| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU :*! Acum cateva zile am avut un contact sexual PROTEJAT, ieri am avut impresia ca am o durere de burta in sensul ca mi-ar venii menstruatia, insa am avut doar o scurgere rosiatica-maronie.
Din ce cauza am avut acea scurgere? E posibil sa fiu insarcinata?
P.S: E posibil ca prezervativul sa se fi ridicat doar putin.
Multumesc tuturor!

Răspuns Câştigător
| grab a răspuns:

Daca ati facut protejat, atunci intreaba-l pe el daca la urma a constatat vreo neregula cu prezervativul.

Daca dupa sex l-a innodat si totul era in regula nu ai de ce sa iti faci griji.

Uneori actul sexual grabeste ultimele zile de menstruatie. happy

Bafta!

6 răspunsuri:
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

In legatura cu vreo posibila sarcina nu cred ca ai de ce sa iti faci griji, in schimb probabil este doar o dereglare hormonala.

| Francesca298 a răspuns (pentru KeepCalmThinkDiffrent):

Iti multumesc mult pentru ca mi-ai acordat timpul si parerea ta :*!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost astfel de dereglări/scurgeri neregulate ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

Sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......-anormale/

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Francesca298 a răspuns (pentru bursuc001):

Va multumesc din suflet pentru toate explicatiile si pentru ca mi-ati lamurit nedumeririle. Imi sunt foarte de folos sfaturile dvs. Am 17 ani, o sa tin cont de sfatul dvs. si voi consulta un ginecolog pentru siguranta mea.
O zi buna!

| bursuc001 a răspuns (pentru Francesca298):

Cu plăcere!

Mă bucur că te-am putut ajuta.

O zi frumoasă.

| Xenia16 a răspuns:

Trebuie sa discuti cu partenerul tau si sa ii explici ca te doare burta, iti va spune daca a alunecat putin prezervativul, si nu cred ca ai ramas insarcinata