| B3HappyN0Worry a întrebat:

Am aproape 16 ani şi mama nu mă lasă cu iubit. Îmi spune mereu să-mi văd de şcoală şi să aştept până fac 18 ani. Şi sincer nu-s genul care vrea să aibă iubit doar ca să se laude sau să se simtă mai presus ca restul. Faza e că am nişte părinți care o țin mereu în ceartă de când m-am născut, şi din cauza asta am căzut într-o depresie ucigătoare de care ei habar n-au, adică stau nopțile şi plâng şi abia aştept să plec de acasă, dar parcă nu mai trece timpul. Să pot pleca odată la facultate. Şi din cauza certurilor lor nu mă simt deloc iubită şi simt că nu am cu cine să vorbesc despre asta. Vreau şi eu un prieten care să mă iubească, să mă ia în brațe când am nevoie şi să fie mereu alături de mine. Ştiu că există şi băieți care vor doar să profite, dar e simplu să-i diferențiezi. Chiar nu am de gând să-mi încep nici viața sexuală, am doar nevoie de iubire, nimic mai mult. Dacă aş vorbi cu asta despre mama ar spune că sunt nebună, că nu gândesc ce spun, nu înțeleg de ce mă crede atât de imatură. Experiențele te maturizează, nu vârsta. Nu vreau altceva decât să mă simt şi eu iubită, să simt că nu sunt singură. Că cineva e alături de mine. Chiar nu pot trece peste toate astea singură. Dar părinții nu mă înțeleg, niciodată nu m-au înțeles, nu mă consideră decât o copilă fără gândire. E adevărat că n-am purtat niciodată conversații mature cu ea pentru că sincer, nu ai cu cine. Dacă aş începe acum să îi povestesc de vreun băiat nu ar ştii decât să mă ia la rost şi să mă acuze, să mă dejoseze. În loc să-mi dea sfaturi ca o mamă normală. M-am săturat de astea, jur că nu ştiu ce să mai fac. Mă puteți ajuta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genul acesta de oameni nu-și schimbă comportamentul și mentalitatea, indiferent cât de mult ai încerca tu să-ți argumentezi opinia. Pentru ei este o obișnuință/normalitate să se certe. Dacă trăiești în suferință emoțională, nu trebuie să te adapezi, nu este normal (nu încerca în viitor să copiezi comportamentul părinților). Încearcă să ieși la suprafață nu să te afunzi. Probabil că pentru ei o nouă zi este un nou motiv de ceartă. Probabil îți impun multe lucruri. Nu aștepta până la facultate pentru a face o schimbare. Nu-ți trăi prezentul tristă, construindu-ți viitorul cu speranța că fei fi fericită. Vrei un iubit pentru a compensa lipsa de afecțiune de acasă. La școală fi sociabilă, interacționează cu oameni care consideri că te-ar putea ajuta să evoluezi mintal și spiritual (profesori, elevi cu "picioarele pe pământ''). Nu-ți impune un anumit fel de comportament, nu spune ce alții ar vrea să audă, fă ce simți. Fără rețineri că vei fi judecată, pentru că în realitate sunt puțin cei care țin la tine cu adevărat. Prin efort și muncă orice om își poate reconstrui viața. Practică diverse activități (fă sport, socializează cu prietenii, plimbă-te). Citește, ajută mult ( dezvoltare personală, etc). Dacă vrei o schimbare în viața ta (mică) trebuie să fi motivată și să ai încredere în tine. Cunoaște-ți valorile și principile, nu acționa după instinct. Vorbește cu băieții, dar nu cu cei care au intenți ascunse ( aceea care folosesc o fată ca pe un obiect, pentru a ieși in evidență, remarca), vorbește cu băieții care apreciază o fată și sunt conștienți că fetele au sentimente. Îți va fi greu, dar așa vei evolua din punctul în care te afli. Nimic bun, nu este ușor de obținut. Nu-ți acordă atenție, ai grijă la faptele pe care le faci negative/nefavorabile care ți-ar putea dăuna. Fă activități benefice/productive. Fii rațională, discerne lucrurile care te-ar putea ajuta pozitiv și care nu. Cea mai bună cale de a evita să fii dezamăgită este să nu te aștepți nimic de la nimeni, de a nu avea așteptări de la oameni. Ești responsabilă pentru propria fericire. Pe ei nu-i poți schimba, nu-ți poți schimba viața radical ( momental), dar te poți pregăti pentru o nouă viață treptat. Baftă!

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Tu de fapt ai nevoie de IUBIRE nu de „iubit". Nu vreau să crezi că fac mișto de tine, dar ai avea mult mai mult succes dacă ți-ai lua un câine. E singurul membru al familiei care te iubește necondiționat și față de care nici măcar părinții tăi nu ar avea ce să obiecteze.
Și în plus, și timpul va trece mai ușor și mai repede în compania lui.
Baftă!

| B3HappyN0Worry explică (pentru mihai69):

Din cauză că stau la bloc nu sunt de acord nici cu asta. Le-am propus de multe ori şi am încercat să-i conving dar nu mi-a ieşit.

| mihai69 a răspuns (pentru B3HappyN0Worry):

Poți adopta unul de la un adăpost, fără să-l iei de acolo - dar va trebui să mergi zilnic să-l îngrijești. (hrană, plimbare, joacă etc.)

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Un iubit nu il castigi asa, imediat. Un iubit de care zici tu: "sa te iubeasca"; "sa te inteleaga"; "sa iti fie mereu alaturi cand ai nevoie de el" nu il obtii cat ai clipi. Cat ai clipi, ti-ai putea gasi un tip pentru o relatie superficiala, de umplutura. Tu nu ai nevoie de niciun iubit, tu ai nevoie doar de prieteni. Incearca sa vorbesti cu colegii de la scoala cu care ai interese comune, mai iesi cu iei ocazional si le vei castiga prietenia in cele din urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un psiholog. (Nu ca ai probleme sau ceva)El te poate ajuta si te poate scapa din depresie! Crede-ma, si eu am trecut prin momente ca astea!

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa,de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta,este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! Sanatate! big grin

| Mary012 a răspuns:

Daca ai nevoi sa vorbesti cu cineva in privat, pe wapp sau Facebook as fi bucuros sa vorbim. Am m-ai ajutat 2 prietene de ale mele. Deci daca vrei da-mi mesaj pe TPU si apoi luam legatura.

| liviupk21 a răspuns:

Te ajut si eu patesc la fel uite Facebook meu liviu parkour pk vb acolo

| Sofia222668 a răspuns:

Imi pare foarte rau ca parinti tai nu te lasa sa ai un iubit, asa sunt si ai mei dar oricum va trebui sa vorbesti cu ei foarte serios daca vrei sa ai pe cineva langa tine incearca orice promitele ca vei sta cu nasul pe carte si daca vrei poti sa le spui de ce vrei un iubit decat daca vrei

| Sofia222668 a răspuns:

Oricum sper ca te-am ajutat si mult noroc cu parinti tai

| MarisaLorelai1998 a răspuns:

Incearca sa discuti cu mama ta despre asta. Fa-o sa inteleaga faptul ca, daca ai avea un iubit nu ar schimba nimic viata ta la scoala, ai fi la fel. Sper ca te-am ajutat. :*