| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Am 16 ani, sunt fata.
In clasa a noua mi-a placut de un coleg de clasa, Alex. Colegul acela mi-a spus in acel moment ca nu ma place si m-a evitat tot anul. Inca m-a facut sa cred ca ii place de alta colega, Maria.
In clasa a zecea, cam prin septembrie, m-am combinat cu colegul lui de banca, Rares. Rares a recunoscut ca ma place din clasa a noua si mie mi se parea simpatic, am zis sa ii dau o sansa, cu Alex nu aveam sanse oricum.
Cat timp am fost cu el m-am atasat de Rares extrem de mult. Toata clasa ne admira relatia.
Cam acum doua saptamani, Alex vorbea cu colega mea de banca (Elena) la ora de sport. Noi ii vedeam, dar nu stiam despre ce vorbesc.
Dupa trei ore, cand eram acasa, m-a sunat Elena si mi-a spus: "Vrei sa iti spun ce am vorbit cu Alex la sport? Deci, mi-a spus sa iti zic personal ca ii pare rau ca a fost brutal in a noua si ca toata faza cu Maria a fost falsa. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa te desparti de Rares."
O ora mai tarziu, Alex mi-a trimis mesaj pe skype: "Ti-a spus Elena?" si mi-a zis ca ii pare rau ca a fost brutal si ca simtea ca imi este dator sa imi ceara scuze, mi-a spus ca nu a vrut sa raneasca sentimente, si apoi mi-a zis " Si sa stii ca poate te placeam...". Eu i-am raspuns "Daca ma placeai, nu ma evitai un an intreg", la care el: "Nu sunt un om direct. Sunt unul care asteapta momentul potrivit. Dar nu vreau sa schimb sentimente, chiar deloc." Elena mi-a mai spus ca Alex i-a zis a doua zi ca ma place, in momentul de fata, 68%. La care Elena face o remarca: "E mult! E foarte mult, crede-ma! Totusi, e Alex...". El e genul care isi vede de scoala, si nu e cu relatiile.
Probabil m-am lasat influentata de ceea ce mi-a spus Alex si de faptul ca l-am placut si poate ca inca simt ceva pentru el, si m-am despartit de Rares.
Alex, la scoala, se comporta foarte frumos cu mine. De exemplu, azi ne-am adunat tot grupul: 4 baieti si 4 fete si ne-am propus sa mergem la film de ziua lui Alex. La care eu, avand ceva personal cu Raluca, una dintre fetele din grup, am zis: "Eu nu vreau sa vina Raluca." la care Alex : "Ok, Raluca, poti pleca." si multe alte faze.
Insa de cand m-am despartit de Rares, ma simt rau. Azi am inceput sa plang, aseara la fel. E bine ca ma descarc, dar imi amintesc de el. Dar daca m-as impaca cu el, as pica foarte prost in fata amandurora. Alex m-ar considera o tar*a, iar cu Rares nu m-as intelege prea mult (motivul pentru care ne-am despartit, pe langa influenta lui Alex, a fost faptul ca eu si Rares suntem diferiti la caracter, nu prea avem subiecte de discutie, pe cand cu Alex as avea o multime, suntem identici).
Nici nu stiu, probabil sufar asa mult dupa Rares din cauza faptului ca am stat ceva vreme cu el, am facut multe impreuna si m-am atasat de el. Daca as sta asa mult timp si cu Alex, sa vorbim non-stop, probabil asta as simti si in cazul lui. Pentru ca eu sunt constienta de faptul ca l-as prefera pe Alex in locul lui Rares.
Alex i-a mai spus Elenei ca nu vrea sa strice prietenia cu mine.
Sfat: Ce ar trebui sa fac? Stiu ca e lung, dar am vrut sa va dau toate detaliile. Ideea e ca sufar mult dupa Rares si simt ca vreau sa ma imbratiseze iar... Dar pe de o parte, as vrea sa imi pastrez imaginea buna in fata lui Alex, ceea ce nu as putea face daca m-as impaca cu Rares. Il plac pe Alex...Dar inca sufar dupa Rares. Ma gandesc ca daca m-as imprieteni cu Alex, as uita.
Voi ce credeti ca vrea sa imi transmita Alex prin comportamentul lui? Si ce ar trebui sa fac in privinta asta? Dau funda.

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Iata de ce nu sunt recomandate relatiile cu baietii din clasa. Ce te vei face pana la sfarsitul liceului, ii vei lua la rand pe toti? La varsta aceasta, este normal sa-ti placa un timp de un coleg, urmatorul trimestru te trezesti ca-ti place altul si uite asa nu o sa fie colegi suficienti. Interesant este si faptul ca Alex a avut momente in care te-a placut 68%! Putin, nici macar nu te-a placut 70%! Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard, pana cand procentul nu urca macar pana la 75, 5%!

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Rares ar trebui sa fie istorie. Odata ce ai facut-o, relatia nu va mai fi niciodata ce a fost. Plus ca spui ca nu prea sunteti compatibili.
In locul tau m-as gandi mult inainte de a intra intr-o relatie cu Alex. Pare a fi genul dominant si caruia ii place sa manipuleze. Nu iti va fi bine cu el.
Solutia cea mai buna ar fi al treilea, care sa nu fie cu tine in clasa.

| NoName0x0 a răspuns:

Ai gresit mult ca te.ai despartit de Rares, asta vezi si tu. Poate ca in timp gaseati mai multe subiecte comune si hai, nu ne spune ca nu ati avut deloc subiecte comune ca altfel nu ai mai fi stat cu el si nu te.ai mai fi atasat de el asa tare. Acum fapta e consumata. Ramai amica cu amandoi si incearca sa iti gasesti pe cineva din afara scolii! PS: Alex te.a dus de nas!

| anaanutza27 a răspuns:

Cred ca Alex a fost gelos pe relatia ta cu Rares. Eu cred ca ar trebui sa fi cu Rares. Sa ii spui ca ai gresit si ca inca il iubesti. Funda?