| maya1991 a întrebat:

Buna,sunt intr-o mare dilema,eu sunt studenta la o facultate de arte,am o relatie de un an de zile,pana acum am locuit cu prietenul meu la camin,dar acum el a terminat si trebuie sa se mute. MI-a propus sa ne mutam impreuna,fiindca si la camin am locuit impreuna,dar eu spre exemplu nu platesc caminul,si pentru mine o cheltuiala in plus cu chiria nu e tocmai ceva ce imi doresc.
Parintii imi trimit suficienti bani,dar eu sunt obisinuita sa imi cumpar haine,si sa fac tot ce imi doresc,platind chirie din banii aceia eu as ramane fara nici un ban de cheltuiala,doar cu strictul necesar. Ideea e ca nici relatia noastra nu e roz, asa ca ...il iubesc, dar exista prea multe de "dar"... cum sa pun problema? mersiiii:*

Răspuns Câştigător
| LineGuide a răspuns:

Sfatul meu este sa nu va mutati impreuna, deoarece astfel afectiunea dintre voi poate disparea, si daca ea nu mai e, tu pici prea prost(fara casa, cu unica posibilitate de a revenii la camin), dar daca dragostea e mare(desi tu zici ca nu), mutati-va, desi eu nu vad o rezolvare in asta...
fundita?

8 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Cum sa pui problema? pai e simplu, tu vrei bani el n-are, il iubesti dar totusi iubirea nu trece prin stomac, so nu te muta ca o sa iti gasesti tu unu cu bani care sa te rasfete ca parintii nu o sa te tina toata viata.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru EnvyU):

Poate voiai sa spui ca iubirea trece prin stomac. Ea nu vrea bani. Nu cere lux. Vrea sa traiasca decent. E stupid mitul "barbatului cu bani". In Romania, orice rapanos cu 5 lei in buzunar e considerat cu bani.

| EnvyU a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Nu vroiam sa zic ca iubirea nu trece prin stomac, adica iubirea nu iti tine de foame, ai nevoie si de bani ca sa mananci, sa traiesti, sa te distrezi, si nu poti face asta, din punctul unei de vedere al unei fete, cu un rapciugos care nu are bani sa isi ia o shaorma de la dristor. Spun din p d v al unei fete si sunt rau aici, pentru ca in mintea fetelor ele trebuiesc ingrijite, protejate, rasfatate pentru ca nu pot face lucrul asta pe cont propriu asa cum o fac barbatii. Stiu, gresesc pentru ca generalizez, insa daca ceva este majoritar atunci ai dreptul sa generalizezi. Si nu imi spune ca nu e asa doar ca va mintiti ca sunteti cuminti si etc.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru EnvyU):

Eu nu trebuie sa ma justific in vreun fel. ^___^. As putea sa ma laud, dar mi se pare ineficient si de prost gust. Nu m-am cuplat si nu ma voi cupla niciodata cu un barbat pentru bani. Pe de alta parte, e inacceptabila situatia in care tipa trebuie sa-i faca cinste in oras. Sau, mai grav, tipa trebuie sa renunte la orice distractie (pizza in oras, film) doar ca "iubi" sa nu se simta ofensat. Barbatii saraci (si ma refer la cei saraci cu adevarat) nu ar trebui sa aiba dreptul sa se insoare sau sa se casatoreasca. Am vazut drame date de faptul ca el era sarac si, ca atare, efectiv nu se putea adapta. Asa ca o batea, o insela, toate acestea pe banii ei. Iubitul meu e student, suntem colegi si din aceasta cauza mi se pare normal sa ne ajutam reciproc, cand vine vorba de bani. Pe de alta parte, daca as fi singura si as incepe o relatie cu un barbat care munceste si are banii lui, nu as accepta o invitatie in cazul in care trebuie eu sa-mi platesc. Sunt etape diferite in viata. Probabil sunt multe fete care sunt intr-o relatie din motive pecuniare, dar nu este cazul meu.

