| cosmos045 a întrebat:

am 13 ani fac peste 1 saptamana 14 si de curand ( acum 4 zile) dupa ce ma masturbez am inceput sa ejaculez un lichid transparent un pic albicios ( nu este foarte mult lichid 2-4 stropi) este normal? Nu sunt foarte inalt si de jumatate de an au inceput testiculele sa creasca in marime si a inceput sa imi creasca parul pe ele). Puteti sa imi spuneti tot ce ar trebui sa stiu? Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca lichidul de care ai amintit sa fie sperma, fiindca esti la varsta la care de obicei glandele endocrine care apartin de aparatul reproducator masculin si anume : vezicula seminala si prostata incep sa produca primele cantitati de lichid/plasma spermatica. De asemenea tot din acest moment si testiculele isi incep activitatea si cele 2 testicule care produc spermatozoizi si prin amestecarea acestora cu plasma spermatica in vezicula seminala, impreuna formeaza sperma autentica. De obicei prima cantitate de sperma este produsa in momentul in care baietii dezvoltati normal ajung in jurul varstei de 14 ani, sau cu o mica abatere in +/- de cateva luni. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Este posibil ca lichidul de care vorbesti sa fie sperma.