| Yasmine1999 a întrebat:

Am aproape 19 ani și am făcut-o cu prietenul meu luna trecută. Eu am o infecție urinară sau o răceala jos și as vrea sa ma duc la ginecolog, ideea e ca vrea și mama sa vina cu mine și nu pot sa-i zic sa stea acasa laughing. Ideea e ca nu e o încuiată, doar ca nu am de gand sa-i spun acum, nu stiu. Vreau sa-i zic mai incolo puțin și îmi este frica ca ginecologul ii va spune. Oare dacă as vorbi cu ea/el înainte sa nu-i spună nimic, ar tace? Va mulțumesc

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai o infectie urinara, mergi la urolog, nu la ginecolog.
Dar daca ai scurgeri vaginale, atuni este evident o problema ginecologica.
Apropo, pasarica nu raceste! laughing dar poti sa ai o infectie cu tramsmitere sexuala.
La 19 ani, poti merge singura la medic, fara sa te tina mamica de mana!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ai ajunge in situatia de a fi consultata de catre un medic ginecolog, acesta poate sa constate vizual doar starea reala, cea care priveste INTEGRITATEA ''pasaricii'' in ansamblul ei, adica sa constate doar daca HIMENUL mai este intact/intreg adica nelezat, sau daca este rupt/deteriorat fiind DEFLORAT. Dar trebuie sa stii, sa fii convinsa ca niciodata niciun medic care este responsabil (cu mintea intrega), NU se va pronunta in privinta virginitatii tale si de asemenea nici asupra modului in care s-a produs deflorarea. Medicul NU se va pronunta datorita faptului ca VIRGINITATEA femeii reprezinta un concept psihico-mental, adica reprezinta o notiune imateriala, intangibila si INVIZIBILA care EXISTA si este localizata in MINTEA fetei/femeii, nu la nivelul vaginului. Din acest motiv existenta sau lipsa starii de VIRGINITATE nu poate fi determinata de o alta persoana, fiindca un CONCEPT oricare ar fi acesta, NU poate fi vazut cu ochii si NU poate fi nici atins/pipait in mod real/fizic/material si ca atare rezulta ca nici nu poate fi ''pierduta'' : nici intentionat ori accidental. Rezulta ca niciodata nimeni in afara femeii in cauza, nu poate sa se pronunte in privinta virginitatii. Si mai mult de atat, din cauza deontologiei profesionale si a regulilor legiferate in privinta respectarii confidentialitatii rezultatelor constatate prin actului medical. Medicul poate sa transmita parintelui (tutorelui, organelor abilitate) din tot ceea ce a constatat, doar informatiile sau rezultatele asupra carora pacienta si-a exprimat consimtamantul si si-a dat acceptul ca pot fi cunoscute si de parinti, fara sa-i lezeze intimitatea. Multa sanatate!

| WhatABeautifulDay a răspuns:

De ce i-ar spune? O poti lasa pe mama ta sa vina, dar tu intra singura in cabinet, ca doar nu te tine mami de mana acolo. La 19 ani esti matura, nu e treaba doctorului sa iti informeze mama de nimic, dar o sa te intrebe daca ti-ai inceput viata sexuala, daca ai dureri in timpul actului sexual etc. si astea te-ar putea da de gol daca mama ta ar intra cu tine.

Da' eu nu inteleg faza asta cu vorbitul cu parintii tai ca ti-ai inceput viata sexuala. Mai ales cand esti majora. Ce ii intereseaza pe parintii tai ce se intampla la tine intre picioare?

| antiqque a răspuns:

Ai auzit de confidentialitate doctor/pacient? Nu ii spune nimic, nu iti fa griji.

| Bradlry a răspuns:

Stai liniștită. Normal ea ar trebui sa stea in sala de așteptare, asta tine de intimitatea ta. Și dacă află oricum nu este nici o problema. Până la urmă e ceva normal.