| AlexAL275 a întrebat:

Am 17 ani și 1.68 înălțime. Problema este faptul că nu mai cresc deloc în înălțime, nici macar 1 cm. Nu dorm când ar trebui să dorm, nu mănânc când trebuie și mănânc numai prostii, nu fac sport, nu mă hidratez cum ar trebui și cred că cea mai mare problemă este faptul că mă masturbez, de care nu sunt deloc mândru. Masturbatul a început atunci când am dat de o revistă, după de un site și tot așa. Am început să mă las, dar am observat că atunci când mă simt cu moralul la pământ, mă simt slab și sunt într-o perioadă depresivă, încep din nou să mă uit la materialele pornografice și să mă masturbez. Am înțeles că nu mă pot lăsa din cauză că am impus un nou prag al substanțelor din creier, iar când substanțele acelea scad, revin la acel obicei care-mi aduce plăcere. Eu zic că asta ar fi cea mai mare problemă, până la urmă sunt eliminate anumite substanțe când mă masturbez, acum nu știu dacă asta este cauza sau dacă este din cauza somnului, hidratării, mâncării, lipsei sportului sau genetic. Eu am semănat cu tata, toate rudele mele din partea tatălui sunt înalte, dar mama este mai scundă și așa sunt și rudele din partea ei. Aș mai vrea măcar să ajung la 1.75 sau 1.73, puțin mai înalt. Help! Ps: Scuze că am pus în această categorie, dar nu îmi dă voie în alta, din cauza cuvintelor

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu-i tarziu sa faci ce trebuie, corectandu-ti somnul si mancarea, ca sa stimulezi hormonii de crestere!
Poti creste pana la 19020 de ani, daca faci ACUM ce trebuie, adica: culcarea la ora 10 seara, este obligatrie, ca anumiti hormoni sa se poate produce.
Hrana sanataosa cu multe, foarte multe vegetale si fructe proaspete.
Un sport ajuta si stimuleaza: volei, handbal, inot, bashet (sala este exclusa, fiind inhiba hormonii de crestere).

Pune-ti intrebarea la categoria: ADOLESCENTI sau CONVERSATII, dar nu mai selecta sectiunea asta, ca sa nu risti sa-ti stearga adminul intrebarea.

| corbulalbrosu a răspuns:

Informatia genetica existenta in cromozomii care formeaza lantul ADN, pe baza carora se dezvolta toate fiintele, in cazul tau au indicat si prevazut ca dezvoltarea ta fizica sa se termine la varsta de 16-17 ani si inaltimea ta sa fie cam/aproximativ la fel cu cea a parintilor tai. In mod absolut sigur nu exista nici cea mai mica legatura si/sau vreo interdependenta intre dezvoltare si masturbare. Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| krt0f1oR a răspuns:

Nu e de la masturbare stai Chill. Este din cauza strămoșilor tai sau din cauza ca nu ai un stil de viața echilibrat. Eu am aproape 18 ani si 181 cm si eu fac ca si tine, nu masturbarea este motivul pentru care nu cresti.