| Karlla1996 a întrebat:

Bună, sunt însărcinată și am nitriți in urina. E grav? Ce as putea lua sa scap? Și dela ce ii am?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod normal in urina exista atat nitrati cat si nitriti, substante chimice care provin din apa si alimente, a caror prezenta este considerata ca fiind normala pana la o anumita concentratie. Dar daca este depasita limita admisa, prezenta nitritilor poate indica o infectie a tractului urinar care se poate manifesta prin diverse simptome cum ar fi : senzatia de durere sau arsuri in timpul urinarii, senzatia de nevoie de a urina, etc. In cazul in care infectia urinara provoaca, febra, frisoane, greturi devine necesar tratamentul cu antibiotice insa care sa respecte cu strictete si sa fie in conformitate cu antibiograma stabilita de medicul specialist. In caz contrar din cauza posibilei/probabilei infectii care poate exista in organismul tau, poate fi afectata buna dezvoltare a fatului, fiindca este bine cunoscut faptul ca infectia urinara poate sa reprezinte o cauza de nastere prematura, dar si de retard de crestere/dezvoltare intrauterina a viitorului copil. Toate aceste posibile/probabile consecinte trebuie sa fie evitate printr-o consultatie de calitate. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să mergi la medic. Nu poți lua medicație de capul tău.

| sofisis a răspuns:

Nitritii in urina pot indica o infectie a tractului urinar. Trebuie investigat.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Bună.
Dacă ai pune întrebare în categoria "sănătate" ai primi mai multe întrebări folositoare.