| Andreeaandreeasaa a întrebat:

Bună TPU!
Am aproape 17 ani luna aceasta am făcut sex cu iubitul meu atat în perioada fertila cat si în cea nefertila (fără prezervativ) nu a ejaculat în mine. După ce ejacula se ștergea foarte bine apoi o baga din nou...
Am un ciclu regulat de 28 de zile.
Astăzi ar trebui sa îmi vina menstruația dar nu da semne ca ar apărea.
Sunt foarte stresata. Ar putea fi vorba despre o sarcina?
Rog seriozitate!
Dau funda!
Mulțumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Lol da, nu contează că se ștegre, după ejaculare rămâne spermă pe canal care merge direct...ce să vezi, în tine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca actele sexuale neprotejate au fost intretinute si in timpul perioadei fertile a ciclului menstrual prin modul descris de tine in aceasta intrebare dupa cum urmeaza : ''După ce ejacula se ștergea foarte bine apoi o baga din nou...'' se poate considera ca in acest caz atat posibilitatea cat si probabilitatea de a fi ramas insarcinata este FOARTE MARE de ordinul a peste 90%
Intotdeauna dupa ce se produce ejacularea spermei, pe peretele canalului uretrei penisului ramane lipita o cantitate suficient de mare de sperma. Acea sperma ramasa in uretra la inceput este vascoasa, gelatinoasa si foarte aderenta (lipicioasa), insa dupa trecerea a 5-15 minute intervine procesul natural de fluidizare a spermei care devine din ce in ce mai lichida pana ce ajunge la consistenta fluida ca si apa si incepe sa se scurga din penis in mod imperceptibil dar in mod cert si sigur direct in vagin pe toata durata cat tine al 2-lea act sexual. Astfel se poate afirma ca in asemenea cazuri cel de al 2-lea act sexual este cu ejacularea continua a spermatozoizilor in vagin prin intermediul lichidului preejaculator amestecat cu sperma lichida.
Fiindca astazi ar fi a 14-a zi de la data OVULATIEI si a fecundarii ovulului de catre un spermatozoid, reiese ca ACUM in acest moment al ciclului menstrual se poate face NUMAI testul de sarcina beta-hCG care se efectueaza intr-un laborator de analize medicale si poti spera ca rezultatul obtinut dupa 14 zile sa fie si valabil si corect in proportie de preste 90%
Multa sanatate!

| MValentin a răspuns:

Pe uretra dupa ejaculare inca rămâne spermă, chiar daca s-a sters de sperma deasupra. Daca urina sau aștepta câteva ore scadea riscul de a mai rămâne ceva. Daca o trecut 2 săptămâni de la contactul sexual fa un test de sarcina

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!

| Eibogu a răspuns:

Șanse sunt dar scăzute daca nu o ejatulat in tine, ciclul mestrual după idee poate sa întârzie cu 1-2 zile dacă nu vine fa test de sarcina

| jorjache a răspuns:

Poftitoare mica
Atunci când ejaculeaza și nu se spala/ urinează
Riscul unei sarcini există

| Blackberry2401 a răspuns:

Din pacate da, foarte probabil! Fiindca nici daca se spăla, nu indeparta spermatozoizii! Niciodata nu trebuie bagata la loc dupa ejaculare, neprotejat! Ar fi indicat sa faci un test de sarcina, si sa folositi prezervativ. NU il incomodeaza si nici nu ii reduce din placere. Metoda retragerii nu este niciodata o metoda sigura. (mai ales daca o baga la loc dupa)