| Ionuț522 a întrebat:

Buna, sunt Ionuț si am 16 ani! De curând am aflat ca sunt gay! Nu o sa ma pot împăca cu acest lucru, ma gandesc la ce o sa se întâmple în viața mea. Nu vreau sa afle nimeni. Gandul meu este ca peste putin timp sa ma sinucid, ce altceva pot face?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Glenky a răspuns:

Iti spun eu exact ce poti face: live your life.
Nu esti definit in totalitate de sexualitatea ta ca si fiinta umana, ai multe lucruri de facut si de explorat, pe moment doar traieste-ti viata ca orice alt copil/adolescent si pur si simplu nu te concentra pe asta.
Daca in viitorul apropiat vei gasi pe cineva alaturi de care sa te simti bine si alaturi de care sa ai o relatie o sa fie ok, daca nu pur si simplu simte-te bine, invata, distreaza-te, munceste, lucreaza la tine si construieste-ti caracterul, be a strong man.
Intr-o buna zi o sa-ti dai seama de ce vrei sa faci si de ce-ti doresti cu adevarat sa devii,
inca esti la inceput, e normal sa fii speriat, de asemenea poate chiar sa te urasti pentru asta dar sa fim sinceri acum, toate astea sunt cauzate doar de spusele celor din jurul tau, lucruri care pe termen lung ti-au ramas intiparite in minte.
happy Cum s-ar spune, avem doar o viata, poti face cel mai minunat lucru din lume si cand vei muri nu o sa-si mai aduca nimeni aminte sau poti sa faci cel mai oribil lucru din lume si din nou nimeni nu-si va aminti dupa ce vei muri, de ce nu ai face ce te face pe tine fericit atunci?
Nu lasa pe cei din jur sa-ti zica ce este bine si ce nu, asteapta, traieste si decide pentru tine happy
Daca ai nevoie sa mai discuti despre asta spune-mi, i m here for you, stiu cum te simti, totul o sa fie ok.
laughing Scuze ca am scris asa dezordonat dar pe laptop e o durere pentru mine sa caut toate semnele de punctuatie, in mare cred ca se intelege mesajul.
Be happy, doar asta conteaza happy

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu vrei sa afli dar ne-ai scris noua aici.
Ciudata gandire!
Lasa gandurile suicidale, ca nu esti gay.
Esti la o varsta putin mai critica din viata ta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si... cum adica ai aflat ca esti gay? Nu este ca si cand a venit cineva la tine si ti-a zis ca esti gay si ai si crezut asta, inclusiv tu.

| SupMates a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu afli ca esti gay, e doar un fel de a spune, pur si simplu accepti asta dupa mult timp de negare...

| Crackman a răspuns:

În primul rand nu cere sfaturi pe net
Al doilea nu îmi pasa sunt un ipocrit care nu suporta ăștia de teapa ta
Al treilea nu ai avea de ce pana la urma este decizia ta și trăiești cu consecință
Al patrulea cum au realizat tu la 16 ani ca iti place penisu? Eu eram la fel de fraier pana am descoperit vagonul la 22 de atunci ciorba are gust

| Glenky a răspuns (pentru Crackman):

Aparent nu suporti nici gramatica. Ai 3 miliarde de raspunsuri date pe site-ul asta trist deci nu suporti nici sa-ti traiesti viata. Esti un trist amarat. Nici nu te crede nimeni ce ai descoperit ca nu se uita nimeni la tine. Spala-te la fund.

| Mopmop a răspuns:

Sunt curios pe un singur lucru, poate vrei te rog sa ma lamuresti.
Spui" de curand am aflat ca sunt gay"
Poti te rog sa imi spui cum ai aflat asta?

