| SmoKez a întrebat:

Am mai pus mai de mult o intrebare la fel dar sub alta forma. Intr-o poveste scurta : Prietena mea are 16 ani, iar eu la fel. Eu am trecut prin tot ce e posibil, iar ea trece in continuare. Tatal ei este un betiv care o injura, o bate si ii reproseaza ( ca de exemplu : Imi mananci banii! ) in majoritatea timpului. Vreau o solutie si cateva raspunsuri la intrebarile urmatoare : Vrea sa se mute la mine, iar eu sunt de acord ( cat si mama mea ), insa. stiu ca ar trebui sa asteptam 18 ani. Sunt suficient de matur incat pot judeca multe lucruri amanunt cu amanunt, viata facandu-ma asa. Iubita mea invata din greseli si din ce-i mai povestesc eu, povesti din trecutul meu prin care ea trece acum. As vrea doar solutii bune deoarece sunt documentat despre dezavantaje gen : Vine politia si o ia! Cand eu am auzit si solutia ca ar putea sa o intrebe daca sta de buna voie, ea spunand da, mama ar semna ceva cum ca iubita mea ar putea locui la mine. Daca nu pleaca de acolo va fi batuta in majoritatea zilelor. Daca pleaca si se intoarce acasa. iar va fi batuta si injurata. E o fata prea finuta ca sa permit unui animal sa se razbune din cauza bauturii si a IDIOTENIEI pe ea. Eu. nu pot pati nimic din cate am fost informat. Ce putem face noi ca sa ne luam de o grija? Nu vreau sa fie luata de protectia copilului deoarece sunt prea multe. Ar putea sa o ia. sa o dea la un camin. dupa mama sa o ia ea. Dar NU-MI BAT JOC de fata. Noi. avem planuri de viitor. SITUATIA E CAT SE POATE DE MATURA. NU ma joc cu acest lucru. Vreau idei la ce-am putea face sa se mute. poate VARA ACEASTA. daca nu pe viitor. la mine? In orice caz ma voi mai informa in functie de raspunsuri. VREAU SA-I OFER O VIATA PASNICA. LINISTE. SI TOT CE NU A AVUT PANA ACUM. Multumesc! Astept incurajarile voastre. Refuz raspunsurile gen : IA-TI GANDUL! Sau. : Las-o balta! Ori : Trebuie sa impliniti 18 ani. Ganditi si din pozitia mea. puneti-va in situatia mea. E o situatie disperata. Nu e o bataie sau cearta gen : De ce n-ai invatat? De ce te-ai urcat in copac? Ganditi-va la lucruri prin care nu toti oamenii trec. Eu am trecut. Batai, certuri, injuraturi, divortul parintilor, amenintari cu moartea, politie, declaratii, tribunaluri, DE REVELION AM FOST LA POLITIE PENTRU DECLARATII. Urmariri de catre persoane puse... etc. Am avut o viata si am in continuare ca-n filme. numai ca viata mea e realitate. Multumesc!(PS:La mine poate invata mai bine, este mai linistita, nu ii mai reproseaza nimeni nimic, are toate conditiile posibile, poate fi mai libera, are mult mai multe locuri unde ar putea sa se duca, ea stand la tara. is numai prosti in ZONA EI, ar manca mai mult ca acasa mananca. dar nu mananca cum ar trebui, ar fi multe lucruri pe care ea nu le-a facut in viata ei si as vrea sa i le arat, gen : fotbal, basket, tenis, volei, ping-pong, trucuri cu carti, multe locuri de vizitat, chiar ma gandeam cum sa fac sa o iau si pe ea vara aceasta la mare, si multee altele. M-am gandit la multe avantaje pe care le-ar avea. Stand acolo n-are nici conditii si foarte usor nu si-ar putea continua studiile. M-am gandit mult cum sa fac sa-i fie mai bine, nu din mila. din dragoste. )

14 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

O idee ar fi să încerci să-l mituiești pe taxu' - „o lași pe fie-ta la mine, ai băutură free doi ani".
Poate nu e cea mai bună idee, dar poate fi o soluție, în funcție de individ. Și de cine și cum îi prezintă problema. Alternativa ar fi vreo două luni de spital. Pentru el, desigur. (chestia asta spusă apăsat de vreo trei rakeți).

| SmoKez explică (pentru mihai69):

Tare asta. Mersi! laughing big grin

| cristimihailov a răspuns:

Pentru ca este minora s-ar putea sa fie mai dificil.

