| queneen a întrebat:

Sunt sanse sa raman insarcinata daca eu si cu prietenul meu am facut sex neprotejat iar acesta nu si-a dat drumul in mine dar in schimb a curs pana aproape de zona respectiva si pe chilot? Asta s-a intamplat acum 4 zile si nu am luat nicio pastila crezand ca nu este cazul.
Luna aceasta mi-a trecut menstruatia si trebuie sa imi vina luna viitoare dar ma gandeam sa iau zilele viitoare un test de sarcina

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt sanse sa ramai gravida daca ai facuts ex neprotejat, doar daca esti in perioada fertila.
cat despre testul de sarcian, nu s epaote afce nimic mai devreme de 21 de zile, ca va fi negativ, chiar daca esti gravdia.
Hormonul care apare cand esti inarcinata, isi afce aparitia numai dupa 21 de zile, de la fecundare.
Asadar, daca acum 4 zile ai avut sexul neprotejat + 21 de zile de asteptare => testul il poti face DUPA 15 martie 2020.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma ORICAND, ORICUM, DIN ORICE, sau ca sarcina sa se poata forma practic chiar si DIN NEANT... DIN NIMIC laughing asa cum inca cred foarte multi tineri printre care te afli si tu in acest moment. Din acest motiv, fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta pe care o au si daca au ajuns sa fie in momentul in care sunt pe punctul de a-si incepe viata sexuala, ar trebui sa fie cat mai precis informati, pentru a sti/cunoaste in mod cert si foarte exact intregul proces si mecanism prin care ia nastere/se formeaza/produce o sarcina. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a accepta sa intretineti acest act sexual neprotejat sa fi trebuit ca amandoi sa fiti deja bine informati, pentru a stii ca sarcina poate sa se formeze NUMAI/DACA in mod OBLIGATORIU in momentul intretinerii sexului, au exista si au fost intrunite cele 2 conditii, cu precizarea ca cele 2 conditii minim NECESARE si OBLIGATORII trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan si anume :
1-) In primul rand trebuie cunoscut, stiut faptul ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul are loc in 1-a sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei atunci cand apare OVULUL VIABIL in uter. Numai/doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU si din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in una dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. Fiindca nu ai prezentat informatiile strict necesare cum ar fi :
-- data la care a inceput ultima menstruatie,
-- data in care a fost intretinut actul sexual,
-- data la care ar urma sa inceapa viitoarea menstruatie,
-- tipul ciclului menstrual, daca este REGULAT sau NEREGULAT,
intr-o astfel de situatie in care nu exista datele certe si necesare formularea unui raspuns care sa fie catusi de cat obiectiv si mai ales corect, din nefericire pentru tine, NU poate fi oferit in acest caz. Multa sanatate!

| cristimihailov a răspuns:

Daca ai citii putina biologie, anatomie sau ce carte vrei tu despre reproducere si organe ai vedea ce intrebari aiurea pui.

E chiar atat de greu sa gasesti pe internetul asta 20 de pagini de citit de educatie sexuala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia luna asta, atunci n-ai de ce sa-ti faci griji. Eventual iti iei testele de sarcina ca sa le ai prin casa, dar in niciun caz sa faci acum, pentru ca n-are rost

Răspuns utilizator avertizat