| andreea350dum a întrebat:

Bună TPU, am o întrebare. Am ovare polichistice şi mi s-a spus că rămân greu insărcinată, dacă tot aş rămâne greu, vreau să incerc sa o fac neprotejat, oare pot să rămân gravida dacă o fac neprotejat chiar dacă am ovar sau ovare polichistice? Ciclu regulat nu prea am. Uneori întarzie câteva zile, alte ori 1 luna întreaga, precizez ca mi s-a spus ca foliculi meii nu s-au maturizat, vreau sa o fac neprotejat.

10 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Deci tu in loc sa iei tratament cu anticonceptionale pentru a rezolva problema de sanatate si a evita cu ajutorul pastilei AC si o sarcina, preferi sa stai asa in speranta ca acele chisturi se vor mari, se vor inmulti si ca intre timp nu vei ramane insarcinata?
In capul meu suna a idee proasta, nu din prisma formarii unei sarcini, dar pentru ca ar trebui sa ai grija de sanatatea ta in primul rand.

Da, daca ai sindromul ovarelor polichistice, sansele de a ramane insarcinata sunt extrem de mici pentru ca majoritatea ciclurilor sunt anovulatorii, foliculii ramanand in ovare si formand din ce in ce mai multe microchisturi si marind chisturile deja existente.In cazul in care acea sansa mica se fructifica, insa si rezulta o sarcina, risti ca aceasta sa fie ectopica sau sa existe alte tipuri de complicatii.

Cea mai inteleapta decizie ar fi sa iei tratament dupa ce faci o vizita la endocrinolog, iti faci analizele si ti se stabileste profilul hormonal.Tratamentul ti-l da mai apoi medicul ginecolog in baza profilului hormonal si consta in anticonceptionale.Astfel tratezi problema si nu risti nici vreo sarcina nedorita.

Multa sanatate!

| andreea350dum explică (pentru Floridori):

Am avut tratament cu anticoncepţionale timp de 6 luni pentru ovarul stâng micropilichistic, după ce am terminal cele 6 luni de tratament, am aflat că am ovare polichistice, mai rău de cât eram

| Floridori a răspuns (pentru andreea350dum):

Tratamentul cu anticonceptionale ti-a fost prescris in urma unor analize de stabilire a profilului hormonal (markeri endocrini, prolactina, LH, estrogen, progesteron, FSH-acesta din urma fiind principalul responsabil de ovulatie)?

| Vântulalb a răspuns:

Nu risca!

| andreea350dum explică (pentru Vântulalb):

Cunosc femei care o fac neprotejat şi au ovare polichistice şi n-au rămas

| Teo29 a răspuns:

Pai e riscant sa o faci neprotejat, faptul ca ti s-a zis ca ramai greu insarcinata, asta nu inseamna ca nu ramai deloc.
Iti garanteaza medicul ca nu ramai gravida de la primele contacte sexuale?

| andreea350dum explică (pentru Teo29):

Nu mi-a garantat că nu pot rămâne deloc sau, mi-a spus că am probleme la infertilitate şi cunosc persoane care au ovare polichistice ca şi mine şi o fac neprotejat şi n-au rămas însărcinate

| Teo29 a răspuns (pentru andreea350dum):

Am inteles, dar trebuie sa iti asumi si un risc de sarcina, chiar daca e un risc mai mic in cazul tau

| andreea350dum explică:

Nu-ţi ai locul cu astfel de răspuns inutil ce crezi? dacă nu şti să fi respectos şi dai doar inutilități atunci n-ai ce căuta aici.

| 77antonia77 a răspuns:

Eu iti sugerez sa mergi la un ginecolog sau la un endocrinolog sa iti prescrie anticonceptionale. Chisturile alea in timp se pot mari si iti pot crea alte probleme de sanatate. Cu anticonceptionale nu o sa ramai insarcinata, sansele fiind aproape infime avand in vedere ca ai si ovare polichistice, si o vei putea face si neprotejat.