| Anonimul54287654098 a întrebat:

Am o intrebare destul de ciudată, am 12 ani jumatate si imi este frica de un lucru,de decalotare,in primul rand nu inteleg cum poate penisul singur sa decaloteze,am auzit ca este gresit sa iti fortezi decalotarea si nu stiu daca o decalotare trebuie sa o faci in timpul erectiei. Eu am incercat sa ma masturbez si am observat ca pielea mi se duce in jos,dar nu am lasat-o de frică,am incercat totusi sa dau pielea aia mai jos si nu am simtit o durere. Ei bine am dat pielea aia mai jos cu jumatate de centimetru,imi este frica sa incerc sa decalotez pentru ca stiu ca poate durea,posibil sa am fimoză si sa fie nevoie de o interventie chirurgicală. Ar trebui sa incerc sa decalotez si daca incepe sa ma doara sa ma opresc? Si mai am o curiozitate despre acest subiect,in viață, de cate ori trebuie sa decalotezi complet? Am auzit ca daca nu faci acest lucru este posibil sa ai probleme sexuale pe viitor, stiu ca la varsta mea nu ar trebui sa ma interesese asa ceva, dar imi e frica si vreau sa stiu, dar intrebarile cele mai importante sunt:
1. Ce se intampla daca nu decalotez niciodata
2. Ar trebui sa fortez acest lucru?
3. Cum se auto-decaloteaza penisul?
4. Trebuie sa decalotezi in timpul erectiei? Am auzit ca este bine sa incerci in apa caldă,dar daca reusesc,sa apara problema asta "daca reusesc si pielea merge jos de tot, va curge si sperma?
Va rog sa raspundeti serios la intrebare si sa nu va bateți joc de mine, sunt mic si vreau sa aflu chestii, multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| anonima188888 a răspuns:

La 12 ani nu asta ar trebui sa te îngrijoreze... Apropo dacă te... fa-o doar din plăcere nu te mai stresa dacă x și dacă y. Încă ești mic, mai lasă timpul sa treacă poate încă nu ești dezvoltat suficient!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod normal si natural, penisul clinic sanatos poate fi decalotat complet, usor si fara sa apara senzatii neplacute si cu atat mai putin senzatia de durere, cam de pe la varsta de 6-7 ani. In cazul in care dupa implinirea varstei de 10-11 ani penisul nu se poate decalota, inseamna ca este afectat de fimoza si in astfel de situatii este necesar ca baiatul sa fie consultat de catre medicul de familie sau si mai indicat de medicul urolog.
Pentru a intelege despre ce este vorba dar si pentru a fi corect informat in privinta formei, aspectului dar si a modului in care trebuie sa arate un penis clinic sanatos d.t.p.d.v. acceseaza, priveste si i-a aminte de toate aspectele care sunt prezentate si explicate in urmatoarele 2 filme educationale :
https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg
https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ
Multa sanatate!

| Anonimul54287654098 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru aceste informatii, dar totusi sunt curios daca patesti ceva daca nu te decalotezi, asta ma intereseaza cel mai mult

| andreiutzumc a răspuns:

Pai,eu ma decalotez cand imi fac nevoia si dupa imi scutur pulicica si o sterg cu un servetel sa nu ramana pipi in ciloti, iar pulicica se decaloteaza singura doar cand ti se mareste, fortezi doar daca vrei sa te masturbezi sau sa faci sex, daca nu te decalotezi o sa ai branza la pla, la intreabarea 4 am ras de m-am **** pe mine, raspund in panarama dar cred ca intelegi ce am zis, nu ai cum sa iti lasi mama gravida... doamne fereste, ce fac copii in ziua de azi cu internet