| mariaaaaaaaaaana a întrebat:

Sunt intr-o situatie de criza si chiar am nevoie de ajutor! Eu doar de am iesit dintr-o relatie de 11 luni, iar fostul meu (cu care am fost aproape 3 ani si ne-am despartit si ne-am mai impacat pentru amandoi nu putem sa trecem de relatia asta pentru ca e prea sincera si ne iubim) a iesit dintr-o relatie de 4 luni.Ne-am vazut si ne-am confesat si totul a fost super sincer mereu, m-a tinut de mana, m-a imbratisat si ii batea inima foarte tare, m-a sarutat ne am spus lucruri frumoase si de dor.Inca ne iubim si tin sa cred ca gesturile astea sunt foarte sincere. Doar ca el parea ca sufera inca dupa relatia de 4 luni pe care a avut-o cu tipa respectiva.Eu nu sufar dupa relatia mea pentru ca sincer era prea toxic si totul m-a facut sa ma gandesc si mai tare la tipul asta pe care il iubesc foarte tare. Dupa toate lucrurile astea au trecut vreo 2 sapt si l-am sunat de ziua lui, am inceput sa plang pentru ca nu mai puteam insa el imi spunea ca nu poate lua o decizie.Nici nu imi doream asta pe moment, pentru ca inteleg daca probabil inca sufera.Asta e de fapt problema, ca nu stiu ce are in cap si ce vrea..Eu imi doresc foarte mult sa ma impac cu el, stiu ca timpul e cel mai bun raspuns, insa nu pot sta asa...Omul a tratat cu foarte multe seriozitate si respect conversatia, mi-a spus ca nu poate sa ia acum o decizie acum ca vrea sa ii treaca de fosta lui. I-am zis ca mi-a fost super rau dupa ce m-am vazut cu el si el mi-a zis ca si lui la fel si mi-a mai zis ca nu stie ce simte in momentul asta si sa il inteleg.A zis ca nu vrea sa se impace cu fosta si ca vrea doar sa treaca peste.I-am zis ca vreau sa-l vad(desi stiam ca nu e cel mai ok pentru el), el a zis ca e ok sa me vedem, dar dupa a dat inapoi ca nu stie ce simte si ca e improscat cu emotii din toate partile in momentul asta.Mi-a vorbit foarte frumos, dar oare vrea sa ne mai impacam iar? Stiu ca tine la mine, mi-a si zis, il simt. Avem multe amintiri impreuna si stiu ca ma iubeste, dar mi e asa greu acum sa-l vad asa, mai ales ca sufera dupa altcineva in momentul asta. N-am rezistat si dupa 2 zile i-am dat mesaj sa ii spun ca vreau doar sa-l vad si sa vorbim si m-a refuzat ca din punctul lui de vedere nu e ok sa ne vedem.Ce sa fac? Imi doresc doar sa stiu ca vrea sa ne impacam.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Azi e în 13 și e deja ora 13 și 13 minute. Nu simți că trece viața și că clipele nu se mai întorc? A murit mortul, lasă-l îngropat, că pute a mortăciune.

| sofisis a răspuns:

Sincer, iti pierzi timpul. Nu se va impaca cu tine. O data pentru ca sufera mai mult dupa una cu care a fost 4 luni decat dupa tine si a doua pentru ca deja a trecut ceva timp de cand nu mai sunteti impreuna. Faptul ca e "indecis" iar e un semn clar ca nu e loc de nimic si la fel si refuzul lui de a va vedea. Nu ii arde de tine. Pur si simplu l-ai prins intr-o perioada in care era mai sensibil... te imbeti cu apa rece daca crezi ca simti iubirea lui pentru tine si alte chestii. Nu te mai iubeste.Cel putin nu ca pe o potentiala partenera. O sa suferi daca te autoconvingi ca e altfel...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au fost doar 3 ani, nu a fost o veșnicie, din punctul meu de vedere o relație care durează mai puțin de 8-10 ani nici nu se poate numi relație. E o joaca de copii. 9 luni e prostie că l-ai ales.

Ambii sunteți imaturi pentru că a-ți incercat să vă reampacati, nu merge asa, o data ce v-ați despărțit trebuie ca ambii sa o luați pe drumuri diferite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

3 ani nu e o veșnicie, dar e mult pentru o relație, poți fi 8 ani cu o persoană și să nu poți numi aia o relație serioasă sau matură din multe motive. irelevant numărul de ani

Relație = legătură, conexiune

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Conexiune? Nu e vorba de conexiune, poate conexiune/ legătură profundă.
aici e polarizare ea e atașată de el doar pentru că el nu simte la fel. Pisica nu aleargă după căței și după șoareci.
E important numărul de ani, pentru că se formează un atașament de care greu scapi. Problema e sa se înțeleagă bine in timpul ăla, bineteles că e o relație imatura daca singura legătură dintre ei e doar un atașament prostesc. Dar relația în sine nu merge.

Răspuns utilizator avertizat
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

In momentul asta nici el nu stie ce simte incearca sa nu mai pui presiune pe el si sa il lasi un pic singur sa isi clarifice mai intai sentimentele, gandeste te bine ca daca el va lua decizia rapida sa se impace cu tine dar el sa stea cu gandul la fosta nu iti va fi bine deloc si nici el nu vrea sa se joace cu tine sau cu fosta doar ca in momentul asta nu stie nici el ce vrea sau pe cine vrea, lasa l un pic singur si cu siguranta dupa ce s-a decis te va anunta ce decizie va lua.O zi frumoasa!