| OoPaMpAmoO a întrebat:

Am 12 ani si sunt foarte nervoasa. Cand nu imi convine ceva incep sa arunc cu lucrurile in camera, mama nu stie ce sa mai faca, plange in fiecare seara. Ea imi explica ce sa fac, si ea spune ca o face numai pentru mine, ca sa devin mai buna, dar ma simt ca un caine care trebuie sa primeasca ordine. Chiar am si dat in ea si am lovit-o foarte tare, si am jignit-o si am facut-o in toate felurile, iar dupa ce m-am calmat am realizat ca nu este bine ce am facut. Daca nu e de acord cu mine incep sa am nervi din nou si nu ma pot abtine. Mama este o fire calma, dar tata nu (tata este ca mine, da in mama cand se enerveaza), iar mama este la mijloc mereu desi ma iubeste pe mine mai mult. Ce sa fac? Va rog fara chestii gen "Esti prea mica sa ai nervi" si "Du-te la psiholog". Scz categoria :/ Dau Funda. Va rog sa ma ajutati! sad

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti rasfatata si needucata, atata tot. In locul mamei tale, te-as bate o data la fundul gol, asa incat sa nu-ti fac rau dar sa iti arat ce inseamna pedeapsa fizica. Daca nu vei invata sa-ti respecti parintii si sa te porti normal si frumos, o sa ajungi rau de tot si nimanui n-o sa-i fie macar mila de tine. Nu-ti trebuie psiholog, nu ai probleme de genul asta, doar o bataie buna si ceva responsabilitati care sa te maturizeze un pic. te comporti ca un copil de 3 ani fiindca nu esti in stare de mai mult.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu sunt nebuna, vorbim de o fata de 12 ani care isi bate rau mama. Ce zici, nu merita sa simta pe pielea ei propriul comportament? In nici un caz fiica mea nu va ajunge la halul asta de mizerie umana si degradare. Nu am zis sa ii faca rau, doar s-o bata la fundul gol pana simte ce inseamna asta. Fii sigur ca nu s-ar mai comporta ca o persoana de ultima speta o data ce ar simti pe pielea ei ce inseamna violenta fizica. Sunt de acord ca pentru copii normali, bataia este interzisa. dar pentru copii care s-au degradat ina semenea hal incat au ajuns mai rau decat niste animale (nici un animal nu-si loveste/musca/raneste parintele), trebuie folosite metode care sa-i trezeasca la realitate si sa le opreasca dezumanizarea.

| soul2soull a răspuns:

E vorba de hormoni mai linistestei daca nu ai facut sex pana acum masturbeazate ca sa te linistesti e ceva normal la varsta asta cu nervi dar incearca sa te calmezi nu bea cafea dori la timp si ti-am mai zis daca nu ai facut sex pana acum ia si masturbeaza-te ca sa mai scapi de stres si nervi

| justitiarul a răspuns:

Dupa ce am citit intrebarea ta m-am gandit asa:daca eram fumator, fumam o tigara si apoi iti raspundeam dar cum nu sunt, am inspirat adanc apoi am scapat ceva de dulce printre dinti si fiind gata pregatit, purced la a te ajuta big grin
Mai domnita fara minte!
NICIODATA, dar absolut NICIODATA o mama nu se loveste.Chiar circula o vorba religioasa, ca mana cu care iti lovesti mama se va usca.
Acum problema e ca la voi in familie, Mama(scrisa cu majuscula in mod intentionat, pentru ca in inima oricarui crestin intreg la minte, fiinta care ti-a dat viata e a doua dupa Dumnezeu)a devenit un fel de sac de box.
Cand tu, cand tac-tu(alt dezaxat)o loviti cu sete cand va apuca dracii.
In privinta tatalui politia poate interveni si sper ca cineva sa ii sesizeze si individul ala sa primeasca exact ce merita:amenzi sau puscarie, dupa caz sau mai nou dupa lege, dat afara din casa pentru abuz asupra partenerei de viata.
In privinta ta, subscriu cu tarie la ce a scris Brigaela:o mama de bataie la fundul gol, cu o curelusa fina care sa se lipeasca, sa simti durerea pana in suflet, asa cum simte mama ta umilinta de a fi batuta de o nesimtita de 13 ani pe care a sters-o la fund cand a fost mica si din pricina careia nu a dormit sute de nopti.
Tu stii ce inseamna sa cresti un copil mai ciudat-o?
Ce psiholog?
Psihiatru si camasa de forta, asta ti-as face in locul mamei tale.
Cum ai ridica mana la mine, cum as suna la salvare sa spun ca ai o criza de isterie si sa te tina vreo saptamana, doua, la nebuni, sa vezi atunci mielusica blanda ce devii.
Acum sa-ti mai spun ceva:in inima oricarui parinte, oricat de multa iubire ar avea pentru copilul sau, daca acesta nu il respecta aceasta iubire va pali.
Prin urmare, nu mai fi atat de sigura ca daca tu continui sa o lovesti, mama ta va continua sa te iubeasca.
Dar in sinea mea ma simt deja razbunat in ceea ce te priveste, pentru ca viata iti va pregati surpriza pe care o meriti:niste copiii si un sot care sa te stalceasca in bataie.Asta sper sa iti fie soarta pentru ca o meriti!
Nerusinat-o!

| raluk27 a răspuns:

