| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare importantă! Menționez că acum o lună am inceput sa iau rigevidon..Am terminat cutia și am început alta în ordinea numerica și am ajuns la pastila Nr 2. Tot în aceeași zi am avut contact sexual neprotejat. As putea rămâne însărcinată?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia contraceptiva totala oferita de pastila AC Rigevidon pe care o folosesti, s-a instalat definitiv in organismul tau inca de luna trecuta, incepand din momentul in care ai folosit cea de a 8-a pastila AC de pe PRIMUL BLISTER/FOLIE folosita. Daca toate pastilele AC au fost administrate CORECT, adica zilnic si pe cat este posibil mereu la aceeasi ora, atunci ai fost protejata contraceptiv in proportie de 100%, incepand din momentul amintit/precizat si vei fi protejata in continuare pe intreaga perioada cat vei folosi aceasta metoda contraceptiva. Multa sanatate!