Întrebare recomandată | MihaEma a întrebat:

Bună TPU, am două întrebări
1. Când e perioada fertilă, în care poți rămâne cel mai ușor însărcinată?
2. La cât timp după un act sexual se poate face testul de sarcină?

Răspuns Câştigător
| alfabet258 a răspuns:

Cea mai fertilă perioadă este la ovulatie, adică la două săptămâni după prima zi a menstruatiei(adică dacă ție ți-a venit menstruatia pe 1, pe 15 va fi ovulatia).
Testul de sarcină se poate face după 2 săptămâni de la actul sexual.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In mijlocul perioadei intre 2 menstruatii
la 20 zile

| NLS a răspuns (pentru alfabet258):

20-21 de zile! Nu doua saptamani

| MihaelaDart a răspuns:

Un test pozitiv iese abia după a cincea sau a șasea săptămână de la concepție.
Rămâi însărcinată în zilele fertile din a 14 -a zi incep cele 5-6 zile ovulatorii.
Ia teste de ovulație și dacă prima linie iese roz și cea de-a doua mai închisă (este pe invers nu iese ca cel de sarcina).
Daca ai ciclul menstrual neregulat atunci ovulația este greu de calculat, poți rămâne însărcinată accidental.

| Antonia0970 a răspuns:

1. Dacă vrei sa vezi mai repede iti poti descărca aplicatie care se numeste "calendar" si vezi cu precizie
2. La 2 săptămâni