| laviniabeluska11 a întrebat:

Sunt într-o situație foarte neplăcută. După câțiva ani de relație, ne-am despărțit, nu foarte plăcut și ne-am mutat separat. Relația era foarte serioasă, cu planuri de căsătorie. El a spus atunci ca vrea poate sa se gândească o perioada la ce am greșit și să vedem dacă se mai poate face ceva. Certurile erau din tot felul de prostii, nu din ceva serios. De când ne-am despărțit au trecut câteva luni bune. Am vorbit rar, poate de doua trei ori pe luna și nimic legat de împăcare. In Aprilie el mi-a zis ca nu crede ca mai putem face ceva pentru ca nu ne înțelegem și ar fi bine sa își vadă fiecare de viața lui sa încercam sa ni le refacem pentru ca el are o vârsta și vrea sa își facă o familie. Mi-a fost rău atunci, dar am acceptat asta. Nu mi-a scris absolut nimic, nu m-a sunat, nimic. Eu am încercat sa am o relație cu cineva, însă s-a legat doar o prietenie, nimic mai mult. El știa ca eu ies cu cineva de la amicii comuni. La un moment dat, i-am scris eu, prin Iunie, sa îl întreb de ceva ce aveam nevoie și chiar a fost fericit sa ma ajute. Ne-am văzut atunci și am vorbit câteva lucruri, mi-a zis ce planuri are de viitor, planuri pe care le aveam eu, dar in perioada cât am fost amândoi nu coincideau. Eu voiam sa facem in așa fel încât sa ne luam o casa a noastră și el voia sa vina sa stea la ai lui. Ei, acum se schimbase. A trecut asta și mi-a scris la câteva săptămâni sa vadă ce mai fac. Am vorbit câteva ore bune. L-am simțit gelos pentru ca ma întreba cu cine ma plimb, ca văzuse poze pe Facebook din excursii. Zilele trecute ne-am văzut și am dormit la el. Poate sunt de judecat, dar a fost ceva minunat între noi. Am facut dragoste ca niciodată, cu foarte multa pofta și pasiune. In atâția ani nu a fost niciodată așa. Și am fost apropiați, am comunicat. Acum nu mai vorbim. Eu cel puțin nu simt sa ii scriu și văd ca nici el. A fost totul plăcut, dar am avut rețineri. Spre exemplu, când m-a adus acasă nu am simțit sa îl pup. Am coborât pur și simplu. Eu nu înțeleg. Oare mai vrea sa ne împăcăm? Nu are relație și nici nu cred ca a încercat cu altcineva. De fapt, așa simt. Eu as vrea sa ne împăcăm însă nu îl pot invada. Mi-as dori ca acest lucru sa îl spună el. Acum pot sa spun ca mi-am dat seama ce am greșit fata de el.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O relatie care nu a functionat inainte, nu va functiona niciodata!
Nu te mai amagii, fiindca relatia s-a consumat demult, ceea ce simtia cum sunt nostalgii, nu sentimente puternice de dragoste, nu afectiune irezistibila.
O asemenea relatie nu are viitor!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te gândești la viitorul cu el, să încerci o prognoză. Să zicem că reveniți, vă împăcați, vă căsătoriți chiar. Cât o să dureze? O lună, sau 30 de ani?

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Totul depinde de sentimentele tale. In astfel de cazuri trebuie sa iti asculti inima si rationamentul. Doar tu cu tine sa fiti cand iei decizia.
Daca se intampla sa nu te impaci pentru ca asa au zis unii, vei regreta ca nu te-ai impacat cu el.
Daca te vei impaca pentru ca te imping unii de la spate, si va iesi prost, iar vei regreta, ca i-ai ascultat.
Tu esti cea care trebuie sa cantareasca foarte atent situatia si sa iei o decizie.
Atentie la gelozie! Poate fi cea mai periculoasa arma impotriva relatiei, dupa impacare.
Succes!