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Știu că la început pare un lucru neobișnuit, mai ales în societatea românească în care trăim, dar cu timpul o să înveți să te accepți ca persoană. Căci, până la urmă, ăsta ești tu, fie că îți place sau nu.
Și eu am trecut prin aceeași problemă. De-a lungul vieții, am cunoscut o mulțime de tipuri de fete, însă niciodată nu m-am simțit atras de vreuna. În schimb, în trecut am fost îndrăgostit de prietenul meu cel mai bun. Oribilă experiență, mai ales pentru un tânăr naiv. Într-adevăr, au existat momente în care mi-am dorit să mă schimb, însă mi-am dat seama că nu pot. Ăsta sunt eu și nu am ce-i face.
Totuși, nu dispera. Nu e un lucru rău că ești atras de persoanele de același sex. Până la urmă, chestia asta e veche încă din antichitate. Iar homosexualitatea este întâlnită la toate speciile de animale. Chiar dacă nu pare, este un lucru normal. Doar că unii oameni nu sunt obișnuiți cu asta. Din cauza asta apar critici și izbucniri violente împotriva persoanelor atrase de același sex.
Important e să fii cine ești și să duci o viață fericită. Ești tânăr, bucură-te de perioada asta. Nu pleca urechea la injuriile oamenilor.
Eu unul mi-am irosit perioada aceea de viață în căutarea unui ideal imposibil de atins. Să nu faci același lucru ca mine. Trăiește. Învață. Bucură-te. Zâmbește. Și, cel mai important, iubește. Lumea este un loc crud, oribil, dar chiar și cele mai asuprite persoane pot răzbi la un moment dat.
Apropo, e în regulă să păstrezi secret faptul că ești homosexual. Vorba aceea: Dacă nu te întreabă nimeni, nu spui nimic. Și, chiar dacă te întreabă, nu e treaba lor ce faci tu în viața intimă. Când ești pregătit, găsește-ți un băiat care să te facă cel mai fericit om.
Îți urez succes și numai bine!

| Ionuț522 explică (pentru IgnatVictor):

Multumesc frumos!????????

| Ionuț522 explică (pentru Ionuț522):

Scuze, am pus niste emoticoane dupa "!" dar nu stiu de ce s-au schimbat in semnul intrebarii

| bogdanel333 a răspuns:

Stai liniștit ca nimic nu e grav și bătut în cuie, când se întâmplă se întâmplă și gata! De unde esti de loc?

| MihaiDimitriaBianca2020 a răspuns:

Buna! Dragul meu Ionuț! Nu trebuie sa îți fie rușine, că ești gay! Gay sunt tot oamenii, nu e nimic amuzant in chestia asta, că îți plac mai mult băieții, decât fetele! Nu asculta ce se zice in jurul tau! Fii puternic, și treci peste. Nu fii fraier, fii puternic! Vorbește măcar cu părinții tăi, și spinele chestia asta! Nu îți fie rușine! Părinții trebuie să te înțeleagă, nu sa te judece! Fii sincer!

Sper că te-am ajutat un pic, cum am putut și eu! Sănătate, și Vacanță plăcută în continuare!

| mihai69 a răspuns (pentru MihaiDimitriaBianca2020):

Din păcate, cam 99% din starea lui actuală e cauzată chiar de către părinți, care l-au crescut în spiritul "familiei tradiționale".
===
On topic: nu e nimic grav, mai ales că e posibil să fii de fapt bisexual cu preferințe spre propriul gen.
Mergi înainte, scoate capul din nisip și ai încredere în tine.

| MihaiDimitriaBianca2020 a răspuns (pentru mihai69):

Așa este!

| Ionuț522 explică (pentru mihai69):

In acest moment sunt foarte distrus, toate gândurile mele sunt in aceea direcție. Plâng într-una pentru ca ori ce as face ma gandesc la viitor, nu ma pot accepta! Nu pot dormi deloc, toata noaptea ma plimb pe afara in timp ce plâng si caut răspunsuri la întrebările mele.

| Danielito200 a răspuns:

Sa nu mai fi gay...

| SupMates a răspuns (pentru Danielito200):

Si eu te as putea ruga sa nu mai fi incuiat dar asa esti tu tongue

| pamfilbarosanu a răspuns:

De unde ai aflat ca esti gay?

| razvanRmm a răspuns:

Sex