| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare mai serioasa azi... Mama da semne de sarcina de vreo luna... Chestia ciudata este ca: nu mai are menstruație de vreo 4 ani. Eu chiar mi-as dori sa fie însărcinată. Deci întrebarea este dacă nu mai are menstruație de vreo 4 ani mai poate rămâne însărcinată? În august face 50 de ani. Are simptomele astea: amețeală, greata cu sau fără vărsături, dureri abdominale foarte mari, se duce mai des la toaleta mai des(mai ales noaptea) etc.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta este la menpauza, asta i se intampla acum, in prag de 50 de ani, cand ii dispare si reapare menstruatia!
Din pacate, nu ma pot pronunta cu certitudine asupa acestor simptome: ameteala, greata si varsaturile sunt semne de sarcina, dar durerile abdominale si mersul des la toaleta, pot fii semne de: criza de ulcer sau stomac, criza de fiere sau combinate.
Mersul des la toaleta este semn baut multa apa, sau lichide.
Se poate afla cu usurinta daca-i insarcinata, printr-un test de sarcina, de la orice farmacie.
Daca-i nu-i insarcinata poate merge la medicul de familie si poate face investigatii medicale.

18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Dar tu deunde stii toate aceste lucruri ca numai are mama ta menstruatie sau ciclu, ti a spus ea? Si faza cu sarcina tot ea ti a spus? Felicitari mamei tale si sarcină usoara, tu ce varsta ai? multumesc sanatate. Esti fată? Tu esti in poză?

| Yurim a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da, mi-a spus ca nu mai are menstruație acum 4 ani, nu mi-a spus ca este însărcinată, dar din perspectiva mea cred ca este, am 14 ani, sunt fata, și da eu sunt în poza

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Yurim):

Sa stii ca se poate ingrasa si din cauza menopauzei ca apar multe modificari, si sunt rare situatiile in care o femeie care numai are menstruatie poate ramane insarcinată, de obicei la menopauza numai poti ramane gravida, deci s-ar putea ca tu sa fi tras concluzia gresita cum ca mama ta este din nou gravidă, doar un test de sarcină daca i si face mama ta poate sa arate daca este sau nu insarcinată, sanatate multă.

| Yurim a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumim

| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea ca in conditiile descrise mama ta sa fie insarcinata se poate aprecia ca fiind practic imposibila. Insa exista o destul de mare posibilitate ca intregul aparatul reproducator sau doar o parte (uterul, ovarele) sa sufere de o anumita afectiune, care poate fi stabilita, diagnosticata, numai prin consultatia ginecologica si ecografia efectuata de catre medicul ginecolog. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

A vizitat-o Duhul Sfânt, sau are bărbat? Dacă nu, sigur nu e gravidă.
Dacă da, oricum ar fi bine să meargă la un control medical, deși acum e cam complicat. Dar poate are noroc și dă de un medic liber.

| Yurim a răspuns (pentru mihai69):

Da este căsătorită

| CodrutElian1990 a răspuns:

Am cunoscut o femeie care a nascut la 54 de ani!

| Yurim a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Și ști dacă a făcut fertilizare prin vitro?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Yurim):

Nu, era o femeie de la tara. Baiatul ei imi era coleg de clasa.

| Marius22222222222 a răspuns:

Tu de fapt pentru ce te ingrijorezi?

| Yurim a răspuns (pentru Marius22222222222):

Ma îngrijorez pentru ca nu știu sigur dacă este însărcinată sau nu

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Yurim):

Speri sa fie?

| Yurim a răspuns (pentru Marius22222222222):

Da

| Alverto a răspuns:

50 de ani? Menstruația încetează după 50-60 ani, dar e cam rău la 50 ani sa fii însărcinată

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Alverto):

Cine ti-a spus? Gresit!

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru Alverto):

Unele persoane nu mai au menstrustie de la 40 de ani thinking

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Stiintific, perioada menopauzei intervine la o varsta aflata in in jur de 45 de ani. Primul meu sex a fost cu o femeie de 47 de ani, care era in menopauza. Cand eram elev la liceu erau doua butede: SS RFG si 45 RFG. Pe atunci prezervativele erau mai rare.