| Cătălinaa7 a întrebat:

Buna TPU
acum vreo doua săptămâni am luat o pilula pentru ca ni s-a rupt prezervativul, dupa aceea mi-a venit corect menstruația, dar luna asta a întârziat cam 4 zile. am facut si 3 teste de sarcina dar au fost toate negative. de ce a întârziat?

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Pentru ca unul din efectele adverse este intarzierea menstruatiei. Cand iei astfel de pastile se deregleaza totul in corpul tau. Ai grija sa nu mai fie nevoie sa iei inca una.

| corbulalbrosu a răspuns:

Prin folosirea pastilei contraceptive au fost introdusi si exista in continuare hormonii sintetici in organismul tau ceea ce va determina dereglarea mai mult sau mai putin intensa a modului de desfasurare a urmatoarelor cicluri menstruale. In mod sigur nu vei reusi sa determini momentul de incepere a urmatoarelor 3-4 sau chiar mai multe menstruatii. Si acesta stare de nesiguranta sau altfel spus, neajuns, ar putea reprezenta cea mai mica posibila/probabila problema care se datoreaza folosirii acelor pastile nenorocite. Fiindca testele de sarcina nu au detectat existenta hormonului hCG in urina, in acest caz in mod sigur NU poate fi vorba de o sarcina, iar intarzierea se datoreaza dereglarii hormonale. Multa sanatate!

| GoldenZenith a răspuns:

Acea pilula inseamna, de fapt, o bomba de hormoni. E posibil ca din cauza ei menstruatia sa iti intarzie. Sau pot exista si alte cauze: stres, medicatie etc.
Insarcinata nu esti. Doar mai asteapta. happy

| MiruD a răspuns:

Menstruatia poate întârzia din multe alte motive. Stai linistită, nu esti însărcinată. Mai ales că ai făcut 3 teste si toate ti-au iesit negative.