| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de o părere. Cum am mai zis poate în alte întrebări, îmi place de un băiat. Suntem colegi. I-am mărturisit faptul că îl plac acum aproape un an. Atunci el mi-a zis că și el mă place și după vreo lună, timp în care bătea apropouri și tot spunea hai să fim împreună, am acceptat să intru încercam să vedem cum ne-am înțelege. Ideea este că după ceva timp, am aflat că o foarte bună prietenă comună îl place și ea și am decis să ne vedem fiecare de treaba lui pentru a nu o face pe ea să sufere. Cu toate astea, în momentul când am luat aceasta decizie eram în vacanța dintre semestre, iar după vacanța când ne-am întâlnit la facultate singuri, el a venit la mine și m-a sărutat din nou, deși spusesem că ne oprim. Totul mergea bine însă noi nu eram efectiv intr-o relație ci mai mult intr-o încercare. Am avut o mică iesire in care i-am reproșat că nu mă baga in seama prea des, pentru ca nu prea era genul care sa caute pe cineva și cu câteva zile înainte, la un laborator, a venit in sala, a salutat colegele de lângă mine și la mine nici nu s-a uitat. E drept că am stabilit inițial sa nu știe nimeni pana nu ne decidem dacă vrem cu adevărat sa fim împreuna, însă atitudinea lui m-a rănit. Pana la urma, un salut nu arată ca suntem împreuna. Când i-am zis ce simt, mi-a spus ca exagerez, ca ne facem rău și ca ar fi bine sa ne oprim. Apoi a venit pandemia. Lucram mult împreuna cu el și colega noastră și ea ii tot spunea ca îl iubește lucru care mă făcea de multe ori sa mă simt in plus in toată discuția lor. Așa că, crezând ca e prietenul meu și mă va ajuta sa nu îmi mai pese și mă va susține, i-am zis ca mă simt aiurea. Și el mi-a zis ca asta e, o sa îți revii doar da-ți timp. Însă nu era vorba de gelozie, ci de faptul ca nu simteam ca este locul meu intre ei, însă învățam și nu puteam renunța la acele întâlniri pe zoom. I-am mai dat mesaj la o scurta perioada in care i-am zis ca as vrea totuși sa încercam însă m-a refuzat. Am zis asta e, și, urmând sfaturile unor prietene care aflaseră de la mine cum sta treaba, am decis sa nu ii mai vorbesc pentru a putea trece peste. Însă lucrurile nu au mers așa. Peste alte 3 săptămâni, am mers in sesiune la colega mea și acolo venea și el sa învețe. Brusc iar îmi dădea atenție, mă cicalea, se lega de mine din orice. Intre timp eu ii marturisisem colegei faptul ca îl plac, lucru pe care îl știa și el. Gesturile lui o făceau geloasa pe prietena noastră însă el continua sa le facă chiar dacă eu nu ii răspundeam. Deși am stat la colega mea, au fost momente in care a zis vorbe care m-au deranjat, vorbe care păreau menite sa mă facă sa înțeleg ca el ii aparține, deși el nu o place și i-a zis acest lucru. La finalul sesiunii, bătea din nou apropouri la o relație și mi-a zis ca a vrut sa mă sărute de nenumărate ori când am fost lângă el însă nu putea pentru ca era colega noastră de fata și a zis ca ar vrea sa mai încerce. Am acceptat cu gândul ca ne vom întâlni dacă îmi voi găsi un job pe vara. Însă in vacanța nu ne-am putut întâlni. Și după o luna in care vorbeam zilnic și destul de mult, a început sa îmi bata apropouri sexuale pe care le luam ca niște Glume pentru ca amândoi glumim foarte mult. Însă acum, in Septembrie, i-am zis ca îmi pare ca s-a răzgândit și el a zis ca așa e însă nu vrut sa îmi spună la telefon sau prin mesaj ci sa îmi spună in fata când ne-am fi întâlnit. Ideea este că îmi spunea ca nu vrea sa pierd timp cu el pentru ca el s-a obișnuit singur și deși mă place nu se poate atașa și ca nu merge ca in atâtea luni nu s-a realizat nimic, ca suntem departe pentru ca sunt circa 150 de km dus întors ca sa ne putem vizita poate și un pic mai mult și ca el a renunțat. Mi-am zis ca poate el nu a dorit niciodată relație ci doar sex, însă nervii și supărarea iarăși mi-au trecut și acum, de circa 2 săptămâni îmi da mesaje legate de ore uneori dar niște mesaje fără noima, pentru ca întreabă lucruri evidente sau pe care știu sigur ca le știe. Glumeste mult. Practic e același comportament. Ieri m-am întâlnit cu el și începuse sa mă cicaleasca din nou, sa mă ciupească și sa facă Glume. Nu mai înțeleg sincera sa fiu ce vrea. Pe de o parte zice ca nu vrea nimic, însă nu își schimba comportamentul. Tot caută sa se apropie de mine și tot face gesturi sa mă cicaleasca și se comporta exact ca in vara când a zis ca vrea sa fie cu mine. Nu înțeleg de ce face asta știind ca nu mă ajuta. As vrea sa fiu cu el și totuși după atâtea du-te-Vino parca nu mai vreau. Se joaca cu mine sau cum? Și de ce? Știu ca a avut o relație și a suferit după terminarea ei, însă de atunci sunt 2 ani. Și poate nu a trecut peste pentru ca aduce vorba uneori ca nu vrea sa mai treacă prin același lucru, deși eu și fata respectiva suntem complet diferite. Nu știu ce sa mai zic și ce sa fac. M-as fi îndepărtat de el, însă suntem colegi și suntem nevoiți sa lucram împreuna. Aseară am mâncat in oraș fast-food și îmi spunea uite te-am scos la cina romantica.????Voi ce credeți? De ce face asta? Ce urmărește? Mă gândeam ca se va îndepărta de mine dar el vine din nou. Nu mai pricep nimic. Știu ca e foarte lunga poveste și va mulțumesc dacă va faceți timp sa o citiți.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu... deci este bine ca ai povestit in detaliu tot ce te macina, este bine ca stii cum sta treaba.

DAR, eu cred ca tu intelegi gresit relatiile. Pai tu nu esti impreuna cu el ca iti e ca se supara colega ta? Pe bune? :/ pai colega ta sta cu tine sau un eventual iubit?

Tu vorbeste cu el, daca vrei sa fiti impreuna, fiti impreuna in ochii tuturor, nu sunteti copii sa va ascundeti. Daca si el vrea, atunci este ok.

Daca tu nu vrei atunci asta este si gata.

| DoarOSimplaIndragostita a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ideea e că el ba vrea ba nu vrea. Chestia e că a zis pas însă continuă să se comporte ca și cum ar vrea sa fie cu mine. Chiar nu îl mai înțeleg. Se joaca intenționat cu mine sau cum?

| DoarBogdan a răspuns (pentru DoarOSimplaIndragostita):

Pai asta numai el stie... vorbeste cu el, trebuie sa vorbesti, pana la urma este viata ta. Tu ce vrei cu adevarat?