| anonima188888 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru! Sunt clasa a 8a si imi place mult de tot de un coleg de clasa. Totul a început pe clasa a 5a cand el era tot timpul in preajma mea si se purta altfel cu mine, spunându-mi ca sunt singura normala la cap din clasa si imi zambea des. Tocmai acest zambet al lui m-a făcut sa incep sa il plac abia in a 6a, in a 5a nu imi dadeam seama. Din a 7a totul s-a racit inexplicabil, a început sa tina totul doar la nivel de cat da rezultatul la problema sau ce scrie la tabla. Anul asta, in prima parte a semestrului, cea facuta fizic la scoala, am mai avut discuții legate de scoala si de faptul ca m-am prins ca nu răspunde la ore din timiditate si aia a fost cam singura conversație mai altfel. In ultima zi de scoala fizica prin noiembrie l-am luat in brate de ramas bun si i-am zis ca tin la el, dar nu cred ca a înțeles ideea. In online singurele conversații pe social media au fost pe whatsapp, (caci pe Instagram nu ma urmareste) in care imi cerea sa ii trimit lectia de la o anumita materie cam saptamanal, deoarece profa nu avea conexiune buna si nu se vedea ce scria. Acum când am revenit in bănci, am vazut ca ma ignora total, adica eu il intrebam ceva, cum ar fi, de ce râdeți sau ce s-a întâmplat cu nu stiu care si nu răspundea sau pleca de acolo, ulterior l-am întrebat daca l-am suparat cu ceva, atunci el a zis ca nu, dar dupa a început sa vorbeasca iar cu mine cat de cat despre scoala, lectii si mi-a răspuns când l-am intrebat despre profilul de la liceu (ambii dam la acelasi profil si liceu), de asemenea, a zambit când i-am adus aminte de o faza cu un sendvis de anul trecut. Azi iar n-a prea vorbit si nu stiu ce sa inteleg. El nu prea vorbeste cu fetele de fel, sta numai cu prietenii lui care sunt super de treaba cu mine, adica ei vorbesc mai mult cu mine decat el deci nu ei sunt problema. Nu e genul de baiat golan sau miștocar, e vazut ca cel mai timid baiat din clasa de obicei. Eu am problema ca ma emoționez foarte mult cand sunt in preajma lui si nu stiu ce sa zic si ma comport extrem de ciudat si cand vad ca nu imi raspunde chiar daca aude, adica sunt langa el, ma întristez rau. Tin la el foarte mult pentru ca stiu ca are cel mai bun suflet si ca este destept, cuminte si respectuos si pur si simplu, felul in care ma facea sa ma simt in a 6a cand era altfel... e primul baiat de care imi place, nu sunt genul ala de fata de 15 ani cu 7 iubiti la activ happy

Intrebarile mele sunt:
1.ce credeti ca s-a întâmplat de s-a racit de mine inexplicabil?
2.cum interpretati comportamenul lui?
3.cum sa vorbesc cu el fara sa fiu o ciudata?
4.fac ceva greșit?
5.merita sa vreau sa fiu cu el chiar daca nu stiu ce simte?
6.cum sa procedez de maine?

Va mulțumesc mult de tot pentru rabdarea de a citi aceasta întrebare!
Sunteți minunați!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă te emoționezi așa de tare in prezența lui inseamna că-l iubești.
Insă de te poți stăpâni un pic nu vei face greșeli.

| tzionut a răspuns:

Draga daca e timid ia tu initiativa. Data viitoare cand il vezi langa bloc si e singur, abordeazal si spune-i ca iti place si ca iti doresti o relatie cu el. intreba-l daca e atras de tine si daca isi doreste o relatie cu tine.
Acum cauzele pentru care e distant pot fi multiple, prioritizeaza invatatul, e atras de alta fata deci nu mai prezinti interes, nu e inca pregatit pentru o relatie, nu e atras de tine, nu te vede ca pe o iubita ci doar ca o fata din grup.
Sunteti la adolescenta, diferentele de inaltime se vor reduce.

| anonima188888 explică:

Tin sa mentionez ca suntem si vecini adica el sta in blocul din fata mea si ne cam evitam cand ne întâlnim pe strada

| anonima188888 explică:

Ar putea fi vreo problema faptul ca e eu sunt o fata inalta si el un baiat scund adica sunt puțin mai inalta ca el, oare asta e motivul?

| Anonimboy17year a răspuns (pentru anonima188888):

Depinde ce preferinte are. De obicei fetele innalte sunt foarte dragute deci nu cred sa fie asta motivul, mie cand imi placea de o cooega, incercam sa o evit, m.am intalnit de vreo 3 ori accidental si.mi ieseau silabe diferite, aleatorii din gura, parca eram handicapat, la cat de mult o iubeam,winking cel mai probabil te simpatizeaza si el..., incearca, daca vrea sa stea cu tine e ok, daca nu nu, dar tine minte: Dragostea si banii trec, Creerul si caracterul raman.m

| RareșAnonim a răspuns:

Si mie de o colega doar ca ea ma tot respinge