| Andrei101010 a întrebat:

Am fost plecat in strainatate 9 luni si acum m-am intors ca a fac Sarbatorile in tara cu familia. Faza e ca sunt cu o fata de 2 ani si ceva.Mereu cand vorbeam cu ea la telefon plangea in hohote.Sincer eu nu credeam ca a stat ea cuminte 9 luni.E prea mult.Desi cand am venit,pur si simplu am batut la usa ei fara sa stie ca eu am venit in tara, si ea pur si simplu a lesinat.Am devenit suspicios pentru ca acum cateva luni un prieten mi-a zis ca a vazut-o cu un baiat pe strada.Dar a zis ca nu stie sigur daca era ea,ca nu a vazut-o decat o data.I-am zis atunci ei ce-am aflat si s-a infuriat foarte tare, spunandu-mi ca asa o rasplatesc in aceste luni in care ea sta in depresie totala si plange in fiecare zi.Am trecut cu vederea.Acum cand am venit am intrebat-o sa zica sincer daca nu mi-a ascuns ceva pana acum.Prima data s-a infuriat teribil si dupa a inceput sa planga. Spunea ca a ajuns ca vai de ea in tot acest timp cat am fost plecat.Intradevar,ei ii cade parul, a fost la doctor si ia si tratament.Si pe langa asta a slabit teribil(10 kg in cateva luni).
Iar acum cateva zile sora mea(sunt foarte bune prietene)mi-a zis ceva de ea.Ea a stat o vreme la parintii mei cand am fost plecat.Si sora mea zicea ca daca cineva imi pomenea numele incepea sa planga instant si nu se mai oprea.Si nici nu manca.A facut acum doua luni si un atac de panica,bazat pe stres zicea ea.Ea a dormit in camera cu sora mea, si plangea.Credea ca sora mea doarme.Tragea cu ochiul si o vedea cum se uita la pozele cu noi doi si plangea.Acum cand am auzit toat acestea m-am simtit foarte prost ca i-am vorbit in felul acesta sad din cauza mea s-a imbolnavit.As vrea sa ma duc sa vorbesc cu ea dar nu imi raspunde la telefon.Ce sa fac?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti acuza pe cineva cand nu esti sigur ca persoana respectiva nu este siguar ce a vazut!
Prieteni care iti fac un asemenea bine, bucurandu-se de necazul tau, sa tot ai!
Partea proasta este ca tu ai luat de buna ceea ce boul de amic ti-a spus si ai intors un cutit in inima fetei.
De ce oare va place unora dintre voi sa judecati omul aspru inainte sa-l intrebati pe el?
Ce fel de inima poti avea?
Dupa cat a suferit pentru tine, eu nu asi sfatui-o sa te mai accepte vreodata, pentru ca nu meriti. Tot comportamentul tau a dovedit cat poti fii de tiran cu persoana iubita.
Oare cume sti ca om, fata de ceilalti? Un monstru?!

| SG1995 a răspuns:

Tipa are nevoie de un psihiatru. Genul ăsta de comportament e patologic. Mai târziu dacă reușiți să vă împăcați, o să aveți probleme din cauza comportamentului ei obsesiv.

| Alicezzz a răspuns:

Fata asta chiar te iubeste dar are si ceva probleme depresive. Ideal este sa mergi la ea sa vb cu ea si sa i explici ca nu este normal cum reactioneaza si incearca sa i oferi atentia si iubirea ta, daca simti asta pentru ea macar cat stai in tara, daca nu simti ceva sincer pune punct påna nu este prea tarziu. Bafta.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| IonutM4A1 a răspuns:

Cam ciudata situatia, sincer.Pai mergi la ea acasa si discuta cu ea fata in fata sau asteapta sa se mai linisteasca putin.Arata-i ca o iubesti.Invit-o in oras sau o cina acasa! Bafta!

| Andrei101010 explică (pentru IonutM4A1):

Cum adica ciudata?

| IonutM4A1 a răspuns (pentru Andrei101010):

Pai ai spus ca sunteti de 2 ani si ceva intr-o relatie, de ce a plans asa de mult timp? Adica nu are sens sa plangi dupa cineva 9 luni! In prima luna inteleg mai versi o lacrima etc. dar totusi...nu ai murit ca sa boceasca atata! Vorbeste cu ea poate e ceva mai grav si nu vrea sa afle nimeni...Asa ca ai grija.

| Andrei101010 explică (pentru IonutM4A1):

Ea e mai emotiva si mai sensibila. Poate de aceea.

| Vagos a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa zic