| dianainsta01 a întrebat:

Am nevoie de niste pareri si de niste sfaturi. Unii dintre voi s'ar putea sa a considerati ciudata. Deci, sunt fata, am 12 ani si sunt din Craiova. Multe dintre prietenele mele au avut sau au deja un iubit, in schimb, eu, nu am avut niciodata unul. Stiu ca este ciudat sa imi fac astfel de probleme la aceasta varsta, dar ma simt ciudat in preajma lor. Imi este frica ca nu o sa am niciodata un prieten. Cred asta pentru ca pe Facebook am like'uri numai de la fete, dar eu in viata reala ma inteleg la fel de bine cu baietii cat si cu fetele. AM NEVOIE DE PARERILE VOASTRE, VA ROG... sad. aaaa, si voi la ce varsta ati avut primul prieten si primul sarut (cine vrea, mi'ar place sa primesc detalii happy )?

22 răspunsuri:
| MaDeclarFan a răspuns:

Nu e nisio problema, draguto happy nu trebuie sa te ingrijorezi in privinta asta, gandeste-te: ce au prietenele tale daca au prieten la 12 ani? Peste un timp, poate vor fii considerate depravate. Nu cred ca sunt eu in masura sa zic prea multe, eu am 14 si am prieten dar totusi e o mica diferenta. Stai tu linistita si fi prietena cu toata luma, e mai amuzant sa poti sa vorbesti cu toti baietii cu care vrei decat sa stai stresata ca se va supara prietenul + ca vei invata cat de cat cum sunt baietii fara sa iti faci griji apoi ca nu stii ce sa-i spui prietenului tau cand va certati. Deci... distreaza-te cu toata lumea si nu te speria, toate la timpul lor...si cum zicea alex velea "mai bine mai tarziu decat prea devreme" big grin :*

| thegatekeeper a răspuns:

La 12 ani nici nu imi trecea prin minte exstenta unei relatii (sau ma rog, ceea ce se poate numi "relatie" la varsta aceea). Nu ai de ce sa iti faci probleme in legatura cu asta, nici macar nu ai intrat in adolescenta si deja te gandesti ca vei ramane singura?! Nu e nimic anormal sa nu ai prieten la varsta asta, ci mai anormal mi se pare faptul ca se presupune ca trebuie sa ai o asa-zisa relatie de la o varsta din ce in ce mai mica.
Primul sarut s-a intamplat la 17 ani in cazul meu. Pana atunci nu mai avusesem niciun prieten si nici cu persoana in cauza nu a fost ceva serios. Am avut doar o relatie scurta pana acum si in prezent am 18 ani. Nu disper si nu cred ca voi ramane "forever alone", iar daca se intampla asa, nu cred ca o sa ma deranjeze prea mult. Oricum, ideea e ca nu are rost sa iti faci griji in privinta asta, fiindca nu prea se pune problema unei relatii la 12 ani, desi asa pare, in ziua de azi.

| dianainsta01 explică (pentru thegatekeeper):

Merci, ai dreptate! Eu doar am fost intimidata din cauza prietenelor mele happy

| thegatekeeper a răspuns (pentru dianainsta01):

Cu multa placere happy. Te cred, e normal sa te intrebi daca tu esti "normala" sau nu intr-o situatie de genul, insa nu intotdeauna ceea ce face majoritatea este in regula sau "normal", ci este exact invers, de multe ori.

| Claudiu709 a răspuns:

Eu am 15 ani.Nu am avut inca o prietena si nici nu am avut primul sarut!

Eu nu sunt genul de persoana care sa aiba o iubita doar pentru `ochii lumii`.
Intr-adevar, ca orice baiat, am si eu o fata pe care o iubesc si voi lupta pana ii castig inima!

Si ce daca toti prietenele tale au deja un iubit.Majoritatea nu stiu ce e iubirea, vad un baiat dragut si gata, vor sa fie impreuna cu el.
Sfatul meu pentru tine este ca nu trebuie sa te simti ciudat cand toti prietenii tai au o relatie.Este logic ca 100% din relatiile copiilor sub 15 ani sunt bazate doar pe aspectul fizic.Nu este nevoie doar de atat, trebuie sa iti placa si psihicul.
Asa ca nu fii suparata, asteapta pana gasesti pe cineva care sa te merite!

| dianainsta01 explică (pentru Claudiu709):

Multumesc! Acum chiar ma simt mai bine =)

| Azµre a răspuns:

