| Amalia2305 a întrebat:

Bună TPU, am 17 ani si 3 luni aproape si am o oarecare problema care ma deranjeaza destul de tare, si anume faptul ca tatal meu nu ma lasa sa ies in oras decat odata pe saptamana cate 2-3 ore maxim ( si sa nu depasesc ora 9). Sincer nu stiu cum sa-l conving sa-mi acorde mai multa libertate. Relatia pe care o am cu un baiat de ceva timp incepe sa scartaie din cauza faptului ca ne vedem doar o singura data pe saptamana si pentru ca el si-ar dori sa ne vedem putin mai des am ajuns de multe ori in situatia de a ne desparti. Tin mult la el si chiar nu vreau sa se ajunga in aceasta situatie. Pe langa asta va dati seama ca mai toate cunostintele pe care le am la liceu si prietenii fac misto pe seama mea cu glume de genul " ea cere permisiunea sa faca un pas peste prag". Poate ca voi nu ati trecut prin asa ceva si nu ma intelegeti, dar nu ma simt chiar bine cand le aud. M-am cam saturat de aceasta situatie si chiar azi am inceput sa plang si sa-l implor sa ma lase si pe mine macar 2 ore afara, iar el mi-a zis ca nu sub pretextul ca am iesit si ieri seara de la 6 la 8, ba chiar mai mult mi-a spus "daca iesi, acasa sa nu te mai intorci ca ai sa gasesti usa inchisa ". Mama ori nu se baga in certurile mele cu tata, ori ii tine oarecum partea si mai vrea sa o vad ca pe o prietena si sa ii povestesc tot desi nu ma ajuta niciodata cu nimic si nici nu ma prea intelege. Plang de pe la 2 incontinuu si am ajuns la pragul disperarii. Va rog ajutati-ma cu un sfat sad. Dau funda celui care ma ajuta in vreun fel.

Răspuns Câştigător
| Danysan a răspuns:

Buburuza mica -Zambeste acel baiat te iubeste si desii crezi ca in aceste momente totu e in van, crede-ma pentru orice lucru se afla o rezolvare.Sterge-ti lacrimile si asculta-ma cu atentie. Parintii ca Tatal tau apartin perioadei dinainte de,Democratie, au fost crescuti asa si nu ai cum sa ai schimbi poate foarte greu.Tu trebuie sa ai un aliat in Maica-ta dar vad ca nici ea nu e de partea ta, ba chiar incearca sa para ca te ajuta dar nu o face.Bun, acel baietas care tine la tine te iubeste pe tine si nu pe ei, asa ca stai calma ca o sa fie langa tine -Plus ca o iesire sau doua la saptamana fac cat 10 sau 11 din cele normale. Ajungi sa te plictisesti asa, intreaba-le pe Prietenele tale sa iti spuna ce au facut nou cand si-au vazut iubitu si o sa le vezi ca au o fata din aia plictisita si sictirita pentru ca ceea ce e mult nu e oki.Cand te vezi mai rar, pasiunea pentru celalalt, in cazu tau iubitu, creste -depinde si de persoane normal -dar aici vb de cei Indragostiti nu de cei care stau intr-o relatie pentru sex si atat.Incearca sa vb cu Tatal tau si sa ai spui ca nu mai e cum era odata, acum lumea e mai libera dar si mai supusa greselilor in special fetele.Fa-l sa priceapa ca nu l-ai dezamagii sau ca nu i-ai pata onoarea, ba chiar propune-i sa il inviti acasa pe baiatu respectiv, sa il cunoasca mai Bine si el, si dupa aceea te va lasa sa iesi cu el fara griji o sa vezi! El vrea sa fie protector deoarece vede in ce Lume traim si cum ajung unele fete, poate ca e un om cu demnitate si Onoare si nu vrea sa fie tarat in mocirla din cauza ta.Dar asigura-l ca nu se va intampla asta.Cred ca daca reusesti sa il convingi sa iti aduci iubitu, macar sa il cunoaca -sa il vada la usa daca nu in casa si sa schimbe 3-5 Vorbe cu el, o sa isi dea seama ca nu e chair asa de aiurea.Fa asta si o sa se schimbe treaba. Smile inca esti iubita si daca faci ce ti-am spus nu cred ca o saa ai de pierdut!

| Amalia2305 explică (pentru Danysan):

Parintii mei nu stiu de relatie pentru ca sunt sigura ca nu ar fi de acord.

| Danysan a răspuns (pentru Amalia2305):

Nu fi asa de sigura -au fost si ei Tineri -si sigur stiu ce inseamna sa Iubesti. Aminteste-le asta si o sa vezi.

| Maskeried a răspuns (pentru Danysan):

Nu ii baga prostia asta in cap fetei.
Presupun ca ai auzit de la parintii tai, sau daca nu atunci de la altii aceeasi replica idioata: pe vremea mea nu era la fel. Asta e o mincinua. Clar. Insa ti-o baga pe gat. Daca Amalia o sa-i spuna asta tatalui ei, care e un om strict din cate vad...nu o sa iasa prea bine... S-ar putea sa-i interzica fetei sa se mai vada, vreodata cu el.

| Danysan a răspuns (pentru Maskeried):

Citeste mai bine sa vezi ca eu am spus altceva. Anume ca unii asa gandesc, dar daca ajung sa cunoasca baiatu fata in fata, poate o sa isi schimbe gandirea!

