| Alinaalinutza33 a întrebat:

Buna. Sunt ingrijorata pentru ca mi s-a dereglat ciclul. Luna trecuta mi-a intarziat 5 zile si luna asta deja o sapt. Si atunci cand imi vine am niste dureri foarte mari. Tin sa mentionez ca ciclul de 4 ani imi venea regulat, acum am 21 de ani. Ce pot face ca sa se regleze?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa mergi la ginecolog el te va consulta si va depista cauza.

| romeo78 a răspuns:

Dereglarea poate fi și din cauze psihologice. Ai 21 de ani, iar în ultimii ani, singura grijă pe care o aveai era școala. În rest, părinții se ocupau de restul problemelor vieții.
La 21 de ani, te-ai maturizat, ai devenit femeie, nu mai ești adolescentă. Altfel percepi realitatea, viața. Ai mai multe griji, ai servici sau termini facultatea. Probabil că te gândești să îți găsești un loc de muncă, să fi independentă financiar.
Înainte de un medic ginecolog, să înghiți pastile, cumpără de la firma Fares, ceai de calmare, antistres. Mergi la un psiholog.
Sănătate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa procedezi asa cum ti-a fost indicat si transmis de @Floareasoarelui26, in raspunsul oferit. Este unicul mod prin care caracteristica ciclului menstrual se poate modela. Multa sanatate!

| Floridori a răspuns:

Se poate intampla ca in urma unui dezechilibru hormonal, ciclul regulat sa devina neregulat.
Mergi la medicul ginecolog ca acesta sa iti poata prescrie tratament pentru a echilibra nivelul hormonal si a regla ciclul menstrual.De obicei, tramanentul consta in anticonceptionale.
Multa sanatate!