| Emy6969 a întrebat:

Am aproape 15 ani si am o mica nedumerire. Ieri m-am "jucat" cu partererul meu neprotejati, insa el nu si-a dat drumul, am fost virgina pana am simtit ca a bagat-o o data tare, dupa a inceput sa curga sange si ne-am oprit. Sunt foarte speriata, oare pot ramane insarcinata? Nu le pot spune parintilor si nu pot merge de capul meu la ginecolog sad. si cu anticonceptionalele, cum sa fac. pentru ca nu vreau sa afle parintii mei. si dupa cat timp de la data sexului as putea spune asa, se iau? sad pentru ca as dori sa fac un test de sarcina, de urina inainte

8 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

De ce nu v-ati protejat ahalele maica sfanta cum va jucati cu focul va meritati soarta

| Violleta2022 a răspuns:

Sex neportejat inseamna: risc de sarcina si de contaminare cu boli cu transmitere sexuala.

Din pacate trebuie sa-i spui mamei inainte sa se afle ca esti insarcinata!

Anticonceptionale nu poti lua acum pentru ca este prea tarziu, alea trebuiau luate cu 2 saptamani inainte ca sa-si faca efectul, acum nu ar mai putea oprii nimic!

Un test de sarcina poti face abia peste 3 saptamani, ca o eventuala sarcina sa apara pe tester, altfel nu apare nimic, chiar daca esti gravida.

Nu inteleg totusi de ce esti speriata, tu nu stiai oare ca asa se fac copii? Sau tu inca crezi in barza? Totusi, de ce te joci de-a sexul daca nu stii nimic despre el?

Unde sunt parintii tai? Cum pot dormi linistiti, fara sa stie unde este copila lor, sau ce face ea?

| corbulalbrosu a răspuns:

O fata poate ramane insarcinata doar daca ajunge sperma in vaginul ei IN PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. In acest caz descris de tine formarea unei sarcini mai depinde intro foarte mare masura si de cat este de experimentat partenerul tau de sex, adica daca reuseste sa-si controleze si coordoneze ejacularea, pentru a nu scapa nicio picatura de sperma in timpul sexului de dezvirginare. In concluzie poti ramane insarcinata doar daca esti in PERIOADA FERTILA, iar el a scapat sperma in vaginul tau. Intr-un alt raspuns ti-am explicat ca se pare ca in momentul dezvirginarii tale, nu mai erai in perioada fertila a acestui ciclu menstrual. Ti-am explicat cat se poate de clar ca in aceasta situatie nu te ajuta pastilele anticonceptionale si de asemenea in ce conditii se pot folosi. De asemenea trebuie sa stii ca folosirea pastilei contraceptive de a 2-a zi se face doar la indicatia medicului ginecolog. De asemenea trebuie sa stii ca un rezultat CORECT al testului de sarcina se poate obtine doar dupa trecerea a minim 21 de zile de la data intretinerii sexului. Orice test efectuat inainte dedata respectiva va fi falsa, sau altfel spus INTOTDEAUNA NEGATIV. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila in momentul cand te-a penetrat, este posibil sa fi ramas gravida din cauza aparitiei lichidului preejaculator care uneori contine spermatozoizi viabili, care pot da nastere la o sarcina nedorita.

| FanulMeu a răspuns:

Daca nu si-a dat drumul in interiorul tau nu ai de ce sa iti faci griji, totusi ar trebui sa vorbesti cu parinti despre inceperea vieti tale sexuale

| LoveTheWayYouLie1 a răspuns:

Testele de urina au relevanță după două săptămâni când sarcina este formată. Anticoncepționale pot fi foarte periculoase și doar medicul le poate prescrie. Șansele să fi rămas sunt mici, dar există. Data vitoare aveți grijă să vă protejați.

| Ionut_Dan_1998 a răspuns:

Sa zicem ca doar te-ai dezvirginat, Cel putin asa cred! Nu are rost sa-ti faci griji.

| Andrei_Ioana_1998 a răspuns:

Anticonceptionalele se iau doar date de medic. Cell mai bine e sa luati prezervative. Si daca doar si-a bagat-o o data, in momentul in care ti-a curs sangele, si atat, atunci nu ai nimic. Dar de acum folositi ceva de protejare si nu te baza pe pilula. Si in plus, vezi cand esti fertila