| Ancandf875 a întrebat:

Buna TPU, am avut sex neprotejat in intervalul ovalatiei dar nu s-a terminat in mine. Am un ciclu destul de regulat si trebuie sa imi vina intre zilele 15-17. Este 14 si mi-a venit o secretie portocalie-un roz deschis.Ma doare foarte tare burta.Asa patesc si la menstruatie.Nu știu daca e menstruatie sau nu pentru ca a aparut la 13 zile dupa contactul intim. Vreau si eu sa stiu mai amanuntit tot despre secretia de implantare a zigotului.Cum arata, la ce interval vine, este sau nu insotita de dureri abdominale, cat tine.As vrea sa stiu si daca ininte de menstruatie poate sa imi apara acest lichid rozaliu-porticaliu, apos.Am citit ca este asa deschis si apos de la lichidul cervical. Daca sunteti persoane specializate care pot sa imi rapsunda si sa le dau detalii mai amanuntite sau poate si poza cu secretia.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista secretie de implantare a zigotului, sau cel putin modificarile celulare ale ovulului nu se simt si nici nu se scurge ceva. Evident ca nu sunt nici dureri si nici sangerari sau scurgeri.
Cu exceptia lispei menstruatiei, care iti spune clar ca ai fii gravida, o sarcina debuteaza far surle si trambite, fara dureri si fara scurgeri vaginale. Ma refer la femeile perfect sanatose fara boli sau alte probleme ginecologice.
Din pacate nu sunt medici pe site si nici personae specializate aici, noi oferind sfaturi din experinta proprie si personala.
Daca doresti o consultatie, orice medic ginecolog din orasul tau o poate face.
Dar inainte de asta, te sfatuiesc sa faci un test de sarcina, DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| Ancandf875 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc Jasmina, nici eu nu sunt medic si nu am mai trecut prin asta.Adica inainte de menstruatie sa imi curga lichidul acela urmat de dureri abdominale.Totusi am citit pe net ca la putine femei apare si aceasta secretie de implantare roz portocalie dupa 10-14 zile ceea ce coincide perfect la mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ancandf875):

Scurgerile vaginale sunt perfect normale la orice femeie sanatoasa.
In anumite perioade ale lunii, scurgerile sunt mai abundente ca altele.
Te asigur ca nu exista nici un fel de scurgere portocalie inainte de urmatorul ciclu menstrual si nici de implantare.
De altfel as putea spune ca nu sunt semne de implantare a ovulului fecundat, fiindca ovulul este in primele 2 saptamani in stare celulara si nu se vede sau simte nimic.
Primele semne de sarcina apar dupa 3 saptamani prin lipsa menstruatiei, uneori aparand si greturile matinale.

| Ancandf875 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult, mi-a venit azi menstruatia.