| QVictoria a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru!
Mama viitorului meu soț,este o femeie foarte rea! Nu-l lasă sa facă nimic, sta mereu pe capul lui și dacă vrea sa doarmă la mine acasă,îi spune ca sa vina acasă,sa nu doarmă niciunde,se bagă mereu in tot ce facem!
Sta pe capul nostru!
Ma vorbește și pe la spate foarte urat,ma jignește într-una,ca sunt mai plinuță și ca ea este slaba.

Niciodată n-am înțeles de ce, pentru ca sunt o persoana cu bun simt,cuminte, nu am vorbit niciodată urat,respect pe toată lumea,niciodată n-am avut nimic cu nimeni și cu toată lumea m-am înțeles foarte bine,in afara de ea!

Din cauza ei ne certam și noi doi!
Cauta mereu sa bage râcă între noi...și nu înțeleg de ce?!
M-am saturat de tot ce se întâmpla!
Nu o mai suport!
Îi spune viitorului meu soț ca este fiul ei,mama lui si are dreptul sa facă ce vrea!
Se duce după el oriunde, pana la baie intra peste el!
Îi da sa mănânce, îi da chiloți, îi bagă șosetele in picioare etc.
Ținând cont ca noi avem peste 20 și ceva de ani!

Câteodată o consider obsedată de propriul copil!

Nu știu ce sa fac?
Cum pot sa procedez in asemenea situație?!
Ținând cont ca suntem de foarte mulți ani împreuna, nu s-a schimbat nimic niciodată!

Cum ați proceda in locul meu?!

Rog seriozitate!
Va rog frumos!
Ofer funda!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te aşteaptă o viață grea dacă te măriți cu el în condițiile astea.Nu e deloc uşor să ai o căsnicie fericită când soacra îşi bagă nasul în tot ce faceți, când încearcă să îl întoarcă împotriva ta, mai ales că el este genul ăla de băiat mămos care face numai ce zice mămică-sa.Din descrierea de mai sus cam reiese că viitorul tău soț e orice, numai bărbat nu.La 20 şi ceva de ani să mai intre mămica peste el în baie? De ce? Ca să îi țină puța când face pişulică sau ce? Să nu mai zic de faza cu şosetele şi chiloții.Şi.....care ar fi rezolvarea? Păi în primul rând el trebuie să înțeleagă faptul că nu este deloc normal comportamentul mă-si nici față de el, nici față de tine.Practic să realizeze că toate lucrurile pe care le-ai scris tu mai sus nu sunt normale şi că trebuie să le schimbe dacă te iubeşte şi vrea într-adevăr un viitor cu tine. Apoi după ce înțelege el(dacă înțelege) trebuie să înțeleagă şi mă-sa chestiile astea.E uşor de zis,dar mai greu de făcut. Oricum lucrurile nu vor putea rămâne aşa la nesfârşit.El trebuie să devină bărbat. Până la urmă căsătoria e pentru bărbați,nu pentru băieți/băieței. Poate după nuntă, o să stați cu mă-sa în casă şi numai te trezeşti că o să vreți şi voi să faceți sex şi o s-o strige pe mă-sa să vină să-i pună prezervativul că na, dacă îi pune şosetele în picioare, de ce nu i-ar pune şi prezervativul pe cuculeț? Ar fi mai multe de zis despre ce te aşteaptă după nuntă sau despre ce viață îl aşteaptă pe el dacă nu se schimbă, dar nu mă mai lungesc.

9 răspunsuri:
| Paul754880338 a răspuns:

Unica solutie, dupa cum bine stii si tu, este sa ai o discutie in amanunt despre acest subiect cu el. Trebuie sa intelegeti amandoi ca urmeaza o noua etapa in viata voastra si chiar pentru mama lui este un nou inceput. Da, este fiul ei, dar nu mai este copil, iar posesiunea ei excesiva si protectia agresiva generata de teama de a recunoaste inceperea acestei noi etape nu face decat rau pentru toti. Daca ati reusit sa intelegeti si sa recunoasteti toti trei aceasta problema in urma unei discutii calme, e perfect. Daca doar doi au inteles problema va fi greu. Daca doar unul... este imposibil de mers mai departe. Poate asteptai ceva mai practic o pastila, o replica minune, o solutie magica, dar imi pare rau sa iti spun, cred ca nu exista asa ceva. Rabdare si intelepciune iti doresc!

| Eireann a răspuns:

