| anonim_4396 a întrebat:

Tin sa mentionez ca am 18 ani! Acum 3 saptamani am facut sex PROTEJAT! Dar nu mi-a venit inca menstruatia, in schimb am avut niste mici scurgeri roz.
Este a 4 a zi de intarziere, însă am durerile normale ca si cum as fi in perioada lunii. Intr-adevar, am avut greturi si dureri de stomac dar nu cred ca are legatura si nu cred ca prezervativul s-a rupt. Nu vreau răspunsuri gen" Vorbeste cu un specialist" sau sa merg la doctor. Vreau raspuns cat mai repede posibil. Va multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in relatarea ta ai afirmat ca actul sexual a avut loc cu 3 saptamani in urma, se poate considera/aprecia ca actul sexual a fost intretinut inainte de perioada fertila a ciclului menstrual adica inntr-o zi in care formarea sarcinii NU este posibila. De asemenea fiindca a fost folosita si o metoda de protectie adica un prezervativ care aproape sigur a ramas intact/intreg fiindca in caz contrar daca s-ar fi rupt acest lucru ar fi devenit evident la terminarea actului sexual.
https://www.tpu.ro/......-sa-raman/
Trebuie sa stii ca uneori chiar si in cazul celui mai bine reglat ciclu menstrual din cauza unor dereglari hormonale care pot sa apara in decursul ciclului, se poate produce/sa apara o dereglare mai mica sau mai mare a lungimii ciclului menstrual si astfel sa apara o intarziere de cateva zile a sangerarii menstruale. Fiindca ti-au aparut si exista simptomele care pot fi considerate ca fiind de natura premenstruala, este indicat sa nu te stresezi inutil fiindca in conditiile prezentate si precizate in mod sigur pornirea menstruatiei se va produce intruna dintre zilele imediat urmatoare. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E doar o dereglare, n-ai cum sa fi ramas din moment ce a fost protejat si prezervativul intact

| Violleta2022 a răspuns:

Daca partida sexuala a fost protejata integral si nu v-ati jucat deloc fara prezervativ, nici macar 1 secunda, atunci sansele de sarcina nu exista.
Dupa 7 zile de intarziere, fa un test de sarcina!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, nu ai cum sa fii gravida.

| Donsavas a răspuns:

Cumpara ti niste teste de sarcina

| dd17 a răspuns:

Buna! Nu te speria, poate fi ceva foarte simplu, de exemplu un dezechilibru hormonal care produce sangerari intre perioadele menstruale. E o idee buna sa te vada un ginecolog, pentru ca sunt ff multe cauze care provoaca aceasta problema, de la cele mai simple, pana la unele complicate.
Petele acestea roz-maronii pot fi de la o anexita sau colpita, dar si o boala vaginala. Totodata ele pot aparea si datorita anticonceptionalelor, daca folosesti. Cel mai bine e sa consulti un medic, dar nu te ingrijora decat in momentul in care ele persista mai multe zile la rand.