| anonim_4396 a întrebat:

sunt larisa, am 17 ani si sunt virgina. sunt impreuna cu prietenul meu de 5 luni dar ne intelegem super bine si ne-am vazut aproape in fiecare zi, il iubesc enorm, cum nu am iubit pe nimeni pana acum si as face orice pentru a il face fericit si el ma iubeste si a trecut peste greselile mele. el vrea foarte mult sa facem sex, spune ca nu mai poate astepta ca ma vrea foarte mult si eu as minti daca as spune ca eu nu imi doresc acest lucru, pentru ca ma simt foarte atrasa de el si din punct de vedere sexual. inainte sa il cunosc pe el, imi pastrasem principiul de a ramane virgina pana pe la 19-20 de ani, dar cred ca el este persoana pe care am cautat-o atata timp si cred ca il cunosc destul de bine. mi-e foarte frica si sa nu se rupa prezervativul sau ca o sa ma doara foarte tare prima oara...

Credeti ca sunt pregatita la varsta asta pentru acest pas? De la al catelea act sexual o sa pot simti si placere? Va rog niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

Ce Doamne iarta-ma legatura are orgasmul si simtitul bine cu sarcina?
Draga mea, in momentul in care faci sex prima data, poate avea loc ovulatia spontana. Asta inseamna ca esti mai fertila ca oricand ..deci maaaare atentie la protectie.
Daca TU nu ai nimic impotriva faptului ca el nu te mai poate astepta...eu cam am. mi se pare un mic santaj emotional ce face el.
Si gandeste-te asa : zici ca esti pregatita. Ok. Faci sex cu el si dupa maxim o luna va despartiti. Ce parere o sa ai atunci? O sa regreti?
Nu spun ca asta se va intampla...dar daca esti sincera cu tine, momentul in care vei fi cu adevarat pregatita este momentul cand la intrebarea asta vei spune: "asa si? Daca ma lasa ce? daca ar fi sa o fac din nou, tot as face-o "

Poti simti placere si de la primul act sexual. Nu este obligatoriu sa te doara foarte tare. Asta depinde de anatomia fiecaruia si de experienta celuilalt.
Prezervativele nu se rup chiar asa de usor. Este foarte important sa-l folosesti cum trebuie : sa fie bine pus, sa nu fie aer in el, sa nu il folositi la mai multe acte sexuale ..etc.
Oricum, daca se intampla asta, in situatii de maxima urgenta se poate lua pastila de a doua zi.
Du pa ce iti incepi viata sexuala obligatoriu vizita la ginecolog si cu ocazia asta iti poate prescrie si o metoda contraceptiva.
Desi eu personal recomand prezervativul pentru ca te scapa si de boli, nu numai de sarcina.

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca si tu iti doresti si crezi ca e persoana potrivita atunci accepta sa faci dragoste cu el si daca la un caz se rupe prezervativul exista pastila de a doua zi, placere poti simti chiar de la inceput, depinde cat de excitata esti si depinde cat de tandru e partenerul

| neutrino a răspuns:

Pregatita nu esti, dorinte ai, cap nu. Trebuie sa stii ca relatia cu el nu va dura o vesnicie, nu trebuie sa plangi dupa aceea si sa invoci ca nu ai avut noroc. Spor la treaba!

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Nu este neaparat sa simti durere sau placere in timpul actului sexual cat va conta sa te simti comoda si in largul tau. Tot ce iti pot spune despre prima data este ca va fi diferit fata de restul datilor pentru ca prima data este cel mai greu.
Acuma cu durerea nu este mare si nu o sa fie deci nu ai de ce sa te temi, deci poti face. Ca si varsta esti dezvoltata si acum va depinde de tine.
La partea cu insarcinata sansele sunt minime deoarece la primul contact sexual nu se intampla ca sa ai orgasm si sa te simti excelent si din cauza asta nu prea cred.

| suntserios a răspuns (pentru MeConstantine):

Tare iti sugerez sa nu mai dai sfaturi legate de sex ca esti total pe alaturi. E cea mai mare aberatie sa spui fetei ca nu poate sa ramana insarcinata la primul contact pentru ca nu va avea orgasm.

| Vix999 a răspuns (pentru MeConstantine):

Ce Doamne iarta-ma legatura are orgasmul si simtitul bine cu sarcina?
Draga mea, in momentul in care faci sex prima data, poate avea loc ovulatia spontana. Asta inseamna ca esti mai fertila ca oricand ..deci maaaare atentie la protectie.
Daca TU nu ai nimic impotriva faptului ca el nu te mai poate astepta...eu cam am. mi se pare un mic santaj emotional ce face el.
Si gandeste-te asa : zici ca esti pregatita. Ok. Faci sex cu el si dupa maxim o luna va despartiti. Ce parere o sa ai atunci? O sa regreti?
Nu spun ca asta se va intampla...dar daca esti sincera cu tine, momentul in care vei fi cu adevarat pregatita este momentul cand la intrebarea asta vei spune: "asa si? Daca ma lasa ce? daca ar fi sa o fac din nou, tot as face-o "

Poti simti placere si de la primul act sexual. Nu este obligatoriu sa te doara foarte tare. Asta depinde de anatomia fiecaruia si de experienta celuilalt.
Prezervativele nu se rup chiar asa de usor. Este foarte important sa-l folosesti cum trebuie : sa fie bine pus, sa nu fie aer in el, sa nu il folositi la mai multe acte sexuale ..etc.
Oricum, daca se intampla asta, in situatii de maxima urgenta se poate lua pastila de a doua zi.
Du pa ce iti incepi viata sexuala obligatoriu vizita la ginecolog si cu ocazia asta iti poate prescrie si o metoda contraceptiva.
Desi eu personal recomand prezervativul pentru ca te scapa si de boli, nu numai de sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, ai mai avut prieteni pana acum? nu cred ca 5 luni este de ajuns sa cunosti o persoana, sunt baieti (bolnavi psihic ) care ar traii si o viata langa o persoana pentru asi satsface dorintele, numai si numai tu poti da raspuns la aceasta intrebare, daca ai ajuns sa-ti cunosti foarte bine corpul, Organele genitale se formeaza in cursul vietii intrauterine. Ele sunt practic inactive in copilarie si din acest motiv sunt foarte putin dezvoltate iar dezvoltarea acestora dureaza pana la varsta de 18 ani, unele fete care si-au inceput viata sexuala mai devreme sufera de anorgasmie sau incapacitatea de a avea orgasm care apare din cauza insuficientei de dezvoltare a vaginului, a clitorisului, lubrifierea insuficienta si dispareunia care nu este nimic altceva decat durerea aparuta la primul contact sexual (la unele fete da la altele nu, dar e mai bine sa punem raul inainte ). Trebuie sa tinem cont ca este foarte important primul act sexual deoarece poate marca pe viata daca partenerul nu se imformeaza ce si cum despre primul act sexual, poate sa-ti spuna ca el am mai facut sex dar nu cu virgine, sunt cateva chestii de facut inaintea actului sexual, sa puneti multa baza pe preludiu.Mai e bine de stiut ca sarcina poate aparea dupa primul contact sexual, acelasi lucru se intamla si cu bolile cu transmitere sexuala, care sunt foarte raspandite, pot fi contactate dupa un singur act sexual. Mai te poti informa si la site-uri de specialitate cum ar fi http://feminin.netul.ro/relatii-si-sex/totul-despre-prima-data/, eva.ro,etc