Trebuie sa iei in calcul ca anumite trasaturi de caracter chiar se trag de la parinti si la un moment dat vor iesi la iveala.

Ar mai fi o solutie, sa o iei de nevasta.
Se poate parca cu acceptul primarului.
Din acel moment ar trebui sa iasa sau sa poata sa aleaga tutela sub care sta.

Sau, poate cea mai simpla chestie, sa plece de acasa. Se ia de o chestie precum "imi mananci banii" si pleaca pur si simplu de acasa.

Mai ia in calcul faptul ca prietena ta o sa stea cu mama ta. Sper din tot sufletul ca ele doua sa se inteleaga perfect, altfel foarte multe lucruri nasoale vor fi.

| Hakuouki a răspuns:

Don, ai respectul meu pentru gandire si pentru gestul pe care vrei sa il faci, te rog doar ca pe viitor sa te abtii la treaba "Eu am trecut prin tot ce e posibil" Habar n-ai de ce e in stare viata cu adevarat la 16 ani ai tai, crezi ca esti singurul cu parintii divortati? Tu specialule, nu-l subestima pe Satana caci te poate surprinde oricand, daca tu crezi ca asta a fost tot si ca la 16 ani ai trecut deja prin toate, e clara o chestie, nu ai tocmai o gandire matura, esti doar un pusti care tine sa se laude si sa se victimizeze sperand ca va fi respectat si apreciat pentru chestiile de genul. Acum sper sa nu te superi, din cate stiu eu politia nu va face nimic daca nu merge tatal fetei pe la ei, apoi daca fata ar fi dusa acasa din nou, nu o vad prea bine, deci daca o iei sa te asiguri ca o iei definitiv, iar pe strada sa fii cu ea, nu se stie niciodata, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un avocat sau cineva de la protectia copilului.

| SmoKez explică (pentru Hakuouki):

Am inteles la ce te referi, insa sa stii ca nu ma laud. Ma confrunt de ceva timp cu aceasta problema si daca nu pun in evidenta, altii probabil ca si tine dar luandu-se de alt lucru ar spune la fel, gen : Nu stii nimic. Sau : Eu cred ca traiesti destul de bine. Multumesc pentru raspunsul tau, voi tine cont!

| NameHarris a răspuns:

Ba esti un baiat bun! Dar nu prea cred ca este rezolvare la aceasta problema este minorahappy Daca tatal ei se va duce la politie o vei incurca si tu si mama ta! Du-te la un avocat poate se poate rezolva cumvawinkingDar nu prea cred:oMulta baftahappy

| piticelm a răspuns:

Stai linistit ca altii sunt mai rau ca tine.Ai putea vorbi cu un avocat, el cunoaste legile perfect si gaseste multe portite deschise. Oricum daca ar pleca, protectia copilului, s-ar autosesiza, deci tot nu ai scapa de povara asta.Insa este mai bun, sfatul unui avocat.

| SmoKez explică (pentru piticelm):

Ai dreptate. Ma voi interesa si de aceasta treaba.

| girlpoisson555 a răspuns:

Deci stăteam și citeam și nu-mi prea venea să cred. Foarte frumos gândești și se vede că o iubești! Eu te încurajezi să te muți cu ea, să îi oferi tot ce poți tu mai bun, doar să gândești de 2 ori înainte lucrul acesta ca pe viitor să nu existe reproșuri. Poliția nu prea poate face multe, dar dat fiind faptul că e minoră, e sub tutela părinților, mă rog a tatălui ei, așa că aici s-ar putea să întâmpini ceva probleme, dar discutând cu o persoană care știe "cu ce se mănâncă" treburile astea, gen un avocat, cred că le-ai rezolva; eu îți urez multă baftă și mă bucur enorm că mai există persoane așa ca tine! happy

| SmoKez explică (pentru girlpoisson555):

E vorba sa se mute ea la mine.

| RoXXXoR a răspuns:

OOOOOOOOOOOOOOO ce roman ai scris aici, scriitor sa te faci si da muta-te cu ea ca cum a zis si Ionut, politia nu poate face nimic!

| SmoKez explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si voi tine cont de fiecare amanunt!

| Ionut_Andrei_1998_0ZH9 a răspuns:

Parerea e e sa te muti cu ea. politia nu poate face nimic... daca vine politia da declaratie maicata ca e de acord sa stea iubita ta la tine si iubitata ta sa declare ca sta de buna voie cu tine... mult succes

| SmoKez explică (pentru Ionut_Andrei_1998_0ZH9):

Un raspuns incurajator. Multumesc!