| AliaIoana a întrebat:

Bună TPU!
Am 18 ani şi iubitul meu 29(avem o relație serioasă, dacă daca imi cititi celelalte întrebări o sa va dați seama), vrem sa facem dragoste, dar eu sunt virgină şi imi e teamă...
Şi eu îmi doresc... Chiar mult.
Imi e teama de o sarcina nedorită! Este vreo şansă dacă folosim prezervativ?
El se comportă foarte frumos cu mine şi ne simțim foarte bine împreună, are ceva experiență, vă dați seama.
Vreau sa-mi dați cateva sfaturi. Credeti ca e bine? Eu ma simt pregătită! Doar ca-mi e frică, cred ca si vouă v-a fost cand v-ați început viața sexuală
Astept cat mai multe răspunsuri! Mulțumesc!
Şi încă ceva! Daca faci dragoste este posibil sa-ti treacă coşurile?(Doar întreb, curiozitate laughing )
FUNDIȚĂ celui mai bun răspuns! :*

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

"Eu zic sa nu iti incepi viata sexuala cu el pentru ca sunt 10 ani diferenta!"

Faptul ca exista aceasta diferenta e chiar un bonus, nicidecum un inconvenient. Bineinteles ca e mai bine sa-ti incepi viata sexuala cu unul care stie despre ce e vorba si stie ce are de facut sa-ti fie bine decat cu un pustan cheaun care e poate la fel de nestiutor ca ea. Faptul ca poate peste un an poate nu vor mai fi impreuna e irelevant pentru ca la fel de bine se poate intampla si cu cineva de 20 de ani. Pe de alta parte, de ce crezi ca un barbat de 30 de ani ar vrea neaparat sa se insoare imediat, sau ca ar vrea sa faca imediat copii?!? Mai are destul timp.
Faptul ca el are job iarasi e un bonus. Mai are sens sa-ti explic de ce? Nu cred.

In plus...10-11 ani nici nu e o diferenta asa mare. E adevarat, depinde si de ei, dar, repet, diferenta e una mai mult decat rezonabila.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca erai asa pregatita nu mai puneai intrebarea aici, o faceai si gata

| Holiday a răspuns:

"Şi încă ceva! Daca faci dragoste este posibil sa-ti treacă coşurile?(Doar întreb, curiozitate laughing )"

Nu exista nici o legatura intre viata sexuala si acnee. E doar o legenda.

| WaterDrop a răspuns:

Orice ti s`ar spune, tot o vei face tongue Nimeni nu invata decat din propriile greseli si cu siguranta nimeni de aici nu-l cunoaste pe acest EL ca sa iti spuna daca procedezi gresit sau nu.

Insa prima experienta poate fi neplacuta si cu urmari negative daca el va fi prea grabit, daca atmosfera nu este ok, etc. Un copil nu are de unde sa apara daca folositi protectie.Mai devreme sau mai tarziu tot se va intampla si tot va trebui sa treci prin asta, asa ca de ce nu.Incearca sa fii cat mai relaxata si sa te bucuri de moment.

Nu, acesta este doar un mit.Sexul nu ajuta in nici un fel disparitia lor.Pentru aceasta problema poti consulta un dermatolog, o mai buna igiena, produsele cosmetice alese mai cu grija.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa faci daca te simti pregatita, e normal sa-ti fie teama si nu, nu ai sa ramai insarcinata daca folositi prezervativ.Accidente se mai pot intampla, dar rar(sa se rupa prezervativul)? dar nu-ti fa griji, nu prea sunt sanse

| GalwayGirl a răspuns:

Probabil nu o sa ramaneti impreuna prea mult timp dupa ce o sa faceti sex!
Diferenta de varsta este mare intre voi... aveti aspiratii diferite.
El e la varsta in care are deja un job, iar tu d'abia ai terminat liceul, trebuie sa faci o facultate si de abia acum descoperi lumea!
Chiar daca o sa mai stai impreuna cu el vreun 1 an, el o sa vina cu ideea sa va casatoriti, si tu mica proasta si coplesita de inel si modul in care te-a cerut accepti!
CRezi ca va fi lapte si miere?
Nu!
El va avea nevoie de cineva care sa ii faca de mancare, sa ii spele, sa ii calce, poate vrea si niste copii...Esti pregatita sa infrunti toate astea?

Eu zic sa nu iti incepi viata sexuala cu el pentru ca sunt 10 ani diferenta!

| Holiday a răspuns (pentru GalwayGirl):

"Eu zic sa nu iti incepi viata sexuala cu el pentru ca sunt 10 ani diferenta!"

Faptul ca exista aceasta diferenta e chiar un bonus, nicidecum un inconvenient. Bineinteles ca e mai bine sa-ti incepi viata sexuala cu unul care stie despre ce e vorba si stie ce are de facut sa-ti fie bine decat cu un pustan cheaun care e poate la fel de nestiutor ca ea. Faptul ca poate peste un an poate nu vor mai fi impreuna e irelevant pentru ca la fel de bine se poate intampla si cu cineva de 20 de ani. Pe de alta parte, de ce crezi ca un barbat de 30 de ani ar vrea neaparat sa se insoare imediat, sau ca ar vrea sa faca imediat copii?!? Mai are destul timp.
Faptul ca el are job iarasi e un bonus. Mai are sens sa-ti explic de ce? Nu cred.

In plus...10-11 ani nici nu e o diferenta asa mare. E adevarat, depinde si de ei, dar, repet, diferenta e una mai mult decat rezonabila.

| doctorAnswer a răspuns:

Bună @AliaIoana!
Este normal să-ți fie teamă, oricărei femei îi este.
Sfatul meu este să te duci la un ginecolog și să discuți cu el toate aspectele fără reținere, pentru că nu este nicio rușine.
Tot el îți poate recomanda o metodă de protecție care să ți se potrivească.
Sunt destul de multe (din nefericire nu sunt promovate încât să știm de ele), dar asta nu înseamnă că toate sunt potrivite pentru corpul tău.
Însărcinată poți rămâne doar în perioada ovulației (poți căuta mai multe pe google) și asta cu condiția ca sperma să ajungă în vagin.
Pe lângă metoda de protecție pe care o vei lua tu ar fi bine să folosești și prezervativul, pentru mai multă siguranță.
Sper să-ți fie util răspunsul!

| Cristian0561 a răspuns:

Nu prea mi-se pare normal o fata de 18 cu unul de 29.

| Dianax124 a răspuns:

Hei draga mea. Sunt mult mai mica decat tine si daca te intrebi de unde stiu raspunsul este "din carti". E normal sa-ti fie frica don moment ce este prima data. Toate o sa trecem prin asta sau probabil am trecut. Un strop de stres tot trebuie sa ai pentru ca asa e viata. Prezervativele o sa te protejeze daca le folosesti. Si crede-ma, in legatura cu teama ta, este perfect normal. Da' sunt sigura ca o sa treci peste ea si o sa te simti bine.