| Steluta444 a întrebat:

BUNA TPU am nevoie de mare ajutor, deoarece sunt foarte stresata.
Mi-a intarziat menstruatia.
Luna trecuta in noiembrie mi-a venit in data de 14 acum mi-a intarziat cu aproape 2 zile. Problema este ca nu prea am semne ca va veni ma dor putin de tot sanii chair foarte putin cam din data de 12 decembrie dar pana acum nici un rezultat.
Am calculat cam prin ce data ar putea sa-mi vina si a iesit data de 16 decembrie asta fiind maine dar sincer nu simt nici o durere.
Am avut acte sexuale cu prietenul meu atat protejate cat si neprotejate dar niciodata nu a ejaculat in mine.
Eu tin o dieta adica merg la nutritionist si ma gandesc ca poate de aia imi intarzie insa luna trecut mi-a venit regulat chiar daca am fost la nutritionist.
Sincer nu mi s-a intamplat pana acum sa imi intarzie si sunt foarte speriata si stresata

Credeti ca sunt insarcinata?
Aveti vreo idee de ce imi intarzie? Sau care ar fi problema?
Va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sexul neprotejat duce si la sarcini, asta este foarte clar, indiferent ca ejaculeaza afara sau inauntru, uneori se intampla si inevitabilul, mai ales cand sunt 2-3 partide de sex, una dupa cealalta, si cand sperma ramasa neeliminata pe tractul urinar, se scurge in vaginul fetei, la partida urmatoare. Asta este de fapt cea mai comuna greseala care te poate lasa insarcinata.

Nu inteleg de ce ai fii speriata si stresata, daca ai avut sex neprotejat inseamna ca ai consimtit de buna voie si chiar ai luat in calcul posibilitatea unei sarcini, nu? Cel putin asa este logic!
Daca nu ai consimtit de buna voie la sex, atunci poti sa acuzi baiatul de viol si el isi ispaseste pedeapsa iar tu pari in fata parintilor nevinovata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Modul in care este prezentata problema ta NU permite o analizare a situatiei si nici formularea unui raspuns cert, exact si corect fiindca nu sunt prezentate/oferite datele strict necesare unei analize stiintifice. Pe baza celor oferite/prezentate poti spera sa primesti doar niste simple pareri sau presupuneri nefondate, subiective fara nici-o valoare reala si la ghicitoarea ta sa-ti raspunda eventual Mama Omida sau ghicitoarele Vanessa ori Melissa. Pentru a ti se putea da un raspuns catusi de cat cert, clar, precis dar mai ales unul care sa fie si corect sunt necesare date precise/exacte dupa cum urmeaza : 1. ) cea mai importanta precizare, daca ciclul menstrual este REGULAT sau NEREGULAT, 2. ) data la care s-a/s-au produs acte sexuale neprotejat si in ce loc s-a ejaculat, Doar prezentand aceste date, care daca vor fi si precise, poti spera sa ti se dea un raspuns probabil corect d.p.d.v. stiintific si medical. Datele prezentate in intrebarea ta sunt irelevante si insuficiente astfel ca NU se putea trage o concluzie si formula un RASPUNS ci doar pareri. Se pare ca ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT, caz in care orice raspuns devine hazardat. Multa sanatate!

| Ela05 a răspuns:

Dacă în maxim două săptămâni nu îți vine eu te-aș sfătui să faci un test de sarcină, pentru orice eventualitate.