| Marlene123 a întrebat:

Am 25 de ani. Mi-am inceput viata sexuala de curand si n-am curs absolut deloc sange. Nu inteleg de ce... Iubitul meu mi-a zis ca l-am mintit ca nu eram virgina doar pentru ca n-am curs sange. Am inceput sa plang, nu-mi venea sa cred ca-mi spune asta dupa 9 luni de zile de relatie. I-am jurat ca n-am fost in viata mea cu alt baiat in pat sau sa-l vad gol. Am avut relatii, dar doar ma sarutam si plimbam prin parc, cafenele, mall-uri. Mentionez ca ne-am protejat.A doua zi n-a vrut cu protectie cu toate ca eu am insistat sa fie cu, el n-a vrut... si l-am cam respins. S-a suparat. Pana la urma am facut-o fara protectie. A ejaculat in mana. Mi-a zis sa stau linistita. Dar totusi mi-e aiurea. Daca a facut-o cu mai multe fara si cine stie ce au avut alea. Eu sunt o fata curata, ma ingrijesc mereu. Am o teama. Eram atat de disperata pentru ca ma facea mincinoasa. Pentru el nu era problema ca nu sunt ci ca l-am mintit. Dar eu nu l-am mintit. Oare se pune problema si varsta? Ca am facut-o prea tarziu? Am citit pe net ca as avea himenul elastic, acum nu stiu. Voi ce spuneti?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dezvirginarea reprezinta de fapt : o notiune, o conceptie care se imprima in creierul/mintea femeii, ca urmare a faptului ca si-a inceput viata sexuala reala. Dezvirginarea se produce in clipa in care in vagin este introdus un penis real al unui barbat,
Fiindca in mod cert iubitului tau ii lipsesc informatiile corecte din acest motiv are dubii si intrebari in privinta lipsei sangelui in timpul actului de dezvirginare. Arata-i si pune-l sa citeasca cu atentie urmatorul raspuns si explicatiile prezentate.
Pentru a fi corect informat trebuie sa stii, sa cunosti urmatoarele aspecte privind posibilitatea de a se produce sau nu sangerarea in momentul in care are loc dezvirginare. Pe baza constatarilor a reiesit ca sangerarea NU se produce in mod obligatoriu in toate cazurile de dezvirginare. Aparitia sangerarii sau lipsa ei, depinde de mai multi factori printre care cel mai important este gradului de vascularizare a pielitei himenale, dar si a faptului care se refera la caracteristica membranei/pielitei numit himen de a fi elastica sau a fi rigida. Din acest motiv perforatia/gaurica care exista in himen din nastere, se poate si rupe sau se poate largi foarte mult fara sa se crape/lezeze si astfel penisul poate sa treaca prin himen fara sa-l rupa si fara sa apara sangerarea. Pentru ca fata sa nu fie acuzata pe nedrept ca nu ar mai fi fost virgina, este indicat sa cititi cu atentie constatarile specialistilor rezultate in urma studiilor medicale efectuate pe aceasta tema : "Se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca sangerarea in situatia in care membrana himen nu este vascularizata, situatie intalnita in cazul a circa 47% dintrefete/femei. De asemenea in cazul a circa 11% dintre femei himenul se rupe inainte de sexul de dezvirginare din cauza faptului ca himenul din nastere a fost extrem de subtire sau anemic si s-a rupt din alte motive asa cum este descris in mod profesional/medical in revista Descopera.ro din care am extras urmatorul fragment :
""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a provocat mai ales in trecut, dar mai provoaca chiar si in zilele noastre numeroase drame, fiindca conform studiilor medicale :
--Doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării.
-- La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil,
-- In schimb în cazul unui procent de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului si desfacerea exagerata a picioarelor in momentul in care fetele fac balet, spagatul, gimnastica, sau la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte."
Prietena ta face parte din fetele care pot fi acuzate pe nedrept de o fapta inexistenta cea de a nu fi fost virgina in momentul dezvirginarii, fiindca celor mai multe persoane le lipsesc chiar si cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca mai intai fiecare sa citeasca si sa se informeze in mod corect si doar pe urma si numai daca au si argmente clare, certe si corecte sa lansezi acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Multa sanatate!
http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

| mihai69 a răspuns:

Problema ta nu e nici vârsta, nici himenul elastic sau poate chiar lipsă la apel, ci faptul că ai făcut-o cu un bou.

| Andreeush a răspuns:

Sunt rare cazuri în care nu se rupe himenul, ori e elastic ori te-ai născut fără himen.

| Emma30555 a răspuns:

Nu trebuie sa curgă sânge, dar presupun ca putea sa și dea seama, bănuiesc ca a fost mai dureros pentru tine prima data, chiar primele dați, ești mai strâmtă decât e normal

| Crackman a răspuns:

Deci dupa parerea mea de nespecialist.
Ai probabil himenul elastic sau te ai nascut cu el lipsa sau rar de tot l ai rup la sport ca era prea fragil.
Inainte de a face sex cu cineva, ai mare incredere in el si cerei o foie cu niste analize in special pentru hiv si alte boli cu transmitere sexuala ( eu asa procedez dau si cer).
Este posibil ca el sa fii vrut sa defloreasca pe una si nu prea ii mai pasa daca te lasa insarcinata... Nu trebuia sa il lasi sa finalizeze mai ales in tine.
Deci reflecteaza la toate ca pana la urma este viata ta.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu e obligatoriu să curgă sânge. E o prostie. cine inca mai crede că trebuie sa curgă sânge neapărat, ar trebui sa se mai informeze. Nu are treaba vârsta

| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Salut! Exista femei care au himenul elastic sau inexistent din naștere, deci sângerarea in timpul dezvirginarii nu este obligatorie.
Un sfat: într-o relație contează foarte mult increderea. Cat timp el îți impune asa condiții nu cred ca te iubește.

| Anonim199213 a răspuns:

Salut, poți sta liniștită, dacă tu stii ca ai fost virigina, ai fost, nu trebuie neapărat sa curgă sânge, legat de protecție, omul vrea sa "simtă", ma gândesc ca are undeva in jur de 25 si el, dacă nu ai incredere in el după ce te.a așteptat 9 luni, e o problema la tine. Legat de furia lui ca nu a curs sânge, ori e incepator ori e dobitoc, ca băiat dacă ai 5 contacte sexuale si apoi dai de o virgina simți imediat, e destul de chinuitor si pentru noi. Bafta