| FeliciaDobre a întrebat:

am 2 întrebări la care as vrea sa primesc răspuns cât mai urgent și fără mișto-uri, va rog. Ieri am făcut sex neprotejat cu iubitul meu, nu a ejaculat in mine, dar când a scos-o, evident, sperma a ajuns pe mâna lui, o cantitate chiar destul de mare. S-a șters (NU s-a spălat pe mâini) și după aprox 10 min se juca cu partea mea intimă și a și introdus un deget înăuntru. Pot sa rămân însărcinată dacă a introdus degetul care a luat contact cu sperma înainte având in vedere ca s-a șters și au trecut 10 minute? Dacă am un ciclu menstrual regulat de 28-30 de zile, ultima menstruație am avut-o pe 10 August, sunt in perioada fertila? Mulțumesc anticipat happy

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai? Părerea mea este ca nu esti însarcinată.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dacă ciclu tau menstrual este de tipul regulat si are mereu 34 de zile (Ciclul meu este de 34 de zile * pardon) si ultima sangerare menstruala a pornit in 10 August, reiese ca PERIOADA FERTILA in acest caz va fi cel mai probabil in perioada/intervalul cuprins intre 26 - 31 August.
In concluzie reiese ca ziua de ieri 25 August a fost situat chiar la granita dintre perioada infertila si perioada fertila care urmeaza sa inceapa astazi 26 August. Totul va depinde de cat esti tu de norocoasa sau de ghinionista ca ciclul sa aiba in final lungimea exacta de 34 zile. Este bine de stiut ca in prima zi a perioadei fertile posibilitatea sa se formeze sarcina este de numai 5-10% in cazul in care sperma ajunge in vagin, Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Legat de perioada fertila... da, cam esti.
Legat de degete... de ce l-ai lasat sa faca asta, exact cu acel deget? :/

Intr-un mediu nefavorabil, spermatozoizii pot sa traiasca de la 20 de minute pana pe la o ora.

Noi nu putem sa iti dam un raspuns clar. Dar, tinand cont ca in cazul in care si-ar da drumul cineva inauntru, foarte, foarte putini spermatozoizi ar reusi sa isi continue drumul, atunci in cazul unei maini spalate... sansele ar fi si mai mici.

Ma rog, peoblema poate ar fi cand ati facut neprotejat, nu cu degetul.
Dar poate totul este ok big grin

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, nu este posibil sa fii ramas gravida.

| Sofer a răspuns:

Poate nu mai avea nimic pe degete când ți-a băgat. Nu ramai însărcinată.

| Stegman a răspuns:

Nu cred ca se poate dupa mana, destul de greu. Dar tu daca te respecti un picut, il pui si pe el sa te respecte, sa foloseasca obligatoriu prezervativul, e curat, te fereste de orice boala si sarcina nedorita. Si obligatoriu il pui sa se spele pe mana si pe zona intima. Daca refuza il refuzi si tu ca nu esti instrumentul lui sexual sa faca ce il taie capul. Fiti mai inteligente mai fetelor, ca tu ramani gravida nu el, el isi iau caciula si pleaca, te lasa paa. Si dupa suferi toata viata

| FeliciaDobre explică:

Ciclul meu este de 34 de zile * pardon