| UnCopilMicuts a întrebat:

Am din nou o problema. Luna trecută am avut ciclul menstrual pe data de 5. Am avut contact sexual pe data de 24. Luna asta mi-a întârziat menstruația 10 zile. Nu am simptome premenstruale. Dureri de burta foarte rar si ușoare. Am făcut un test de sarcina acum o zi care a ieșit negativ. Poate fi vorba de vreo sarcina sau de altceva? Am doar o scurgere alba fara miros. Menționez că am mai avut întârzieri dar de câteva zile. Până voi ajunge la medic am nevoie de niste păreri de la fete care au mai pățit așa. Multumesc

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din afirmatia ta "Menționez că am mai avut întârzieri dar de câteva zile" reiese foarte clar ca in cazul tau ciclurile menstruale sunt NEREGULATE. Intro astfel de situatie NU se poate calcula sau preconiza data de incepere a urmatoarei menstruatii si din acest motiv NU se poate determina nici PERIOADA FERTILA. Astfel ca din aceste motive nu se poate trage nicio concluzie in privinta sexului intretinut in data de 24 octombrie fiindca este imposibil sa se stie sigur daca sexula a fost intretinut in perioada fertila sau nu. De asemenea nu ai precizat daca sexul a fost protejat sau nu, daca s-a produs ejacularea si daca da unde/in ce loc? In concluzie lipsesc datele necesare si din acest motiv nu se poate da un raspuns in privinta posibilitatii/probabilitatii de a putea exista sau nu o eventuala sarcina. Testul de sarcina a fost efectuat mai devreme cu 3 zile fata de perioada de minim 21 de zile intre sex si data testarii, deci rezultatul se considera ca fiind incert sau chiar incorect. Pentru a obtine un rezultat sigur si corect, valid/valabil, testul trebuie efectuat cu incepere din data de 16 noiembrie si repetat dupa trecerea a 4-5 zile pentru ca noul rezultat se confirme sau infirme rezultatul primului test de sarcina. Multa sanatate!

| kandaraki a răspuns:

Din nou si din nou si iar din nou,. Nu stii a face sex si a te proteja, nu mai face sex, atita tot.