| hannah_9374 a întrebat:

am nevoie de un sfat: Sunt clasa a 9-a si la inceputul anului am cunoscut in biblioteca un baiat care mi-a placut foarte mult, dar d-atunci nu am mai avut ocazia sa-l revad.La balul bobocilor am observat ca avea masa langa mine, bineinteles ca nu i-am mai dat importanta, dar chiar atunci cand nu ma asteptam a venit la mine pentru ca vrea sa danseze cu mine, am dansat 3-4 ore si am avut ocazia sa vorbim:mi-a spus ca ma place, ca ma place de cand m-a vazut in biblioteca(ceea ce nu ma asteptam) apoi aflase totul despre mine cum ma cheama, ce cls sunt, etc, am petrecut o seara frumoasa cu el.La liceu ne-am intalnit aproape in fiecare zii, dar numai el ma baga in seama.Acum sunt in vacanta, dar am facut rost de idu lui, si nu stiu ce sa-i spun. Voi ce credeti ma place sau a fost doar o joaca de-a lui (sincera sa fiu m-am purtat cam dura cu el, dar am facut asta pentru ca nu vr sa sufar)Va rog ajutati-ma, si spuneti-mi ce credeti?! VA MULLTUMESC!

Răspuns Câştigător
| Byaaa_9433 a răspuns:

Salut! Din cate inteleg, ti-a placut de el de la prima vedere. Daca si el ti-a marturisit sentimentul reciproc e si mai bine pentru ca sa ai incredere in tine. Si inca ceva: nu are nimic daca te`ai purtat mai dura cu el. Cu cat respingi un baiat cu atat el va incerca sa te cucereasca din ce in ce mai mult. Acuma depinde daca el intr-adevar te vrea. Si daca zici ca i`ai bagat id`ul in lista el nu te-a bagat in seama pana acum? Sau fa si tu un pas. Incepe printr`un simplu 'buna' si continuati discutiile petrecute pentru ca sigur mai aveti multe de spus. SUCCES!

7 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

Probabil ca ii place compania ta iar dezamagirile sunt inevitabile.Asi es la vida.

| sofia_8041 a răspuns:

Parerea mea este ca te place.Altfel nu s-ar fi deranjat atat sa se poarte frumos cu tine atata timp mai ales ca tu ai fost "dura" si mai distanta cu el.Ar trebui sa vorbesti si sa-i arati ca si tu il placi sau eventual chiar sa-i spui.trebuie sa faci tu urmatorul pas pentru ca oricat de mult te-ar placea daca tu te porti distant cu el la un moment dat va ceda deoarece va crede ca tu nu il placi. Apropie-te de el, arata-i ca il placi si sunt sigura ca intr-un final veti ajunge impreuna.Succes

| AnaBejenaru a răspuns:

Baiatul te place, fii si tu deschisa, arata-i ca si u il placi, asta daca chir iti place de el... vorbeste cu el salutal, si incerca sa afli cat mai multe despre el.succes

| georgesur a răspuns:

Hannah, din ce ai povestit reiese clar ca acest baiat te place! De ce la liceu nu te mai baga si altii in seama? probabil esti prea "scrobita"!
Faptul ca acest baiat stia multe despre tine, ca a ales cu grije momentul sa te abordeze (si i-a iesit!), ca ti-a spus ca te place si ca se poarta frumos cu tine sunt argumente PRO,... ramine sa vezi daca simti si tu ceva pentru el.
Duritatea in comportament nu te apara de suferinta in/din dragoste (doar strutul baga capul in nisip la vederea pericolului); o platose mult mai eficienta este ratiunea si luciditatea(atita cita este la virsta asta...). Daca respingi unele ocazii ce iti apar in viata, nu stii cit de repede vor fi inlocuite de altele asemanatoare, si poti regreta. Nu uita ca adolescenta ta a inceput, va trece (prea repede) si nu o mai poti retrai.Alaturi de "suferinta" de care ti-e frica, Garcia Marquez spunea:"Nu plinge pentru ca s-a terminat, zimbeste pentru ca s-a petrecut."

| mihay88 a răspuns:

Sincer, eu cred ca te place si ar trebui sa fii mai deschisa fata de el...eu nu inteleg in ce fel te-ai gandit tu ca nu o sa suferi daca esti mai ''dura'' cu el dar a fost alegerea ta... oricum vezi sa nu exagerezi cu duritatea ca poate suferi dupa aia ca l-ai pierdut :-p

| bebelushabb a răspuns:

Inseamna ca ii place de tine dar e prea timid sa recunoasca iar la bal probabil din cauza atmosferei si a facut curaj si a facut primul pas.

| Beykutza a răspuns:

Pai sincer eu nu stiu ce sa zic cred ca acest baiat chiar te place.Mai documenteazate si tu despre el...