si de el.

| corbulalbrosu a răspuns:

Oare in ce mod ar trebui sa-ti fie explicat faptul ca sarcina NU se poate forma de fiecare data cand este intretinut actul sexual sau in orice zi ori moment al ciclului menstrual.
Pastila contraceptiva (de a 2-a zi) se foloseste NUMAI in cazurile in care sperma a ajuns in vagin intr-o zi din imediata apropiere a zilei de ovulatie si posibilitatea formarii sarcinii nedorite NU se mai poate evita. In caz contrar folosirea pastilei contraceptive (de a 2-a zi) reprezinta o grava si crasa IRESPONSABILITATE.
Intrebarii tale pot fi oferite si transmise 3 raspunsuri si anume :

A.) Pentu a fi catusi de cat bine si mai ales CORECT informat pe viitor, citeste raspunsul urmator. Trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma ORICAND, ORICUM, si/sau din ORICE sau si mai si... practic sa ia nastere chiar si... DIN NIMIC, asa cum crede inca foarte multa lume. Fiecare fata/femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns in momentul in care sunt in situatia de a-si incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 CONDITII, cu precizarea ca cele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca actul sexual este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica doar atunci cand actul sexual are loc in 1-a sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau exact/fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si numai in acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma, NU si din lichidul preejeculator care este 100% steril, lipsit de orice urma de spermatozoizi.
2-) Sarcina se poate forma/poate lua nastere NUMAI in cazul in care SPERMA AUTENTICA ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in 1-a sau in toate cele 4-5 zile care fac parte din perioada fertila a ciclului.

B.) Pentru a intelege ce este de fapt lichidul preejaculator si de asemenea : care este rolul si rostul sau, vei afla daca vei citi cu atentie urmatoarele explicatii CORECTE despre acest lichid.
In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am tot repetat si voi repeta ori de cate ori va fi nevoie tuturor agaricilor ageamii, care in mod gresit vehiculeaza idei, presupuneri si/sau pareri false dar si eronate in privinta lichidului preejaculator. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlate persoane care sunt lipsite de cunostinte medicale corecte, trebuie sa afle/sa stie ca lichidul preejaculator este total inofensiv, fiindca rolul sau este cel de a lubrifia glandul penian (capul penisului), cu scopul de a usura si facilita decalotarea (belirea) penisului. Insa principalul sau rost adevarat este cu totul altul si anume : cel de a curata uretra (canalul) penisului de posibilele ramasite ori urme de URINA (acida) ramase in uretra dupa urinare. Lichidul preejaculator are rolul de a inlatura aciditatea din uretra si asigurarea unui mediu cu pH neutru, incat acesta sa fie propice vietii, in situatia in care ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma si atat viata cat si calitatea spermatozoizilor ajunsi in uretra sa nu fie deloc afectata pentru scurta perioada de doar 2-3 ore timp cat este posibil sa ramana in uretra. Doar asa spermatozoizii vor intalni si/sau gasi conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care NU sunt interconectare si NU sunt nici in legatura cu vreo glanda sau vreun organ al aparatului reproducator masculin, adica cele care produc lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus : NU au legatura cu vezicula seminala, cu prostata sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau in momentul producerii sale.
Insa intr-adevar dupa momentul in care se produce deversarea lichidului preejaculator in interiorul uretrei penisului, dupa acel moment, acolo IN URETRA, poate sa existe posibilitatea sa se produca contaminarea lichidului preejaculator prin procesul de amestecare cu resturi de sperma care au ramas de la o ejaculare anterioara, care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea lichidului preejaculator de catre organismul barbatilor are un cu totul alt scop si rol.

C.) '' Cand credeți ca este indicat sa fie folosita pastila de a doua zi (Escapelle, Postinor2, EllaOne?) ''
Folosirea INUTILA a oricarei pastile contraceptive reprezenta o IRESPONSABILITATE crasa, si cu totul impardonabila. Este foarte indicat sa fie cunoscute urmatoarele informatii foarte utile si folositoare in cazul in care iti vei incepe viata sexuala in viitor :
Intotdeauna si in toate cazurile in care apar situatii neplacute cum ar fi ruperea prezervativului in timpul actului sexual ori a ejacularii involuntare din greseala sau neatentie, sau din cauza lipsei de experienta, a spermei in vagin si femeia nu este sigura sau nu stie cu precizie in ce etapa a ciclului menstrual este in acel moment, primul lucru pe care trebuie/este indicat sa o faca este aceea de a cumpara din farmacie un test de fertilitatate si ovulatie cum este cel clasic :
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
cu ajutorul caruia sa determina rapid in doar cateva minute si foarte precis cu o acuratete de peste 97%, daca in acel moment ESTI sau NU ESTI in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, fiindca este precis cunoscut faptul ca sarcina poate sa se formeze NUMAI in perioada fertila a ciclului menstrual.
In concluzie, NUMAI in cazul in care rezultatul testarii efectuate este POZITIV, deci este posibil sa existe un OVUL VIABILdin care se poate forma o sarcina nedorita, DOAR atunci si NUMAI in acel caz este indicat si recomandat sa fie folosita una din pastilele contraceptive Escapelle, Postinor 2 sau pastila avortiva ellaOne (de a 5-a zi) chiar daca femeia este constienta de urmarile negative care se produc in organismul sau in urma folosirii unei astfel de pastile.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu esti hotarata sa faci sex cu acel baiat, nu face. Vei face sex cand vrei tu si cu cine vrei tu.

| Andreeush a răspuns:

Voi aveți sau nu o relație?