Genul asta de comportament e characteristic fie femeilor cu un singur copil (sau un singur baiat) - odorul si comoara ei SAU femeilor care si-au crescut copii singure (divortate, vaduve sau cu sotul plecat cu anii in strainatate). Simte ca ii furi copilul asa ca incearca sa te indeparteze. Eu zic sa faci exact invers: implic-o in viata voastra. Nu iti face placere, stiu dar incearca. Petrece timp cu ea daca ai ocazia, roag-o sa te invete sa faci mancarea lui favorite, mergi cu ea la cumparaturi, in piata, etc. Invit-o la masa, la picnic sau unde mergi tu cu iubitul tau. Sa nu simta ca daca el se casatoreste cu tine o sa il piarda. Merita incercat desi suna exact ce nu iti doresti.

| QVictoria explică (pentru Paul754880338):

Buna
Multumesc pentru răspuns

Iubitul meu a vorbit cu ea de atâtea ori,calm,frumos, a încercat să-i explice de ogroaza de ori!
Mereu a început sa tipe la el, ca este singurul băiat, sa nu o lase singura, sa stea cu ea mereu, pentru ca este mama lui și după 30 de ani sa plece de acasă.

Ținând cont ca tatăl lui a înțeles și niciodată nu sa băgat, tine foarte mult la mine și pe mama lui o deranjează asta...
Ma simt ca o intrusa când vin la el acasă...

Ia spus odată când era cu mine, sa se ducă el la "curve" cum făcea tatăl lui in tinerețe

Efectiv nu o mai pot suporta, am încercat tot ce se poate!

| QVictoria explică (pentru Eireann):

Buna
Multumesc pentru răspuns

Am încercat tot ce se poate,sa vorbim,ieșim etc...
Niciodată ei nu-i convine ca sunt acolo, vrea sa fie decât ea cu baiatuil ei (iubitul meu )
Tatăl lui tine foarte mult la mine și niciodată nu sa băgat, pe ea o deranjează asta!
Niciodată n-am încercat să-l îndepărteze de ea, dar vreau sa avem și noi intimitatea noastră, mereu sa bagă peste noi

| sunnyday6 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect!

| Rux04 a răspuns:

Bună. Dacă el la varsta asta nu iese niciodată din cuvântul mamei nu este în regulă. Te sfătuiesc să-i explici calm că este cazul să se maturizeze și să nu o mai lase să-l controleze. As mai zice sa-i propui să vă mutați dacă aveți salariu.

| sunnyday6 a răspuns:

Esti orbita de dragoste! Si nu realizezi ca, de fapt, nefiind dorita de ma-sa NU o sa ai CUM sa ai o casnicie normala cu gagiul asta al tau! Asa cum si ma-sa e femeie ca tine, veti fi mereu in rivalitate (da, pentru ea esti o rivala) si povestea asta va continua asa pana la sfarsit si nu doar cu tine, ci cu orice femeie ar avea fiul ei.
Faptul ca esti plinuta o deranjeaza pe ea? Poti incerca sa slabesti, asta pana in nunta, ca sa vezi daca isi schimba atitudinea fata de tine! Fa chestia asta si vezi reactia ei! Daca si atunci are ceva de obiectat si il trimite direct la curve, trimite-o tu la dracu pentru ca crede-ma, fericita n-o sa fii veci in familia asta si nu stiu daca are rost sa induri atata umilinta pentru nimic.
Ai tai ce parere au de aceasta relatie si cum il trateaza pe iubitul tau? Banuiesc ca ei se poarta cu el exemplar.
Sa nu uiti ca nu s-a terminat lumea la el, daca nu e in stare sa o convinga pe ma-sa ca tu esti aleasa inimii lui, (a incercat? a dat cu pumnul in masa, obligand-o sa accepte faptul ca tu esti alegerea lui?) - no comment.
Un lucru e sigur, fetisori ca el condusi de mamica, o sa mai gasesti si tocmai din cauza asta e de dorit sa ii eviti!
Asadar, pentru linistea si fericirea/sanatatea ta mentala...ori slabesti si ma-sa inceteaza cu agresiunea aceasta vizavi de tine, ori ii lasi naibii ca nu esti fata de pe strada si fugi cat vezi cu ochii (inca esti tanara si viata iti va scoate in cale un om si o familie normala unde sa te poti integra si simti ca la tine acasa, dorita, iubita si implinita).
Ps: filmeaz-o pe ma-sa si arata-le parintilor tai si prietenilor, iti vei aminti si tu de ce ai scapat.
Numai bine!

| Violleta2022 a răspuns:

Am un singur fat sa-ti dau: cauat-ti un barbat adevarat, ca asta a ramas la stadiul de copilas infantil, care este imbracat, hrani si face doar ce spune mama lui.
Oricum, viitor fericit alaturi de el, nu exista, atata vreme cat mama lui primeaza in viata si deciziile lui.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te suportă mama lui.