| andreea350dum a întrebat:

Bună TPU, acum câteva zile am uitat să i'au o pastilă anticoncepţională şi am fost sfătuită de doamna doctor să le întrerup dacă îmi curge sânge ca la ciclu, ieri a curs foarte puţin şi s-a oprit spre seară, azi dimineaţă am avut contact sexual neprotejat cu partenerul meu şi tot azi am întrerupt pastilele deoarece am început din nou să sângerez, se poate să rămân gravidă dacă azi am avut contact sexual neprotejat şi tot de azi am întrerupt AC? Chiar nu ştiu. Ultima AC am luat-o ieri şi am fost sfătuită de Doamna doctor dacă am uitat o pastilă şi am început să sângerez ca la ciclu să le întrerup să arunc blisterul şi să încep să i'au abia peste 7 zile începând altă folie nouă

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doamna doctor ti-a dat singurul sfat acceptabil intr-un astfel de caz. Posibilitatea sa se poata forma o sarcina in conditiile descrise este infima sau altfel spus aproape IMPOSIBILA.
Peste 7 zile va trebui sa incepi un blister/folie noua, si sa i grija sa NU mai uiti sa folosesti pastila AC. Pentru fetele ''uituce'' s-a inventat Inelul intravaginal NuvaRing a carei folosire este incomparabil mai simpla. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| MValentin a răspuns:

Bravo domnii moderatori, aceste comentarii le lasati dar alte comentarii elaborate le stergeti fara motiv.