| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat/parere orice este binevenit. Problema mea este in felul urmator: Am cunoscut pe cineva pe un site de socializare, ne-am intalnit, ne-am placut si dupa cateva luni am decis sa fim impreuna ca relatie. *Nu am mai avut nicio relatie pana acum* Dar parintii mei nu au fost de acord cu ideea ca am cunoscut un tip de care ne-am cunoscut prin site-urile de socializare. A trebuit sa ascund faptul ca eu nu mai vorbeam cu el dar eu in schimb ma vedeam cu el pe ascuns. El s-a oferit sa vina sa-i cunoasca pe ai mei, dar eu am refuzat pentru ca parintii mei sunt foarte nu stiu cum sa spun, nu vor sa ma imbarlig cu cineva care nu are o situatie financiara buna (sa aiba casa si sa aiba o meserie) nici eu nu am scoala terminata din cauza lor, nu am o meserie din cauza lor. Nu am absolut nimic, in schimb muncesc pe bani care consider cat de cat ok pentru mine, dar ei imi spun mie ca de ce muncesc pe atat de putini bani. Poftim?! Cand intr-un final am decis sa le spun ca ma vedeam cu iubitul meu pe ascuns. Gata au inceput zeci de mii de cuvinte din gura lor si nu se mai termina. Imi spuneau ca nu am o scoala, nu am o meserie si imi arde de gagicareala? Pai stai putin, meserie nu am din cauza lor, scoala nici atat ca nu si-au dat interesul pentru mine... Muncesc pe cat pot, plus ca contribui la casa extrem de mult. Si asta este rasplata mea... Pana la urma am si eu dreptul la intimitatea mea si la viata, daca nu mi-ai oferit decat strictul necesar si ma multumesc cu atat. Pot sa-mi iau viata singura inainte, n-am nevoie de niciun sprijin de la ei.
* Mentionez ca parintii mei vor sa se intoarca in Romania si pe mine nu vor sa ma lase aici si mai ales cu el (nici macar nu vor sa-l vada sau sa-l cunoasca) *
Prietenul meu este dispus sa faca orice ca sa raman, dar parintii mi-au spus ca daca il aleg pe el sa uit ca am parinti. Si chiar daca ar fi sa nu mai fiu cu el, nu vreau sa mai stau cu parintii mei! Sunt satula sa fiu influentata la 20 de ani de parinti! Multumesc pentru timpul acordat.
Ofer funda pentru cel mai bun raspuns. Multumesc

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Si eu am 23 de ani ai am probleme aproximative ca si ale tale.Iti spun eu ce lipseste, curajul din partea ta si intelegere din partea lor.
Nici macar nu e vorba daca vei ramane cu el pentru totdeauna, sau sa se puna problema sa alegi, pentru ca este o prostie.Ai 20 de ani si de acum practic incepi sa ai relatii serioase si sa te gandesti la viitor si sa te pui pe picioarele tale.Nu inteleg parintii astea (si ai mei) ce nu pot sa aiba incredere in copii lor ca vor reusi, sau de ce nu ii ajuta sa reuseasca si trebuie sa vina un strain cu casa, bani, masini sa faca ceva pentru propriul lor copil.Si handicapata sa fi esti copilul lor si ai nevoie de iubire si de povesti si amintiri frumoase. Poate nu o fi el marea ta iubire, sau viitorul tau sot, dar deja fie ca ei vor sau nu a intrat in viata ta si ei ar trebui sa fie mai maleabil si sa inteleaga ca nu vor hotara ei viitorul tau pentru tine, ci singura iti vei alege drumul iar daca e sa dai cu capul de prag vei da singura si ei ca parinti trebuie sa fie acolo sa ai pe al cui umar plange.
Foarte multi parinti habar nu au sa se comporte cu copii si si eu la randul meu le-am spus alor mei "cand a trebuit sa imi purtati de grija m-ati pasat la altii sau nu va interesat si acum la 20 si de ani vreti sa ma reeducati, controlari" e anormal.
Incearca sa le explici ca vrei sa incerci sa ai o viata independenta, si ca inainte sa judece ar trebui sa il cunoasca pe iubitul tau.Sa le explici ca nu te mariti maine si nici nu il aduci in casa ci vrei doar sa te bucuri si tu de o prima relatie.

| Donsavas a răspuns:

Esti tânără si le poti avea pe amândouă familii. Si a ta si a părinților tăi. Încă ai nevoie de tata si mama, în condițiile în care voi nu lucrați si nu aveti casa. Nu cred ca ai vrea sa stai in casa si cu părinții altuia. Părinții tăi doresc sa ti fie bine si cu siguranta va fi asa dacă mai așteptați, ii lasi pe ai tai sa se obișnuiască si băiatul sa faca ceva cu viața lui.

| Mandreiv a răspuns:

Este un punct de cumpana situatia in care te afli tu acum... Ai de ales intre a deveni independenta si a rupe legatura cu parintii tai sau sa ii alegi pe ei. Daca vei alege sa ramai cu prietenul tau si esti sigura ca veti avea un viitor impreuna fa aceasta alegere dar de preferat ar fi sa incerci sa ramai si cu o relatie buna cu ai tai pentru ca nu se știe niciodată...

| KevinLevin a răspuns:

Până la urma acel băiat care te cunoaşte atât de bine nu este vina ta ca părinţii tăi nu ştie de el dar trebuie să le spui că îl iubeşti şi că părinţii tăi trebuie să îl cunoască cu adevărat pe acel băiat.

| Sătănilă a răspuns:

Du-te la prostitutie si fa bani.

| anonymussly a răspuns (pentru Sătănilă):

La ce raspuns ai oferit, banuiesc ca asa i-ai zice si mamei tale.