| Boboc_Alexa_1997 a întrebat:

Buna testul de sarcina a dat negativ deși uni oameni mi-au zis că nu da totimpu bine era barza app de test și BN că nu am eu deunde sa știu că nu mi sa întâmplat să fiu însărcinată dar multe lucruri le întreb de curiozitate ce o parere feminină testul de sarcina barza este sută la sută bun sau sa nu cred?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Testul de sarcina este 95% sigur, si depinde de data cand l-ai facut.
Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultimul contact sexual.
Orice test facut inainte de aceasta perioada de 21 de zile, va arata negativ, chiar dac esti insarcinata, fiind facut incorect.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste cu atentie fiindca doar asa probabil vei intelege si gasi raspunsul CORECT la intrebarea ta privind modul in care functioneaza oricare dintre tipurile si marcile de testere de sarcina existente in comert. Prin orice tip de test de sarcina se determina existenta sau lipsa in sangele sau in urina femeii a unui anumit hormon, cel denumit de sarcina hCG. Acest hormon este produs numai/doar de ovulul fecundat, insa producerea hormonului incepe DOAR/NUMAI din momentul de dupa ce OVULUL FECUNDAT se implanteaza prin asa numitul proces de NIDATIE in captuseala existenta pe peretele intern al uterului denumit ENDOMETRU. Este determinat stiintific si medical ca NIDATIA se produce de obicei dupa trecerea a 8-9-10 zile de la data OVULATIEI deci si a FECUNDARII, astfel ca reiese faptul ca hormonul hCG poate sa apara in organismul femeii cel mai devreme dupa trecerea a minim 1 saptamana dar de regula este produs incepand cu a 9-a sau a 10-a zi de dupa OVULATIE. Insa reactivul existent in testul de sarcina ARE POSIBILITATEA de a detecta/determina si pune in evidenta existenta hormonului hCG, NUMAI incepand din momentul in care in urina se aduna o cantitate suficient de mare de hormoni si se atinge un anumit prag critic adica asa numita CONCENTRATIE MINIM DETECTABILA. Aceasta valoare a concentratiei se atinge de obicei dupa trecerea a circa 5-7 zile dela data nidatiei, astfel ca un rezultat cu o garantie de 85-95% precizie privind existanta sau lipsa sarcinii devine posibila dupa trecerea a MINIM 13-14 zile de la ovulatie iar rezultatul VALID, VALABIL cu o garantie de 100% acuratete corectitudine, se poate obtine NUMAI dupa trecerea a minim 21 de zile de la OVULATIE, sau fata de data intretinerii ultimului sex neprotejat in cazul ciclului menstrual NEREGULAT. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

OMG
* unii
*tot timpul
*de unde
* s-a
Nici un test nu e 100% corect. Fiecare femeie la care iese testul pozitiv, de exemplu, se programeaza la gineco pentru confirmarewinking
Si da, pot arata si fals negativ.
Acum tu stii ce si cum ai facut si cand...