| Andreea930 a răspuns (pentru Andreeush):

Nu

| Andreeush a răspuns (pentru Andreea930):

Și dacă zici că nu aveți o relație de ce vrei să faci sex cu el?

| Andreea930 a răspuns (pentru Andreeush):

Avem acum, dar nu sunt sigură dacă să fac

| Sofer a răspuns:

Nu se rupe dacă e pus bine. Dacă simți ca vrei sa îți începi viata sexuala, atunci fa-o.

| Donsavas a răspuns:

Dacă tu nu vrei, nu trebuie sa faci asta doar pentru a păstra pe cineva lângă tine

| Andreea930 a răspuns (pentru Donsavas):

Știu, nu fac ca să păstrez pe cineva lângă mine sau nici nu știu dacă aș vrea să fac

| CodrutElian1990 a răspuns:

Bineinteles ca la varsta lui are nevoie de sex, ca s-o fi saturat de laba.
Consider ca tu nu esti pregatita sa faci sex. Faptul ca stii sa intri pe net si nu stii cum sa te protejezi, asta denota.
Daca nu aveti inca o relatie, atunci de unde stii ca el vrea familie? Daca el vrea familie cu tine (si este normal la varsta lui), iar tu nu vrei ii spui. Acum nu mai este ca pe timpul cand bunica era fata: sa dureze o prietenie si o iubire cativa ani fara sex. Faptul ca un cuplu face sex nu trebuie sa conuca iminent la o casatorie. In prezent o sumedenie de cupluri traiesc impreuna fara sa fie casatoriti. Ca e bine, ca e rau, spun ca, in conditiile legislatiei actuale e rau. E rau pentru ca nu beneficiaza de drepturile ce se cuvin unui cuplu casatorit.
Dar trebuie sa traim in actualitate, nu in vechime.

| Andreea930 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Vorbim de aproape 6 luni, și mi-a zis că vrea familie cu mine, că sunt cuminte, nu ca altele panarame că nu ia de alea, dar eu i-am zis că familie nu vreau de acum și nici să mă mărit de acum cu el.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andreea930):

Atunci trebuie sa lamuriti regimul relatiilor voastre: prietenie, iubire platonica (asta mai rar) sau poate prietenie cu beneficii. Asta depinde doar de tine, daca o sa continui sau nu.

| ancaval a răspuns:

Dacă nu vrei, păi nu faci și gata.
Dacă vrea o familie înseamnă că e ceva de el. Dar dacă nu vrei tu, atunci clar nu o fi nimic. Ambii trebuie să fiți hotărâți și pe aceași lungime de undă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragoste se face cand esti pregatita, mai ales prima data! Nu te lasa influentata de el. Daca nu simti ca este persoana potrivita atunci ai rabdare pana la timpul potrivit. Oricum diferenta de varsta e destul de mare intre voi. Poate gasesti pe cineva mai apropiat de varsta. Declarativ poate zice ca e familist, pana se culca cu tine, pe urma nu stiu cat o mai fi de familist si daca nu trece la urmatoarea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sexul nu se face doar din dragoste. Sex se face din cel putin trei motive:
1. Pentru descarcare sexuala.
2. Esti atras de persoana respectiva.
3. Ca o incununare a actului de iubire.

| Andreea930 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, așa e?

| S8N a răspuns:

Daca faci sau nu e doar decizia ta, dar sa nu te surprinzi cand tipul te va lasa si va gasi pe altcineva care il satisface.

Prezervativele sunt sigure, daca vrei sa fi 100% sigura ia-ti pastile contraceptive si sansa ta sa ramai gravida e aproape de 0.

| Andreea930 a răspuns (pentru S8N):

Mda, e cam greu să găsești persoane mi-a zis să te înțelegi bine, ca de sex găsești să le plătești dar nu prea vrea, că poate lua și boli. Dacă m o lăsa asta e, el mi-a zis că nu vrea doar să facă cu mine și să fiu mereu cu el, dar nu prea vrea eu, el vrea să mă și mut la el cu timpul și mi-ar pune și condiții dacă ești măritată nu faci ce vrei, și așa mai bine nu mă mărit

| Andreea930 a răspuns:

De ce? laughing

| CerealaCuOchi a răspuns:

1. Gandeste te ca anticonceptionalele ingrasa.
2. Daca el vrea familie, e posibil sa vrea sa o faca (,) cu tine ca sa te lase insarcinata sau cv (sunt sanse mici dar mnda).
3. Eu zic sa o faci cu cineva mai apropiat tie si varstei tale
4. Daca ai dubii cu privire la decizia asta, nu risca si ramai virgina. Nimeni nu o sa te judece

| Andreea930 a răspuns (pentru CerealaCuOchi):

Da. Nu m ar lăsa însărcinată mi-a zis, și dacă doamne ferește aș rămâne avort aș vrea să fac, chiar dacă el nu prea e de acord, dar cu Corona asta mă gândesc că nu ai unde?

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Ideea e că nu trebuie să faci ceva ce nu simti, pentru nimeni.
Dacă tu vrei, poate să doară/ sau nu, dacă doare, senzația se va diminua, nu este de obicei una prea puternică sau de durată.
Este suficient prezervativul, dar dacă tu te simti nesigură, poti lua o pastilă de a doua zi, îți va veni apoi scopul, doar că asta ar insemna să l cam dereglezi, el de obicei vine după o anumită perioadă.
Nu e nevoie sa iei pastile mereu, dacă nu vrei anticonceptionale, plus că datorită lor iei in greutate si nici nu sunt fooaarte sigure.