| RoxanaGhost a întrebat:

Am doua probleme. Iubitul meu si prietena mea si nu, nu se da nimeni la nimeni.Eu si iubitul meu suntem de ceva timp impreuna si ne intelegem.Problema pot sa spun ca ar fi in mare parte la mine pentru ca am momente cand mi se schimba starea(pur si simplu ma iau de el pentru un motiv banal si dupa cateva minute lugu lugu sunt o dulce).El in continuare mi-a suportat toanele.Am o prietena care si-a facut recent un iubit(nici chiar recent, cam din septembrie). Amandoua avem relatii la distanta dar intr-un mod diferit(Gen eu cu al meu ma vad o data la doua saptamani, ea cu al ei peste 5 luni). Comunicarea lor e foarte dificila pentru ca iubitul ei munceste pe vas si nu sta toata ziua pe facebook.Nu vreau sa ma indoiesc de prietena mea dar cred ca ea ar vrea sa ii cam dea papucii iubitului ei si ar dori sa ma determine si pe mine sa fac acest lucru cu al meu.De-a lungul timpului am avut si iesiri in 4.Si cand iubitul meu era la facultate noi doua mereu ieseam cu al ei.Asa ca m-am gandit ca ar fi frumos sa iasa si ea cu noi ca sa nu se simta singura(cu toate ca are mai multi prieteni decat mine iar eu cam sunt o anti sociala). Deci o sa va spun situatia de aseara si voi sa trageti o concluzie.Totul s-a intamplat pe la 5.Eu si iubitul meu trebuia sa ne vedem pe la 6. El, jupan venit in weekend de la facultate.Am planuit amandoi ca ne vedem si mergem nu stiu unde si nu stiu unde si ne vedem cu nu stiu cine.Ca fix la 6 sa ma anunta ca l-a rugat "fratele"(prieten de familie, asa isi spun ei), sa vina la el la un gratar si m-am suparat foarte tare.Pana la urma am inteles ca sunt doar 3 baieti, dar m-a deranjat faptul ca a ales sa mearga la gratar in loc sa se vada cu mine.Si totusi nu era vorba de o intalnire banala gen doar cu tinut de mana(if you know what I mean). Aveam in gand sa-i platesc cu aceeasi moneda si sa nu vin nici eu sa ma vad cu el sambata.Prietena mea a venit pe la mine cu gandul ca ma duce la el si ma ia peste 2-3 ore si iesim toti trei.Insa i-am povestit situatia si a fost foarte revoltata(nu pot sa zic o revoltare falsa dar mi s-a parut prea exagerata reactia ei, ca si cum ar fi fost ea in locul meu).Mi-a povestit ca a trecut si ea prin asta in fosta relatie si de aia s-a despartit de fostul ei.Mi-a tinut o teorie ca ce si cum, ca maine ar fi bine sa nu merg la el, iar eu la nervi nu eram lucida si i-am luat vorbele prea in seama.Intre timp eram cu ea si inca un prieten de al nostru in parc la o cafea. Vorbind noi, ea se trezeste sa spuna:"Bai, eu cred ca-l las pe F, ca a zis ca-s grasa!(ea fiind slaba).Am incercat sa ii spun ca doar o necajeste ca si al meu face la fel.Seara cand am ajuns acasa,iubitul meu mi-a zis noapte buna si eu i-am zis ca nu ne vedem ziua urmatoare.El si-a dat seama ca as vrea sa ma razbun pe el si a incercat sa-mi explice, dar eram ca o vipera din aia ce improsca cu vorbe grele(pe care mi le-a bagat in cap prietena mea).Era cat pe-aci sa ne despartim.El era si un pic baut, dar pana la urma am aplanat conflictul si am ajuns la concluzia ca ar trebui sa lucrez la felul in care reactionez.Pur si simplu a ramas sa ne vedem seara urmatoare adica azi.A zis si el niste lucruri cam deplasate(nu injuraturi si critici), dar era cam beat si merg pe principiul ca omul la betie zice adevarul.Alte persoane ar spune ca omul la betie nu stie ce zice...Baiatul a fost mereu prea bun cu mine si nu stiu ce sa zic.As vrea o parere va rog frumos, sunt in mare dilema.Chiar ea sa-mi faca asta pentru ca nu se intelege cu iubitul ei? Mama a observat ca mereu cand merg in fata acestei fete se uita ravnind la mine(chiar fata mi-a zis ca vrea sa se ingrase).Si inca ceva.Fosta iubitului meu e verisoara ei, oare sa faca verisoara ei din Italia pact cu prietena mea ca sa ne desparta pe noi? Dar de ce? Din cate am inteles fata s-a despartit de el. Vreau o parere.Am riscat sa fiu cu el pentru ca am fost prieteni din 2013 si de ceva timp suntem impreuna si de la inceput mi-a fost frica ca daca nu va merge relatia, eventual se va strica si prietenia de atatia ani.E un om chiar prea sufletist, prea sufletist si unele persoane din anturajul lui il ironizeaza si i-am spus asta.Dar mi-a dat crezanie dupa 2 saptamani.Voi ce m-ati sfatui? Sa ma vad cu el in seara asta si sa lamurim lucrurile sau sa ma plimb cu prietena mea? Chiar ma simt vinovata pentru ca ma indoiesc de ea,ne stim de la gradinita, scoala primara impreuna, gimnaziala impreuna, liceul 3 ani impreuna(primul an a fost la alt profil) si chiar ma simt prost ca am ajuns sa ma indoiesc de ea si sa cer sfaturi pe site in legatura cu prietenia si relatia mea.Chiar ma simt ciudat dar am nevoie de voi, de cateva concluzii si sfaturi, de niste vorbe calde si fara ironii sau glume proaste.Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Jur ca am citit tot romanul scris! Are ceva potential povestea.