Si ce sa-i faci? Sa o mangai pe crestet: "bravo fata mamei, ca esti nervoasa si dai in mine". Sa fim seriosi! Nu zic sa o bagi in spital sau sa o umpli de vanatai, dar cred ca unii dintre noi au mai primit o palma, doua la fund cand au intrecut masura. Si au devenit oameni ca lumea, cu respect fata de parinti. De asta vedem la tv copii care isi bat mamele sau isi omoara tatii. De ce? Ca vezi doamne, copilul intelege cu vorba buna, si vai, sa nu cumva sa-l atingi. Uite un exemplu : http://www.youtube.com/watch?v=yuOprUqAAA4
Ce faci cu unul ca asta? Il pupi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa tii cont si de cei din jurul tau. Stii ca daca te enervezi iti faci tie rau in primul rand, te si poti imbolnavi. Eu daca as fi in locul mamei tale te-as incuia in camera sa-ti scoti toti dracusorii din tine, dar mama ta este ma buna si chiar ar trebui sa apreciezi asta. Esti foarte norocoasa! Ai un creier, ia si gandeste cu el!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soul2soull poate ai un sac de funde, dar esti cam prost.
Tu nu vezi ca are 12 ani si e si fata, asta ii mai trebuie sa se m*******ze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brigaela stiu si eu ca merge cu pedeapsa fizica la un copil rău, dar ea deja a crescut si nu ai sa rezolvi nimic daca il bati mai ales ca a mentionat ca are deja nervi, crezi ca daca il bati o sa rezolvi cv?
Cel mai bine ar fi sa mergi la un psiholog ca doar nu te manancă si nici altceva... sper sa-mi urmezi sfatul OoPaMpAmoO si sa faci asta ca sincer nu te cunosc nu te-am mai vazut si nu-ti vreau răul... fa-o pentru tine
Iti spun sincer ca daca ii spui mamei tale ca iti pare f rau si ca vrei sa mergi la un psiholog te v-a lua imdediat de mana si te va ajuta cu problema ta.
Inteleg ca ai scris fara psihologi, dar fa-o pentru tine pana nu devine mai grav sad, poate odata ai sa faci o criza de nervi si ai sa o omori cand doarme.
Succes maxim!

| Euletitia a răspuns:

Buna! Apropo, cum te mai intelegi cu mama ta? ai mai dat in ea? cum poti tousi sa faci asta? scuza-ma ca iti spun, dar esti o mare-mare nesimtita. Cei care ti-au recomandat batai au mare dreptate. Daca as fi in locul maei tale, ti-as da-o batie buna la fundul gol si te-as pune apoi sa te asezi in genunchi si sa ceri ieratre. pe urma, ti-ar trece garantat crizele de nervi. Nu crezi?

| dru1darius a răspuns:

Din cate vad eu, tu repeti ce face tatal tau, intr-o fiinta nimeni nu are dreptul sa dea fie ea om, caine, cartita, gandeste-te cum ar fi ca tatal tau sa te loveasca pe tine, nu cred ca ti-ar placea, cand te enervezi incearca sa alergi pe afara, te mai relaxeaza, si cu lucruile ce le arunci, poate acum nu intelegi sau poate da, parinti tai au dat bani pe ele, cum ar fi sa lucrezi din greu la un proiect la scoala, iar parinti tai lar rupe si tu nu la scoala vei lua nota 4

| muceacitalinda a răspuns:

Buna! sincer am citit si o sa iti dau sfaturi. nimeni nu te poate bate deoarece esti mare, si daca te va bate nu rezolva nimic! cu bataia nu se face nimic. esti putin nervoasa ai ceva pe suflet, un vrei sa fii condusa iar in acel moment iti versi nervii pe cel care te ia drept catelusul lui/ei, normal ca nu iti convine. si eu am patit asa. nu esti bolnava, ba chiar o fata foarte inteligenta, care are numai sentimente bune, dar nu vrea ca nimeni sa o conduca. incearca sa te duci in fata oglinzii sa injurii daca ai nevoie, daca mama ta iti spune ceva, las-o in pace. uita-te in oginda si plangi daca ai nevoie iar dupa aia vei merge cu capul in sus. si eu am 12 anisori :*. daca consideri ca te am ajutat te rog frumos sa imi dai si mie funda. doar daca consideri. daca ai nevoie de ceva astept intrebari. ia-ma drept prietena ta. :* paa

| Guby a răspuns:

Hey nu este bine de loc ..tr sa te calmezi sa nu mai fi asa nervoasa stiu ca o sa intrebi cum dar daca o iubesti pe mama ta tr sa incetezi din a face acesta si inca ceva mereu copii sunt amestecati in probleme familiare nu al mai lasa pe tatal tau a da in mama ta tr sa intervi stiu ca pare greu dar daca tine la tien nu va mai fi asa crede-ma totul consta in iubire si intelegere.

| gebilxkl213 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa stai de vorba cu parintii tai. si eu am 12 ani si daca nu-mi face cineva pe plac il bat. dar am probleme de sanatate. eu mai bine zic sa incerci sa nu prea bagi pe nimeni in seama. ar fi mai bine pentru tine si cei din jurul tau ..incearca sa dormi mai mult dau ce-ti place tie sa faci singura

| claudiaz a răspuns:

Eu zic sa uiti de toti nervii si sa te calmezi.Nu te mai gandi.

| robyroberta a răspuns:

Sunt de acord cu tine, nu cred ca trebuie sa mergi la psiholog, cred ca ar trebui intelegi cat de mult rau faci mamei tale.Sunt sigura ca tot ce faci este pentru ca nu-ti respecti parintii, nu ti-e jena si nici rusine de ei. Atunci cand pierzi respect si rusine te pierzi si tu si nimic nu te mai poate ajuta.Parerea mea este ca atunci cand vei descoperi ca ti-e jena de ce faci nici nervii nu te vor mai conduce. Imi pare rau de tine si cred ca daca iti iubesti mama cu adevarat vei dori sa fie fericita si mandra de tine. Este greu dar daca vrei poti trece peste asta.Iti doresc sanatate si sa-ti potolesti nervii.