Ai 12 ani, mai stai, mai crești și pe urmă te gândești și la băieți.

| EvaneSScence a răspuns:

Raspuns pe scurt: eu la 15 ani, acum am 16.
Unele aveau, altele nu aveau, dar la 12 ani nu acea nimeni, pe bune.
Oricum nu iti poti face prietenul la comanda.

| NoLiesJustLove a răspuns:

Ai doar 12 ani stai linistita o sa ai prieten la momentul potrivit.deocamdata esti prea mica si mai bine e sa ai un prieten mai tarziu decat prea devreme pentru ca dupa nu o sa poti sa stai singura si o sa fii cu mai multi baieti ceea ce nu e bine iti spun pentru ca si o prietena a avut prieten pe la 12 ani si de atunci nu mai poate sa stea singura adica sa nu aiba o relatie daca ma intelegi.asa ca nu te grabi ai inca toata viata inainte. bucura-te de copilarie.te pup si nu mai fi suparata din cauza asta.

| dianainsta01 explică (pentru NoLiesJustLove):

Multumesc! Esti draguta :*

| NoLiesJustLove a răspuns (pentru dianainsta01):

Ma bucur ca te-am ajutat.te pup!

| KnowEverything a răspuns:

Ce intelegi tu prin prieten? ceva la comanda? daca de pe acum vrei "prieteni" atunci pana cand te ïnsori o sa schimbi inca vreo` 10... zi mersi ca m-am abtinut sa iti dau un raspuns rautacios laughing. (glumesc)

| dominyksk a răspuns:

La 12 ani este cam rapin sa ai iubit, si + de asta la varsta asta nu poti sti ce e iubirea cu adevarat, duh si apoi te mai miri dc vezi fete de 13-14 ani gravide daca lor le trebuie iubiti la 12-13 ani pff generatia asta

| dianainsta01 explică (pentru dominyksk):

Da, sunt de acord cu tine, asta cred si eu. Doar ca eu a mai mentionat si ca ma simt intimidata de prietenele mele care au avut un iubit...

| AndreiPiticu99 a răspuns:

Am 14 ani si prima relatie la 13 ani de 2 saptamani dar fata a ras de mine, acum suntro relatie de asta vara, primul sarut a fost cel mai frumos, am fost cu prieteni la piscina a venit si fata cu care sunt, un baiat ca sa rada de ia a inpinso in apa si ea nu stii sa inoate si era apa de 2 metri si are 1.68 cm am sarit dupa ea am scos-o din apa, seara nea intalnit pe strada, m-a luat in brate si m-a sarutat dulceeeeeeee. cam asta e poveste. mai asteapta ca nu e musai ca la 12 ani sa ai o relatie bafta

| Maleficul a răspuns:

Am 14 ani am avut prietena si e mare bataie de cap. Mai ai rabdare

| Alexxa321 a răspuns:

12 ani? La 12 ani pune mana pe carti, nu pe penis. Ca nu ma lasa admin'ii astia prosti sa scriu cum as vrea.

| dianainsta01 explică (pentru Alexxa321):

Stii, aveam nevoie de un raspuns nu de ce ai spus tu! Apropo, te-am RAPORTAT!

| Skaywalker_Matei_1993 a răspuns:

FrateWTF ce dracu crezi ca dac pana la 12 ani nu ai avut nici un prieten n-o sa ai niciodata? deja te imaginezi o baba cu pisici si ce dracu lol ca pe fb ai likeuri doar de la fete ca dac dai share la porcarii cen aa nu stiu iubirea e totul sau pai poze cu tine nu stiu facanduti poze in oglinda crede-ma ca doar fetele o sa-ti dea like zic asta in calitate de baiat

| dianainsta01 explică (pentru Skaywalker_Matei_1993):

Nu am poze facute in oglinda! Si nu dau Share nici la porcarii. Apropo, nu m-a ajutat deloc raspunsul tau happy Daca nu iti place intrebarea si nu poti da un raspuns folositor, NU MAI RASPUNDE, FRATE!

| lagunablue10 a răspuns:

La 14 ani am avut primul sarut
la varsta ta nu mi-as face griji caci nici prietenele mele nu au si au 14 ani!

mai asteapta vreo doi aniwinking

| Niuaaa a răspuns:

Doamne,asteapta am si eu 12 ani si nu ma grabesc. ca mai am o viata intreaga in fata