| Evelușc899 a întrebat:

Buna, sunt puțin înspăimântată în privința cu ce aș putea avea. Sa încep : Luna trecuta, martie, nu mi-a venit deloc menstruația DAR, am avut o scurgere maronie ciudata însoțita de mici înțepături de ovar. A durat maxim 7 zile, abundenta scurgerii s-a diminuat pe parcursul zilelor. Sex fara nicio protecție am făcut, dar nu si-a dat drumul în mine (precizez ca am același partener de 2 ani). Știu ca fac o greșeală in a nu folosi prezervativul dar nu are rost sa întru în aceste detalii. In martie trebuia sa imi vina pe 26. Am făcut 3 teste de sarcina pana acum care au ieșit negative (la interval de 5 zile după altul le-am facut). Mereu am avut o menstruație neregulata însoțita de dureri groaznice si alte simptome. Înainte sa imi vina mi se schimba textura parului, devenea mai subțire si drept si ma ustura cand faceam treaba mica (asta maxim de un an pățesc). Precizez ca in martie pe 15-16 etc când aveam scurgerea am fost in spital si am stat nemâncata 2 săptămâni. M-am gândit ca poate e o dereglare hormonala masiva, o sarcina nu cred ca ar fi pentru ca la spital mi s-a făcut o ecografie la ovare si uter si bănuiesc ca daca era vreun ovul fecundat trebuia sa se observe. Nu știu aceste detalii despre ecografii dacă se poate vedea sau nu. La analizele de sânge mare lucru nu mi s-a spus de doctor (eram internata pentru gripa B si vărsături), am făcut si analize pentru glanda și stau bine iar deficiente de vitamine si minerale nu am si nici anorexie. Ma gandeam si la menopauza prematura fiindcă ultimele mele 5 cicluri de abia daca au mai venit si alea (sângerare putina, fara dureri asa cum eram eu obișnuită, data si mai diferita). Mi se pare prea aiurea sa fiu însărcinată ținând cont ca am fost bolnava rău si nemâncata. Simptome ca si cum mi-ar veni am încontinuu, când se umfla sanii, cand scad, cand mi se schimba parul si e drept cand e ondulat, cand apare o buba. (si toate simptomele sunt amestecate asa in maxim 2 săptămâni) Testele ies negative dar nici urma de menstruație...

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Faptul ca sangerarea menstruala este neregulata NU are absolut nicio importanta sau relevanta in stabilirea ciclului menstrual. Esyte important sa fie cunoscuta lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual, adica intervalul cuprins intre 2 menstruatii, pentru a stabili daca este regulat sau neregulat ciclul menstrual fiindca doar asa se poate stabili care este data la care urmeaza sa porneasca urmatoarea menstruatie.
Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99%, testarea urinei trebuie sa fie facut in momentul optim, adica dupa ce au trecut minim 21 de zile de la data ovulatiei atunci cand data este cunoscuta sau dupa 21 de zile de la ultimul act sexual neprotejat intretinut in urma caruia putea sa ajunga sperma in vagin. Sau testarea sa fie efectuata dupa a 7-a zi de intarziere a menstruatiei, insa numai atunci cand ziua de pornire a menstruatiei poate fi stabilita cu o precizie foarte mare, (sa nu existe o abatere in +/- mai mare de 1-2 zile) Daca testul de sarcina este facut in conditiile precizate, in acel caz rezultatul obtinut este in mod cert valid, valabil si corect in proportie de 99-100%. Fiindca NU ai oferit informatiile necesare privind caracteristicile ciclului menstrual, nu se poate formula un raspuns obiectiv in privinta sarcinii in acest caz. Fiindca se pare ca ciclul mentrual este neregulat, este indicat sa te prezinti la sectia de endocrinologie a spitalului, ori la un cabinet particular, pentru consultatie si efectuarea setului complet de analize endocrine si pe urma cu rezultatele obtinute sa te prezinti la ginecologie pentru consultatia ginecologica. Multa sanatate!