| EnvyU a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Sincer nu vad nimic rau ca o fata sa faca cinste cand iese cu iubitu in oras, si nu zic sa renunti/e la pizza in oras, filme etc daca ea isi permite din banii ei foarte bine, isi gaseste pe unu care e la fel ca ea. Si da asa e normal sa te ajuti reciproc. Nu mi se pare normal ca un baiat sa rasfete fata sa ii faca toate poftele sa plateasca el tot doar pentru ca ea e fata si vezi domne noi trebuie sa facem tot pentru ca rasplata noastra este fata, adica ea ne rasplateste doar pentru ca e cu noi si se ofera. Asta condamn la fete, sunt multe care, cum zic americanii "take things for granted" adica iau tot de parca li se cuvine ca si cand ar fi normal sa imi faca prostu poftele ca doar sunt fata si ...si ce? ii dai corpul tau si e de ajuns a? Au evoluat lucrurile asa in ziua de azi pentru ca sunt si prosti multi cu bani care platesc fetele doar ca sa le aibe. Poate cred eu prea mult in egalitatea in orice si ma insel dar prea sunt cu nasu pe sus, cu capul in nori fetele cu nickul tau.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru EnvyU):

Te inseli. laughing. E complet deplasat ca fata sa faca cinste mereu. Sau sa faca cinste la prima intalnire. Si nu, nu merit pentru corpul meu. Merit pentru ca pot purta o conversatie la orice nivel. Am cultura generala. Am maniere. Am investit foarte mult timp in "self-development". Deci nu se pune problema sa cer bani pentru ca stau pe spate. Dar timpul costa bani. Si macar la primele intalniri e normal sa faca barbatul cinste. Evident, asta se aplica daca el face primul pas. De ce mi se pare normal? Pentru ca asa verific daca e chiar dispus sa avem o relatie sau vrea doar sex. Pe care, evident, nu-l primeste dupa 1 suc si o prajitura. Barbatii s-au invatat ca femeile sunt egale si, ca atare, ei nu mai trebuie sa faca nimic. Nu stii nimic despre mine asa ca nu poti generaliza. Nick-ul meu da dovada de sarcasm, nu de altceva. Dar se pare ca sarcasmul e prea avansat pentru "cei cu nickul tau". Eu ce ar trebui sa spun despre tine vis-a-vis de nick-ul tau? O zi frumoasa sa ai.

| EnvyU a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Nu m-am luat de tine cand m-am referit la nickul tau, doar nu am vrut sa spun pitipoance ca e lung cuvantul si imi e lene. Da e deplasat sa faca mereu cinste, nu am spus mereu. Da si la prima intalnire e aiurea, asta e de la sine inteles. Ma bucur ca ai maniere si poti purta o conversatie la orice nivel, sincer ma bucur. Nu stiu la ce te referi ca ai investit foarte mult timp in tine, probabil in cum arati? sau ca ai facut scoli peste scoli si ai o cultura vasta? tare asta, uite eu is prost de bubui dar cel putin eu nu am invatat niciodata niciodata nici macar odata de cand am inceput clasa intai. Probabil ca s-au invatat ca femeile sunt egale, dar nu sunteti voi care tipati ca vreti sa fiti tratate normal? ca egale? happy Dupa o femeie cea mai buna solutie ar fi ca barbatul sa aiba de unde, sa fie cu buzunarul gros ca asa nu s-ar mai supara nici el si clar nici ea. Ce ar trebui sa spui despre nickul meu? pai nu l-am pus cu subinteles, cu mister si nu stiu ce, reprezinta exact ce zice, sunt invidios pe toata lumea. Multumesc pentru discutie, chiar ma plictiseam si ma gandeam sa verific TPU daca ai raspuns happy

| Pitzipoanca a răspuns (pentru EnvyU):

Exista probleme mult mai importante decat felul in care arat. Corpul e doar o conserva. Totusi, imi place ca aceasta conserva sa arate bine, dar prefer sa investesc mai mult timp in lecturi si hobbyuri. Scolile nu prea au treaba cu inteligenta - dovada stau prostii cu facultate si muncitorii cu mega-creiere. Totusi, nu e frumos sa te lauzi ca nu ai invatat niciodata. Astfel, statul a irosit niste bani cu educatia ta. O seara frumoasa sa ai.