| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU. Am nevoie de o părere/sfat. Este în legătură cu relația mea. :/
Sunt împreună cu un baiat de aproape 2 luni (ştiu, e puțin.). Noi ne cunoastem de cateva luni dar de abia pe la inceputul lunii octombrie am inceput o relație. Ne intelegeam minunat, pot sa jur cu mana pe inima, nu aveam din ce sa ne certăm. Totul era dulce si frumos. Pana cand a aparut aceasta problemă la el in familie... si a inceput sa fie tot mai rece cu mine, nu vorbea mai deloc, nu era atent la ce ii spuneam sad
Nu i-am dat mesaje pentru ca oricum nici el nu o făcea, si ma gandeam ca ar fi mai bine sa il las sa se linisteasca. Deci nu eram suparata ca nu imi da mesaj, ma gandeam ca o perioada de gandire si liniste il va ajuta sa isi mai revina, stiam ca e foarte suparat din cauza a ce s-a intamplat. Doar ca aceasta perioada a durat mult... Ultima oara cand am vorbit cu el a fost acum 8 zile. Il vad conectat pe mess zilnic, dar nu imi spune nimic. Aseara s-a intamplat sa primesc mesaj pe snap de la un baiat, si am vorbit putin cu el apoi i-am cerut Facebook-ul. Am vorbit si acolo, pe mess, si pana la urma am aflat ca baiatul asta rudă cu prietenul meu. Eu oricum banuiam chestia asta, pentru ca sta in acelasi oras ca el, plus ca avea poza de profil impreuna cu unchiul prietenului meu. Si acest baiat, care spune că e vărul lui, de ieri imi tot spunea ca sunt frumoasa si ca i-ar placea sa ne cunoastem, i-am zis situatia aseara dintre mine si iubitul, si a spus ca nu ar trebui sa ma intereseze daca nici lui nu ii pasa. De abia azi mi-a zis ca prietenul meu e rudă cu el. apoi a spus ca nu vrea sa ma raneasca dar prietenul meu i-ar fi spus lui ca e cu altă fată, si ca nu mai vrea să audă de mine. Nu prea credeam. I-am spus asa : "ai dovezi, mesaje?" A spus ca nu dar nu are de ce sa ma minta. I-am zis "ok, ma despart de iubitul meu si ii zic ca din cauza ta, ca tu mi-ai zis ca ma inseala" si a zis da, ca pot sa ii zic. Sunt confuză. Aceasta rudă de-a prietenului meu, tocmai isi facuse cont aseara presupun (nu avea puncte aproape deloc pe snap), si nici nu stiu cum m-a gasit. Alt lucru ciudat: pe snap are o data de nastere, nu stiu care, dar scrie zodia scorpion (si iubitul e scorpion) iar pe Facebook are alta si cand l-am intrebat a zis ca ziua lui e cea afisata pe Facebook... o.O
Nu stiu ce sa fac! Sunt confuză rău! Nu stiu ce se intampla si cat adevăr spune acest tip.
Voi ce parere aveti? Ce ati face in locul meu, cum ati reactiona? Vreau un raspuns cat mai detaliat, va rog!

Mentionez ca acest baiat care spune ca e ruda cu el, atunci cand i-am aratat Facebook-ul prietenului meu a zis ca il stie din vedere, dar de abia azi a recunoscut că e ruda cu el! Nu inteleg de ce a mințit in legatura cu asta.

7 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Eu cred ca ori era iubitul tau ori era pus de iubitul tau. Iubitul asta al tau cam vrea sa fie "fostul" si nu prea stie cum sa iti spuna.
Oricum, din moment ce el e activ pe site-urile de socializare iar tie nu iti scrie...e mai mult decat evident ca nu prea mai esti in peisaj. Eu l-as suna si i-as spune ca e cazul sa stam de vorba.

| Elyiela a răspuns (pentru sofisis):

Eu de fapt ma gandisem ca baiatul e acesta e pus de prietenului meu ca sa ma incerce, poate el vrea sa vada daca l-as insela?

| sofisis a răspuns (pentru Elyiela):

Nu cred...si chiar si asa, e aiurea rau toata faza. Adica nu are timp sa stea de vorba cu tine dar are timp de farse la adresa ta?

| Rux04 a răspuns:

Întâi discută cu iubitul tău si apoi ia o decizie. Spune-i ca te deranjează atitudinea lui si ca îți doresti să lămuriți lucrurile! Dacă are pe altcineva ar fi normal să-ți spună.

| Elyiela a răspuns (pentru Rux04):

Nu vreau să îi dau mesaj încă. Stii de ce? Asa am facut aproape mereu. Daca nu imi dadea mesaj, eu ii dadeam lui. Acum vreau sa vad cate zile dureaza pana cand imi trimite el mie mesaj. Daca nu o face pana duminica, atunci ii dau eu. Dar o sa ma despart de el daca nu are de gand sa imi dea mesaj pana atunci.

| Evolettee a răspuns (pentru Elyiela):

Care e faza cu așteptatul zilelor? Fii scurtă și la obiect întreabă l, mai vrei sa continuăm relația asta sau nu și dacă are pe altcineva să ți spună și să nu o mai lungească atât pentru că timpul asta nu își are rostul aiurea, ii poti spune și de "ruda" lui pentru că până la urmă nu ar trebui sa ai încredere în alții pe care ii cunosti de o zi, nu l acuza, ci întreabă l mai întâi

| aleexxaandraaa a răspuns:

Ori nu e ruda cu el si te minte ca sa te desparti de iubitul tau (pentru ca el poate crede ca va avea o sansa cu tine daca nu mai esti impreuna cu iubitul tau), ori este iubitul tau si incearca sa se desparta de tine, sau poate el a pus pe cineva sa minta pentru a te face sa te desparti de el.
Din punctul meu de vedere ar trebui sa vorbesti cu iubitul tau despre cum se simte si despre ce simte, si dupa poti trage concluzii.