Cat despre concluzii, el e genul de baiat plecat de la tara la facultate unde a vazut o multime de fete dragute, poate are deja o alta iubita si nu`i prea mai pasa de toanele tale asa ca a devenit indiferent in speranta ca poate il lasi si scapa de tine, iar "prietena" ta nu este deloc prietena ta ci doar o persoana invidioasa ce merge pe ideea "sa moara si capra vecinului". Daca ea nu are parte de o relatie fericita, de ce ai avea tu?

Sfat? Lasa`i pe amandoi si cunoaste persoane noi, daca nu vrei sa ajungi o alta casnica cu doi copii galagiosi, prieteni falsi si o viata plictisitoare, sau mai rau.

| RoxanaGhost explică (pentru WaterDrop):

Am vorbit cu el si i-am zis ca daca vrea sa nespartim sa-mi spuna.Mi-a zis ca nu vrea pentru ca tine mult la mine dar sa-l inteleg ca are o perioada grea la faculta si se simte stresat pentru ca are senzatia ca un profesor are ceva cu el.Am hotarat ca o sa fiu mai fairplay si nu am sa mai fac din tantar armasar.

| WaterDrop a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Este stresat si de aceea se vede doar cu prietenii lui? Haha.Nu voi intelege niciodata gandirea asta in cuplu.De ce mai sunteti un cuplu daca atunci cand unul dintre voi are probleme fuge de langa celalat la prietenii lui in loc sa`si impartaseasca problemele si sa le rezolve impreuna? "-Roxana, tin foarte mult la tine, dar numai seara si in weekend, in rest ma stresezi, intelege si tu." cam asa suna, si pare inceputul sfarsitului.

| RoxanaGhost explică (pentru WaterDrop):

La comentariul de mai devreme ma refeream la aceasta saptamana.E prima data cand mi-a facut asa ceva.In legatura cu gratarul mi-a dat mesaj dimineata:
"Imi cer scuze din nou pentru aseara... Dar chiar am vrut sa ma duc ca nu mai făcusem grătar de mult... Si nici nu m-am mai văzut cu ei, din vara
Nu i-am ales pe ei in locul tau, te rog nu intelege gresit."
Eu toata saptamana m-am comportat rece cu el si i-am mai vb si in sictir.

| Carmenmaria14 a răspuns:

Eu zic sa te vezi cu el si sa încerci să nu mai asculti tot ce zice prietena ta. Asta e doar parerea mea.

| Liveforyourself a răspuns:

Și eu am avut o prietena de la grădiniță, am făcut primara, generala și 2 ani de liceu împreună (pana m-am mutat eu în alt oras). Ideea e ca pe la sfârșit am avut ceva neînțelegeri și am realizat ca nu e persoana care credeam ca e, din contra era o persoana toxica în viata mea. Nu mi-a fost frica sa rup prietenia cu ea, căci nu mai era un om care voiam sa fie lângă mine. Nu știu care e relația voastră, tu știi mai bine și încearcă sa analizezi obiectiv totul, vorbește și cu mama ta despre asta, iar dacă ea e chiar asa cum crezi tu ca e nu are rost. Prietenia nu se măsoară în numărul de ani, ci în susținerea și înțelegerea pe care o găsești în pers respectiva, ea ar trebui sa fie cea mai de încredere pers de lângă tine.
Încearcă sa vorbești deschis și cu calm atât cu prietena ta cât și cu prietenul tău.
Acea prietena a mea de atunci știe tot ce m-a deranjat și eu știu tot ce a deranjat-o pe ea la mine, am lămurit totul și am fost ok, nu mai suntem prietene, dar nu e război atunci când ne vedem (mai avem prieteni comuni), din contra toată lumea e ok cu toată lumea, ne vedem extrem de rar ce e drept.
Iar cu cea mai buna prietena a mea de acum discut absolut orice, iar când se întâmplă să faca/zică ceva ce ma deranjeaza (chiar dacă asta nu a fost intenția ei) ii spun și ea la rândul ei face la fel. Cu ea dezbat orice fel de problema și nu cred ca m-am certat vreodată cu ea, iar pe ea o cunosc de 4 ani, pe celalalta de 15 ani.

Vorbește cu amândoi și încearca sa ai mintea deschisa să-ți vezi și tu defectele în ambele cazuri. Comunicarea e cheia, nu cearta.
Iar la urma ar trebui să-ți dai seama dacă merita vreunul.