| MariaMaia879 a întrebat:

Buna, TPU! Am 19 ami si am facut dragoste pentru prima oara. Pot spune ca a fost destul de urat, pentru ca durea ingrozitor. Nu ma asteptam la asta, adica stiam ca doare, dar nu atat de rau. Am facut o fara prezervativ, dar nu a ejaculat in mine, ci pe langa. Exista un risc de a ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

A.) Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma ORICAND, ORICUM sau din ORICE si cu atat mai putin chiar si... din NIMIC, asa cum crede inca foarte multa lume. Fiecare fata/femeie dar si baiat/barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul sa-si inceapa viata sexuala, in mod normal ar trebui sa fie deja precis informati, pentru a sti/a cunoaste foarte exact intregul proces si ''mecanism'' prin care se produce procreerea : formarea/producerea sarcinii. Fiindca iti lipsesc informatiile corecte si necesare, trebuie sa stii ca pentru a se forma sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite si indeplinite minim 2 CONDITII necesare, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata numai in cazul in care actul sexual (masturbarea) are loc in una sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE, cea situata inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei atunci cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si numai in acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma, deci NU poate sa provina din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI in cazul in care in mod cert sigur (si obligatoriu) sperma ajunge IN VAGIN, indiferent care ar fi cantitatea sau in ce loc din interiorul vaginului ajunge sperma.

B.) DEZVIRGINAREA SI PERIOADA ZILELOR DE DUPA :
Fiindca in intrebarea te referi la perioada imediat urmatoare sexul de dezvirginarea, trebuie sa stii ca de cele mai multe ori mai ales in cazul fetelor care nu au practicat masturbarea intravaginala, adica "degetica" si din acest motiv dezvirginarea a fost destul de dureroasa, intotdeauna se instaleaza o stare de disconfort generalizat in partea inferioara a abdomenului. Durerea insuportabila la prima incercare de penetrare se datoreaza faptului ca muschii care constituie vaginul sunt supusi unei intinderi bruste si exagerate peste limita lor de alungire, intinderea muschilor fiind cu atat mai mare cu cat penisul este mai gros. Vaginul este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari care au o anumita lungime bine definita care nu poate fi modificata rapid, indiferent de cat timp ar dura preludiul(pregatirea vaginului pentru sex), modul in care este executat, cat lubrifiant s-a folosit si cat de relaxata devine femeia. Lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia vaginului va ramane nemodificata, adica nu se lungesc, si din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt si la fel de greu de patruns si in cazul urmatoarelor contacte sexuale. In momentul in care penisul intra fortat in acel canal stramt al vaginului, muschii sunt intinsi peste limita instantaneu si in mod brutal, fapt ce va provoaca intotdeauna durere in loc de placere si satisfactie. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica se produce mai mult timp, va provoca mereu/intotdeauna febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila.
ntinderea fibrelor musculare la o anumita lungime bine definita va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune, care ulterior se va mentine definitiv nemodificata, dar acest lucru se produce dupa o anumita durata in timp. Din acest motiv dupa sexul de dezvirginare se constata ca si urmatoarele acte sexuale,(cateva, imposibil de precizat ca si numar), la inceput vor fi uneori foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Mai ales la inceput, dupa dezvirginare singura solutie cu adevarat eficienta o poate reprezenta cunilitia sau o masturbare realizata printr-o "degetica" mai lunga dar efectuata cu tandrete inainte de inceperea penetrarii propriu zise. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea aparuta dupa sexul de dezvirginare, este necesara o perioada de circa 6-7 zile de pauza/repaus in care sa se efectueze doar jocuri sexuale, cum ar fi petting-ul, insa fara penetrare. De obicei urmatoarele acte sexuale imposibil de precizat numarul lor (5-7 chiar si 10) vor fi dureroase in mod diferit, insa disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort resimtit dupa dezvirginare depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului de sex cat si a tandretii, modului in care acesta actioneaza de fiecare data. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Dacă erai în perioada fertila e risc sa ramai.

| alina2k18 a răspuns:

Mmm, dar de ce va ardeti fara prezervativ?
Ti-a pus analizele pe masa?
winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Piele pe piele se simte mai bine decât plasticul.

| Stefan2266 a răspuns:

Da, exista... Exista si acel lichid pre-ejaculator. E de ajuns ca o particula de lichid sa ajunga in organism pentru a fecunda ovulul. Cel mai recomandat este sa o faci cu prezervativ!(sau el sa o faca) Este printre cele mai sigure solutii! Nu crede toate miturile si prostiile despre folosirea lui!
Totusi, nu e riscul foarte mare! Mai bine ai merge la un medic.

| MariaMaia879 explică (pentru Stefan2266):

Am luat escapelle la 10 ore dupa! E ok?

| Stefan2266 a răspuns (pentru MariaMaia879):

Da! In 99, 7% din cazuri functioneaza acest medicament! Nu mai ai de ce sa iti faci griji! Doar in legatura cu BTS(Boli cu Transmitere Sexuala), dar daca partenerul era de incredere, chiar nu ai de ce sa iti faci griji!
O zi frumoasa si ai grija data viitoare!
P. S. : Durerile din timpul actului pot fi cauzate si de faptul ca ti-e frica, rusine sau chiar de faptul ca te gandeai ca o sa te doara. Creierul controleaza acele dureri!

| Cineva797406016386 a răspuns (pentru Stefan2266):

Vai da chiar așa de răi sunt acei BTS