14 răspunsuri:
| MarioOnette a răspuns:

Eu as spune sa fugi de acasa,adica cum sa fugi de exemplu dupa scoala nu te duci acasa da te duci unde vreai tu,cu prietenul tau sau in alta parte si vii acasa cind vreai, daca e usa incuiata fie, oricum o sa-ti dee voie in casa ca n-o sa te lase sa dormi afara, sau cind iesi atunci odata pe saptamana intirzie si vina la 10, 11.Nu-l mai asculta, ai 17 ani esti mare deja, n-o sa te alunge de acasa ca esti fiica lui.El pur si simplu se teme de tine si de viata ta

| Danysan a răspuns (pentru MarioOnette):

VEZI-ca nu e oki sa o pui sa faca asta. Daca afla ca are absente cum si le justifica plus ca daca nu vine acasa dupa ore e si mai rau nu sti cum pot reactiona unii.Eu am vaz cazuri in care au fost nevoiti sa sara gardu si asta e bine daca stai la casa dar la bloc ce te faci -stai ca milogu la usa -daca e unu din ala badaran te tine acolo pana promiti ca nu mai faci asta de acum inainte. Plus ca e fata, ca baiat e altceva, poti sa ridici tonu deh, dar ea nu are cum -plus ca o fi si mai linistita.

| MarioOnette a răspuns (pentru Danysan):

Eu nu spun sa faca asta mereu, asa din cind in cind.El prea este obsedat de aceasta idee ca trebuie sa-si pasteze fiica, apoi o sa-i para rau cind o sa imbatrineasca si ea n-o sa vina sa-l mai vada>cu mama ei la fel.

| Danysan a răspuns (pentru MarioOnette):

Eu zic ca cel mai Bine ar fi sa il invite la ei -Ce zici?-Si vede ce baiat e -Are o varsta -crezi ca i-a interzice sa aiba iubit -nici asa!

| MarioOnette a răspuns (pentru Danysan):

E buna idee, asa sa-l cheme da fara sa-l anunte si sa faca un prinz in 4, poate tatal atunci s-ar muia da pe de alta parte poate sa faca mai rau, la mine tatal tot e sever dar nici chiar asa si eu am 15 ani si el stie cine imi este prietenul dar oricum nu ma lasa seara sa ies tirziu.Osa-i fiu datoare odata pentru asta, simt

| Danysan a răspuns (pentru MarioOnette):

Orice Tata o sa isi lasa fica cu baiatu pe care il cunoaste personal.Vede ce fel de fire e si mai multe. Plus ca si baiatu il ea cu frisoane sa nu faca ceva naspa ca e aiurea -daca promiti ceva unui Tata si nu faci asa e grava.Mai bine poarta-te frumos ca poate o sa ajunga odata sa tina la tine!

| neutrino a răspuns:

Printii tai au fost si ei candva tineri, si stiu ce prostioare au facut ei. Pentru acest motiv ei pun interdictii asupra ta, poate ca nefiind capabili sa ati spuna in fata realitatea si poate ca nici nu au capacitatea de a se face intelesi de catre tine. Poate ca si din cauza comportamentului tau, ei nu pot avea incredere in tine. Indiferent de cauze, nu uita ca ei te iubesc si ca iti doresc tot binele! Relatia voastra depinde si de tine.

| Felys a răspuns:

Pana la 18 ani esti sub tutela parintilor, dupa... daca te tine buzunarul sa stai pe banii tai nu ai decat sa pleci de tot de acasa, desi ma indoiesc ca vei putea, nu iti ramane decat sa asculti in continuare si sa te tii de scoala ca va veni candva si libertatea mult dorita

| Cristiann25 a răspuns:

Doamne spun pentru a nu stiu cata oara ca m-am saturat sa aud chestii de genul despre parinti fara minte! Niciodata nu am cerut voie sa ies in oras(ma refer la atunci cand eram mai mic). Spuneam ca plec si gata.Impune-te ca nu te da afara din casa!

| Maskeried a răspuns:

Nu poti. Un tata aspru si care tine ca "fata lui sa fie cinstita" de parca nu ai putea sa te, doamne iarta-ma, in intervalul ala... oricum. Un tata aspru nu poate fi convins. Ai incercat sa ai o discutie serioasa cu el? Gen sa-i zici: Pot am mai multa libertate. Merit asta. Daca ar fi sa o fac, o faceam deja...Etc, etc.

Succes. Da-mi mesaj daca ai reusit ceva.