| Die25 a întrebat:

Bună TPU.
Am am început sa iau anticoncepționalele Yasmin la recomandarea dermatologului in luna noiembrie timp de 3 luni, in luna februarie mi-a venit normal dar însă luna asta mi-a întârziat 5 zile, este ceva normal? Precizez ca am menstruația regulata

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu prea e normal la anticoncepționale să-ți întârzie... mai ales după 3 luni că tocma ăsta e rolul lor, să regleze menstruația la zi. eu zic să-ți faci un control.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca folosesti CORECT pastilele AC, adica conform prospectului in care este specificat in nod cert, clar si expres ca cele 21 de pastile AC se administreaza cate 1 pastila ZILNIC, si pe cat este posibil pastilele sa fie administrate cam la aceeasi ora si DUPA ce a fost administrata ultima pastila AC de pe blister/folie (cea de a 21-a) urmeaza o PAUZA mereu de aceeasi lungime de 7 zile. Procedand mereu CORECT, ciclul menstrual este perfect reglat la lungimea IDEALA de 28 de zile (21 zile pastile + 7 zile pauza = 28 de zile).
Daca toate cele 21 de pastile AC sunt administrate asa cum este specificat in prospect, adica zilnic si la aceeasi ora, in acel caz de obicei sangerarea menstruala porneste in cea de a 23-a sau a 24-a zi (dupa ce trec 2 sau 3 zile dupa ultima pastila AC folosita). Daca pastilele AC sunt corect folosite, in acel caz este 100% IMPOSIBIL ca ciclul menstrual sa nu fie REGULAT. Este posibil ca uneori menstruatia sa NU porneasca in a 2-a zi de pauza ci mai tarziu in a 5-a zi de pauza, insa acest aspect NU are absolut nicio importanta sau relevanta, fiindca si in acest caz incepand din a 8-a zi de pauza se incepe administrarea primei pastile AC de pe urmatorul blister. Multa sanatate!