| saraandreea23 a întrebat:

Buna, TPU!
Am facut sex neprotejat cu prietenul meu, ejacularea s-a produs pe mine (pe burta). Exact cand a scos-o, a si tasnit lichidul.
Mentionez ca peste o saptamana trebuie sa imi vina ciclul, deci nu as fi in perioada fertila. Am motive de ingrijorare?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este REGULAT si de regula pornirea menstruatiei incepe la data preconizata/calculata sau cu abatere in +/- de 1 - 2 zile (nu mai mult de 3 zile), inseamna ca reusesti sa-ti determini cu suficient de mare precizie perioada infertilitatii absolute care exista la sfarsitul ciclui tau menstrual.
IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 9-10 ZILE.
Este determinat stiintific si medical, in mod precis dar si concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Fiindca esti in situatia descrisa in raspunsul prezentat, poti fi cat se poate de linistita si lipsita de orice ingrijorare fiindca este cu totul imposibil sa se poata forma o sarcina. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

De ce inconstient si neprotejat?!
Crezi ca daca a tasnit abia cand a scos-o nu exista risc?!
Din lichidul preejaculator poti ramane foarte usor gravida!
https://www.mayoclinic.org/......q-20058518
Poate ai noroc si scapi, dar nu mai faceti neprotejat!

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat faci sex neprotejat si tratezi problema relaxata cu "peste o saptamana trebuei sa imi vina ciclul" nestiind cu exactitate numarul de zile, poti fii spre sfarsitul ovulatiei si ai sanse mari sa ramai gravida.
Vin si te intreb: chiar nu ati gasit 2 lei sa cumparati un prezervativ, sa faceti sex protejat?
Chiar nu va pasa daca ramai gravida, sau iei vreo boala cu transmitere sexuala?
ingrijoarare, de ce?
Aici este vorba de indolenta, nu ingrijoarare, odata ce ai aceeapta cu buna stiinta sa afci sex neprotejat. Dar, pana nu ti se intampla tie acel accident, nu vei face ceea ce este corect si sanatos.
Nu-i nimic, totul se invata din greseli. Sa speram ca inveti repede.

| Emilian65 a răspuns:

Nu, nu poti fi gravida.

| Plato a răspuns:

Da, chiar ai foarte multe. Fara misto, sunt sanse destule sa fii insarcinata.